costasx13

Λίγη βοήθεια για να αποφασίσω

Recommended Posts

Άλλο ένα τεστ μετά από αρκετή ώρα του μηχανήματος που ήταν σε αναμονή. Να κάνω δυο ερωτήσεις η μια μπορεί να είναι άκυρη αλλά έχω την απορία σε ένα Άλο thread εδώ http://www.hwbox.gr/controllers-drives/18254-show-your-ssd-drive-benchmarks-results.html οι δίσκοι σας χτυπανε κάτι χιλιάρες αυτά τα score είναι σε raid η όχι και η δεύτερη ερώτηση είναι που είχα κάνει στην αρχή για να πάρω καλύτερες επιδόσεις να πάρω άλλον ένα και να τους βάλω σε διάταξη raid η να πάρω έναν καινούριο π.χ. Samsung 840 pro η έναν vertex4;

ffssdr.png

ffssdr.png

ffssdr.png

ffssdr.png.869d6c45956a179883cab66e6a4e5

Link to comment
Share on other sites

Για το θεμα του επεξεργαστη θα σου προτεινα αρχικα να κλεισης οτι εχει σχεση με c1,c2,c6 γιατι αυτα ανεβαζουν την θερμοκρασια και κοβουν την ταχυτητα του επεξεργαστη,εγω εχω τον 8120 του φοραο την Η60 και τον εχω o/c στα 4,2 σταθερα με +0,0050 στο socket του επεξεργαστη,στα ποσα τον εχει εσυ o/c τον 8150??Αν τον εχει κανει μεγαλο o/c θα σου προτεινα να βαλεις Η100 και οχι την Η60!!

Link to comment
Share on other sites

Απο o/c δεν κατέχω έτσι τον έχω στα default και στο bios δεν έχω αλλάξει τίποτα αλλά θα το ψάξω...

Για αρχη φιλε μου απενεργοποιησε αυτα που σου εγραψα παραπανω για να μην ανεβαζει θερμοκρασιες τρελες,γιατι η amd,δυστηχως εχει κανει μια μικρη πατατα,οταν οι buldozer πανε πανω απο 60c χανουν επιδοσεις :P :P :P

Link to comment
Share on other sites

Δεν ελέγχεις τους ανεμιστήρες πάνω στο ψυγείο μήπως δεν τους έχεις βάλει σωστά γιατί την είχα πάθει και εγώ έτσι και βέργα 95αρες και δεν είχα πάρει χαμπάρι ότι και του 2 του έβαλα να το χτυπάνε .Και κάτι ακόμα παρατήρησα στην φωτο ότι έχεις βάλει να βάζει αέρα μέσα στο κουτί η h60 αυτό είναι καλό γιατί ψύχεται καλύτερα αλλά θέλει να έχεις καλό αερισμό στο κουτί για να βγαίνει ο ζεστός αέρας που βάζει μέσα αλλιώς γύρισε τους ανεμιστήρες της h60 να βγάζουν από το κουτί. .

Link to comment
Share on other sites

Δεν ελέγχεις τους ανεμιστήρες πάνω στο ψυγείο μήπως δεν τους έχεις βάλει σωστά γιατί την είχα πάθει και εγώ έτσι και βέργα 95αρες και δεν είχα πάρει χαμπάρι ότι και του 2 του έβαλα να το χτυπάνε .Και κάτι ακόμα παρατήρησα στην φωτο ότι έχεις βάλει να βάζει αέρα μέσα στο κουτί η h60 αυτό είναι καλό γιατί ψύχεται καλύτερα αλλά θέλει να έχεις καλό αερισμό στο κουτί για να βγαίνει ο ζεστός αέρας που βάζει μέσα αλλιώς γύρισε τους ανεμιστήρες της h60 να βγάζουν από το κουτί. .

Βασικα δεν πρεπει να ειναι η Η60 αυτη αλλα η Η50 γιατι η Η60 εχει τετραγωνη βαση και οχι στρογγυλη :/ :/

Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχεις η Η50 είναι αλλά το πρόβλημα μου είναι μόνο αν ανεβάσει θερμοκρασία η 6990 ανεβαίνουν και όλα τα αλλά χωρίς την 6990 ο επεξεργαστής δεν ξεπερνά τους 40-45 βαθμούς σε load με το που κουμπώσω την 6990 και βάλω κάνα παιχνίδι εκτοξεύονται όλα στα υξη αφού μέχρι και το case ζεματά έτσι και έρθουν τα κρύα δεν θα χιάζομαι καλοριφέρ.

