Nickzzz

EVGA EVBot: Σταματά η υποστήριξη για την GeForce GTX 680 μετά από πιέσεις της NVIDIA

Recommended Posts

[NEWS_IMG=EVGA EVBot: Σταματά η υποστήριξη για την GeForce GTX 680 μετά από πιέσεις της NVIDIA]http://reviews.hwbox.gr/news/evga.jpg[/NEWS_IMG]Σύμφωνα με αναφορά στο site Overclockers.com η NVIDIA ανάγκασε την EVGA να αφαιρέσει τις δυνατότητες ελέγχου των volts και πιο συγκεκριμένα την υποστήριξη του EVBot, από την κάρτα GeForce GTX 680 Classified. Το EVBot εκτός από τις δυνατότητες realtime monitoring για τις τάσεις, επέτρεπε στους χρήστες να ρυθμίζουν τα volts με μεγάλη ακρίβεια, κάτι που από οτι φαίνεται δεν θέλει η NVIDIA. Η αλλαγή στα σχέδια της EVGA έγινε γνωστή από τον Jacob Freeman σε ερώτηση χρήστη του φόρουμ της EVGA οτι η GTX 680 Classified που έχει, δεν ενσωματώνει την υποδοχή για το EVBot.

<div style="border-radius: 10px; background-color: #444; width: 900px; box-shadow: 5px 5px 12px #777; margin: 0px auto; padding: 10px;">"Δυστηχώς οι νεώτερες 680 Classified θα έρχονται χωρίς την δυνατότητα χρήσης του EVBot. Αν υπάρχουν περισσότερες ερωτήσεις παρακαλώ να επικοινωνήσετε μαζί μας ώστε να βρούμε κάποια λύση. Δυστηχώς δεν έχουμε δικαίωμα να χρησιμοποιούμε αυτό το χαρακτηριστικό πια." και οτι "Αφαιρέθηκε ώστε να υπάρχει 100% συμμόρφωση με τις οδηγίες της NVIDIA για τα προϊόντα GeForce GTX, οπότε έλεγχος των βόλτ δεν επιτρέπεται ούτε και με χρήση εξωτερικής συσκευής. Ο Jacob Freeman επίσης ανέφερε οτι η EVGA δεν σχεδιάζει να μειώσει τις τιμές στις GTX 680 Classified"</div>

[img_ALT=EVGA EVBot: Σταματά η υποστήριξη για την GeForce GTX 680 μετά από πιέσεις της NVIDIA]

http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4651506c882288af4.jpg[/img_ALT]

Edited by mortisboy
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω απλά να βγάλουν το header, οπότε με παλιά bios και μερικές κολλήσεις να ξαναπαίζει στην ζούλα :) Βέβαια θα χάνεις την εγγύηση - αλλά από ολότελα...

Link to comment
Share on other sites

hard mod και να παει να μην πω τωρα η nvidia...... :whip: εχει ενα μαματο chipακι και του εχει χιλιοκοψει τα φτερα.

Κατσε να περασει λιγος καιρος και θα δεις οι δικιες μου τι mod θα φανε ;P..

Link to comment
Share on other sites

Αυτές τις μαλακίες να μην έκανε η nVIDIA καλά θα ήταν.

Οι δικές μου παίζουνε τουλάχιστον 6 μήνες τώρα με 1.31V ( παραπάνω από όσο χρειάζονται, αλλά λόγο του τρόπου που έκανα το mod δεν έχω πολύ έλεγχο στο minimum voltage ) στα 1306MHz απροβλημάτιστα.

Τι φοβούνται ?

Link to comment
Share on other sites

Bill παιζουν 1300 boost?η τοσο βαζεις εσυ και πανε κιαλο με boost?

εμενα παιζουν 1280 με boost εντελος μαμα.

Θα τις μονταρω και εγω χαλαρα καποια στιγμη δεν παιζει.

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν καταλαβαινω.Εχουν η δεν εχουν την δυνατοτητα οι κατασκευαστες να κανουν custom pcb.Eαν την εχουν, τη φοβαται η nvidia, μηπως καιγονται οι 680 τις evga και τις βγει το ονομα.

Link to comment
Share on other sites

1306MHz σταθερά ( ακούνητα, ούτε πάνω ούτε κάτω ) [ η καλή παίζει και πιο ψηλά, αλλά δεν υπάρχει λόγος να την ζορίζω περισσότερο ] { με το boost είναι αυτά τα νούμερα, αλλά έτσι όπως τις έχω κάθονται σταθερά συνέχεια στην max boost frequency }

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now