Drake19

I5 3570

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια,ειμαι καινουργιος στο forum και θα ηθελα να κανω καναδυο ερωτησεις :P :P λοιπον καταρχας ηθελα να ρωτησω το εξης,βλεπω οτι ο i5 3570 με 3570k δεν εχουν καμια διαφορα,το μονο που εχουνε ειναι οτι ο απλος εχει multitasking ενω ο αλλος δεν εχει αλλα ο αλλος ειναι ξεκλείδωτος για overclock,στο γενικο σταδιο εχουν καποια διαφορα σε σχεση με το MVP,παιζει και στους δυο μια χαρα η εχει καποια διαφορα εκει??

Ευχαριστω πολυ προκαταβολικά :D :D

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες Drake19

Είναι τεράστια διαφορά όταν μπορείς με τον 3570k τόσο εύκολα να πάρεις +30% από την κανονική του απόδοση..

Και οι 2 βλέπουν 4 επεξεργαστές δεν έχουν ht..Intel® Hyper-Threading Technology

Οι διαφορές τους είναι:

1)διαφορετική ενσωματωμένη κάρτα γραφικών

2)Intel® Virtualization Technology (VT-x)

3)Intel® Trusted Execution Technology

Και εδώ μπορείς να τα δεις και μόνος σου i5-3570 i5-3570K

Είναι τεράστιο πλεονέκτημα αυτό το k..

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες Drake19

Είναι τεράστια διαφορά όταν μπορείς με τον 3570k τόσο εύκολα να πάρεις +30% από την κανονική του απόδοση..

Και οι 2 βλέπουν 4 επεξεργαστές δεν έχουν ht..Intel® Hyper-Threading Technology

Οι διαφορές τους είναι:

1)διαφορετική ενσωματωμένη κάρτα γραφικών

2)Intel® Virtualization Technology (VT-x)

3)Intel® Trusted Execution Technology

Και εδώ μπορείς να τα δεις και μόνος σου i5-3570 i5-3570K

Είναι τεράστιο πλεονέκτημα αυτό το k..

Εαν εμενα δεν με ενδιαφερει εμενα το overclock σε γενικα πλαισια αξιζει???

Link to comment
Share on other sites

Δεν αξίζει να πάρεις τον 3570 για τα 20 ευρώ που έχει διαφορά με τον 3570k, μπορεί αργότερα να αλλάξεις γνώμη, ποτέ δεν ξέρεις.:)

Γενικά τι άλλο έχεις δει μέχρι τώρα και πόσο είναι το ποσό που θα διαθέσεις?

Link to comment
Share on other sites

Δεν αξίζει να πάρεις τον 3570 για τα 20 ευρώ που έχει διαφορά με τον 3570k, μπορεί αργότερα να αλλάξεις γνώμη, ποτέ δεν ξέρεις.:)

Γενικά τι άλλο έχεις δει μέχρι τώρα και πόσο είναι το ποσό που θα διαθέσεις?

Κοιτα γενικα εχω δει και τον 3550 ο οποιος ειναι ακριβως ιδιος με τον 3570 απλα ειναι στα 3.3ghz γενικα εγω δεν θελω να διαθεσο πανω απο 200? για τον cpu γιατι εχω τωρα τον FX8120 και απλα εχω μετανοιωση για την επιλογη μου :( :(

Link to comment
Share on other sites

Ποιος ο λόγος που μετάνιωσες;

Δεν σε κάλυψε ο FX8120 σε επιδόσεις;

Λίγο περίεργο μου ακούγεται αυτό.

Η αληθεια ειναι οτι μου αρεσει ο FX8120 (τον εχω στα 4,2Ghz με Η60) αλλα για να παιξω ενα game στο full πρεπει να εχω και τουμπανο καρτα γραφικων,αυτη την στιγμη εχω την 7850 oc 1135/1300 και παιζω guild wars 2 π.χ και ειμαι σε αρκετα σημεια που πανω απο 60-70fps δεν παει και ακουω τους αλλους με 3770Κ και 3570Κ να εχουν πανω απο 120fps στο ιδιο σημειο που ειμαι και εγω,και λεω "γαμωτι μου" και αυτο επειδη εχουν το MVP που εχουν ταυτοχρονα την καρτα γραφικων του επεξεργαστη και την κανονικη.:lol

Link to comment
Share on other sites

Φιλε και εγω ελεγα οτι δεν με ενδιαφερει το Overclocking αλλα τελικα πηρα τον 3570Κ.

Η διαφορα σε χρηματα ειναι μικρη σε σχεση με αυτα που μπορεις να κανεις.

Σαν μια προοπτικη στο μελλον αν δεν θες να ασχοληθεις τωρα.

Καλυτερα να μπορεις να και να μην θες παρα να θες και να μην μπορεις.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις την h60 ξέρεις να κάνεις oc και δεν σε ενδιαφέρει ο 3570k που πάει 4.5ghz για πλάκα επειδή κάνει 20 ευρώ παραπάνω? Μα θα με τρελάνεις..

Οχι προς θεου,απλα ο FX8120 στα 3.1 ειναι πολυ αργος και αναγκαστηκα τον κανεις overclock για να δεις αποδοση!!Απλα ξερω οτι οι intel στα stok ειναι αρκετα γρηγοροι!!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία 20 ευρώ στα 200 για επιπλέον 30% είναι πολλά?..Γιατί με ένα 20ρικο να μην είναι πολύ ποιο γρήγορος!Θα το μετανιώσεις, μην πάρεις τον απλό 3570.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία 20 ευρώ στα 200 για επιπλέον 30% είναι πολλά?..Γιατί με ένα 20ρικο να μην είναι πολύ ποιο γρήγορος!Θα το μετανιώσεις, μην πάρεις τον απλό 3570.

