pasiner

"Πρόβλημα" με bios GTX 680

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά ,

Θα ήθελα την βοήθεια σας σε ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω με την 680 lightning.

Είχα κλειδωμένο το LN2 και ψάχνοντας σε διάφορα forum εξωτερικού βρήκα σε αυτό το site τον τρόπο και τα εργαλεία για να περάσω το ξεκλείδωτο, όλα φαινομενικά πήγαν καλά αλλά μόλις έγινε restart οι ανεμιστήρες έπαιζαν στο full και η κάρτα έκανε σπασίματα.

Με το virtu μπήκα και επανέφερα την κάρτα στο παλιό bios με μια μικρή απώλεια τελικά, τα led επάνω στην κάρτα είναι συνεχώς αναμένα αλλά κατά τα άλλα είναι οκ.

[Official] MSI GTX 680 Lightning Owners Club

Μετά δοκίμασα ένα 2ο bios το οποίο μπήκε σωστά αλλά αντί να μου βάλει το Gpu clock στα 1202 Mhz το κατέβασε στα 1000 MHz, το power limit όμως άλλαξε και έγινε 300 από 130 που έδινε πριν.

Δοκίμασα το overclock και πήγε πολύ καλά (έτσι πιστεύω, περιμένω και την γνώμη σας) αλλά δεν ξέρω τι μπορώ να κάνω για να μπει σωστά και να μου ξεκινά από 1202.

Απο AB παρατήρησα τον πυρήνα να φτάνει 1382 το μέγιστο και τις μνήμες πάνω από 7000.

3Dmark 11

NVIDIA GeForce GTX 680 video card benchmark result - Intel Core i5-2500K Processor,ASUSTeK Computer INC. MAXIMUS IV GENE-Z/GEN3 score: P11329 3DMarks

3Dmark Vantage

NVIDIA GeForce GTX 680 video card benchmark result - Intel Core i5-2500K Processor,ASUSTeK Computer INC. MAXIMUS IV GENE-Z/GEN3 score: P35106 3DMarks

Unigine

Imageshack - heaven594.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβες, έχει 2 bios , το unlocked πλέον κατόπιν σύστασης της Nvidia έχει κλειδωθεί και έχει το Default (1111) με 130 power limit στο ΑΒ, το δεύτερο πείραξα και ξεκλείδωσε απλά αντί για 1202 ξεκινά με 1000 και power limit 300 .

Φτάνει στα μέγιστα που είναι σχεδόν 1400 MHz αλλά με boost, εγώ το πάω μέχρι 1175 περίπου.

Προσπαθώ να δω πως μπορώ να διορθώσω το Bios για να ξεκινά από 1202 όπως θα έπρεπε.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το κλέιδωσε η nVidia? Έχεις κάποιο link?

Για να το έκανε αυτό κάποιο προβλημα θα υπήρχε.

Μάλλον θα πρέπει να ψάξεις να βρείς παλιό BIOS να πετάξεις επάνω ή απλά να τα ανεβάζεις manually!

Ο λόγος έιναι overclocking, gaming ή απλά έτσι? :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβες, έχει 2 bios , το unlocked πλέον κατόπιν σύστασης της Nvidia έχει κλειδωθεί και έχει το Default (1111) με 130 power limit στο ΑΒ, το δεύτερο πείραξα και ξεκλείδωσε απλά αντί για 1202 ξεκινά με 1000 και power limit 300 .

Φτάνει στα μέγιστα που είναι σχεδόν 1400 MHz αλλά με boost, εγώ το πάω μέχρι 1175 περίπου.

Προσπαθώ να δω πως μπορώ να διορθώσω το Bios για να ξεκινά από 1202 όπως θα έπρεπε.

O Aristidis έχει δοκιμάσει 2 Lightning μέχρι στιγμής και είπε ότι μόνο με boost μπορείς να είσαι εκεί στα 1300-1400 που θες. Η πραγματική συχνότητα μπορεί να πάει μέχρι όπου μπορείς να την πας τώρα.

Για να την ανεβάσεις παραπάνω από τα όρια που έχεις τώρα, χρειάζεται ειδικό afterburner και BIOS τα οποία έχουν μόνο οι extreme overclockers και υπέγραψαν NDAs, οπότε δεν μπορούν να τα δώσουν προς τα έξω. Με αυτά μόνο μπορείς να την κάνεις να ξεκινά στα 1300φεύγα.

Οπότε μένεις ως έχειν και ξεχνιέσαι με λίγο gaming :D Έτσι κι αλλιώς η 680 είναι τέρας :D

P.S. Το πρόβλημα που έχεις εσύ δεν είναι της MSI, αλλά της NVIDIA, που δεν άφησε την MSI να "ξεκλειδώσει" το full potential της κάρτας, προκειμένου το TDP να παραμένει σε ανεκτά επίπεδα.

Link to comment
Share on other sites

GoriLLakoS το κλείδωσε γιατί δεν ήθελε να πηγαίνει η τάση παραπάνω από ότι στις υπόλοιπες κάρτες και υπάρχουν προβλήματα με πολλά rma, αυτό δηλαδή που λέει ο George, δεν άφησαν την κάρτα εφόσον δημιούργησε τις προδιαγραφές η MSI να φτάνει όσο μπορεί .

Αρα μένω στο stock bios με 1111 mhz να ξεκινά και να φτάνει όσο όλες οι υπόλοιπες κάρτες , δηλ. περίπου 1250 Mhz και έχω το δεύτερο που ξεκινά από 1000 Μhz αλλά με λίγο overclock, full ρεύμα (1,21V) και Power limit(300) να πλησιάζω τα 1400 Mhz.

O λόγος είναι ότι πήρα θεωρητικά την καλύτερη 680 και θέλω να την δω στην πράξη.

Τα νούμερα που βλέπεται είναι normal ή θα έπρεπε να είναι παραπάνω ?

Που είσαι Αristidis να μου δώσεις τα φώτα σου ??!!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now