Βρε εδω το σκεφτομουνα και για 3550 :victory:... αλλα δεν ξερω και για αυτο ειπα να κανω ενα θεμα εδω να παρω γνωμες,περημενω και το review του Α10 5800Κ,θελω να δω τι αποδοσεις θα εχει σε ενα game με MVP,και να κατασταλαξω μετα σε κατι ποιο gaming απο τον FX8120!!!

Link to comment
Share on other sites

Οχι προς θεου,απλα ο FX8120 στα 3.1 ειναι πολυ αργος και αναγκαστηκα τον κανεις overclock για να δεις αποδοση!!Απλα ξερω οτι οι intel στα stok ειναι αρκετα γρηγοροι!!

αργός ο 8core? που τον χρησιμοποιείς και τερμάτισε? ήμαρτον :hehe:

Link to comment
Share on other sites

αργός ο 8core? που τον χρησιμοποιείς και τερμάτισε? ήμαρτον :hehe:

Κοιτα περα απο την πλακα αμα τον αφησεις μαμα στα 3,1 ειναι αργος σε σχεση με αλλους cpu,τον εχω στα 4,2 τωρα με Η60 και εχει φτασει σε επιδοσεις πανω κατω κοντα στον 3570Κ,του ανοιγω πολλα προγραμματα μαζι και δεν μασαει τπτ αλλα σε θεμα gaming δεν ειναι και τοσο πολυ :/ :/ το μονο game που του μασαει τα παντα ειναι το BF3 το οποιο ειναι για multitasking επεξεργαστες οπως ειναι ο δικος μου.

Link to comment
Share on other sites

βρε δεν έχω καταλάβει τι πραγματικά εννοείς γιαυτό στο κάνω νια νια

σε ξενερώνει που ένας 4core σαν τον 3570Κ πάει καλύτερα ή δεν μπορείς να παίξεις γιατί κολλάνε τα πάντα?

αν είναι το πρώτο, το πρόβλημα δεν είναι του 8120 σίγουρα :hehe:

Link to comment
Share on other sites

βρε δεν έχω καταλάβει τι πραγματικά εννοείς γιαυτό στο κάνω νια νια

σε ξενερώνει που ένας 4core σαν τον 3570Κ πάει καλύτερα ή δεν μπορείς να παίξεις γιατί κολλάνε τα πάντα?

αν είναι το πρώτο, το πρόβλημα δεν είναι του 8120 σίγουρα :hehe:

Βασικα ειναι το πρωτο για τον λογο οτι εχει το MVP αλλα σε θεμα ισχυος ειναι τα ιδια πανω κατω,να σου πω και το αλλο,βασικα ειναι 4πυρινος και ο δικος απλα σε καθε πυρηνα εχει απο 2 threads ενω ο 3570k εχει 1 thread σε καθε πυρηνα :P :P

anyway καταλαβες τωρα? :gizmo: :gizmo:

Link to comment
Share on other sites

8 cores 8 threads δεν έχει ο Zambezi AMD FX-Series FX-8120? :hehe:

εσύ τον μειώνεις από μόνος σου

όπως σου είπε και ο Νίκος το mvp σου δίνει εικονικά fps και όχι πραγματικά

βρε μήπως εσύ έχεις το κόλλημα?

Edited by aRkA$
Link to comment
Share on other sites

8 cores 8 threads δεν έχει ο Zambezi AMD FX-Series FX-8120? :hehe:

εσύ τον μειώνεις από μόνος σου

όπως σου είπε και ο Νίκος το mvp σου δίνει εικονικά fps και όχι πραγματικά

βρε μήπως εσύ έχεις το κόλλημα?

Lol οχι ρε συ κανενα κολλημα απλα να βγαλω την ακρη θελω εδω :hehe::hehe:

τωρα σχετικα με τον 8120 ειχα διαβασει,δεν θυμαμαι που,οτι ειναι 4core 8theards :hehe::hehe:

Link to comment
Share on other sites

8 cores 8 threads δεν έχει ο Zambezi AMD FX-Series FX-8120? :hehe:

εσύ τον μειώνεις από μόνος σου

όπως σου είπε και ο Νίκος το mvp σου δίνει εικονικά fps και όχι πραγματικά

βρε μήπως εσύ έχεις το κόλλημα?

Μπορώ να μάθω παρακαλώ τι είναι το MVP ;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα θέμα στο forum που εξηγούσε αναλυτικότερα τι κάνει αλλά σε γενικές γραμμές ναι. Χρησιμοποιεί και τα ενσωματωμένα γραφικά για να κάνει render frames τα οποία βρίσκονται ενδιάμεσα στα frames της discrete κάρτας ώστε να γίνεται πιο smooth το gaming experience.

Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν σε κάθε review με μητρική με Chipset Z77 το γράφουμε και το δοκιμάζουμε.

Μπορείς να δείς εδώ τι κάνει φίλε Yakubu το MVP.

Εάν έχεις απορίες επιπλέον ρωτάς :)

Συνεπώς, Drake19 άμα πάρεις 3570, θα σου έλεγα να πάρεις K χωρίς 2η σκέψη γιατι σε εναν χρόνο που θα σου κολλάει ένα νέο παιχνιδάκι, θα τον ανεβάσεις 1GHz επάνω και θα έισαι πάλι κομπλέ, αλλά θα πρέπει να αγοράσεις και Z77 με Lucid :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now