Θα κάτσω να δω και τους ανεμιστήρες και από σκόνη τι γίνετε γενικός θέλω να κάτσω να λύσω όλο το μηχάνημα και να το σουλουπώσω λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχεις η Η50 είναι αλλά το πρόβλημα μου είναι μόνο αν ανεβάσει θερμοκρασία η 6990 ανεβαίνουν και όλα τα αλλά χωρίς την 6990 ο επεξεργαστής δεν ξεπερνά τους 40-45 βαθμούς σε load με το που κουμπώσω την 6990 και βάλω κάνα παιχνίδι εκτοξεύονται όλα στα υξη αφού μέχρι και το case ζεματά έτσι και έρθουν τα κρύα δεν θα χιάζομαι καλοριφέρ.

Θα κάτσω να δω και τους ανεμιστήρες και από σκόνη τι γίνετε γενικός θέλω να κάτσω να λύσω όλο το μηχάνημα και να το σουλουπώσω λίγο.

Ακου μια λυση που μπορω να σου δωσω,αν το πλαινο του κουτιου εχει θεση για 12αρη βαλε εναν 12αρη να βγαζει προς τα εξω,εαν οχι ή αλλαζεις κουτι ή φτιαχνεις μια πλαινη τρυπα στο υψος της καρτας γραφικων και βαζεις ενα 12αρη,παρατηρησα οτι εχει crossfire,μηπως ανεβαζει της θερμοκρασιες η 6990 επειδη δεν ειναι η ιδια απο κατω αλλα αλλης μαρκας??

Link to comment
Share on other sites

Ακου μια λυση που μπορω να σου δωσω,αν το πλαινο του κουτιου εχει θεση για 12αρη βαλε εναν 12αρη να βγαζει προς τα εξω,εαν οχι ή αλλαζεις κουτι ή φτιαχνεις μια πλαινη τρυπα στο υψος της καρτας γραφικων και βαζεις ενα 12αρη,παρατηρησα οτι εχει crossfire,μηπως ανεβαζει της θερμοκρασιες η 6990 επειδη δεν ειναι η ιδια απο κατω αλλα αλλης μαρκας??

Φίλε μου πρώτον γιατί είμαι λίγο χίμα στο θέμα της καθαριότητας και θέλω να βρω χρόνο να κάτσω να καθαρίσω το μηχάνημα και να μαζέψω τα καλώδια αλλά από τότε που το λέω έχουν περάσει κάτι μήνες τέλος πάντων άσχετο πλαϊνά στο κουτί δεν έχω δεξιά και αριστερά είναι ανοιχτό καταλαβαίνεις τη σκόνη έχει μαζευτεί και δεύτερων η από κάτω κάρτα είναι η nVidia 550Ti και την είχα βάλει και καλά για να παίζει τα PhysX που ούτε και αυτό κατάφερα να κάνω να δούλεψη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας και πάλι για να μην ανοίγω καινούριο θέμα τις θερμοκρασίες τις έφτιαξα κάπως άλλαξα SSD πήρα τον Samsung 840 PRO 128GB και περιμένω και τα ακουστικά της Roccat KAVE 5.1 το πρόβλημα μου είναι στα παιχνίδια αυτά που παίζω δεν είναι πολλά είναι το WOW, Hitman το καινούριο και το NFS SHIFT2 στο wow και το Hitman με χαμηλές ρυθμίσεις στα γραφικά παίζουν κανονικά στο Shift2 ότι και να κάνω τρεμοπαίζει η οθόνη μετά από λίγο αλλά και στην αρχή τρεμοπαίζουν τα γραφικά στα αυτοκίνητα στα φώτα στα κτίρια και πάει λέγοντας επειδή θέλω να τα παίζω στα full ultra όλα τα παιχνίδια σε ανάλυση 1920x1200 σκευτομε να πάρω καινούρια κάρτα γραφικών για να ευχαριστηθώ λίγο τα games εδώ θέλω την βοήθεια σας να πάω σε μια AMD 7970 η να πάρω μια nVIDIA GTX670 πια είναι καλύτερη στα games και ποιο απροβλημάτιστη.

Ευχαριστώ.

cpumem.jpg

hm.jpg

gpu.jpg

ueb.jpg

as-ssd-bench Samsung SSD 840  14.2.2013 3-32-35 μμ.png

cpumem.jpg

hm.jpg

gpu.jpg

ueb.jpg

as-ssd-bench Samsung SSD 840  14.2.2013 3-32-35 μμ.png

cpumem.jpg

hm.jpg

gpu.jpg

ueb.jpg

as-ssd-bench Samsung SSD 840 14.2.2013 3-32-35 μμ.png

cpumem.jpg.e57dcdcaa0346f823b5b67410774f

hm.jpg.eee39258b03ec04cd96b65fffaf6fb41.

gpu.jpg.04520db53792f2825d1e087b479c8fda

ueb.jpg.72af3f998348455f91205a35cabc4bc7

57fd084f020e6_as-ssd-benchSamsungSSD8401

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα προτείνω και κάτι εξτρά, για να λύσεις πολλά θέματα με την χρήση internet,youtube,p2p στους υπολογιστές, δοκιμασμένα και αξιόπιστα.

Intel? Gigabit CT Desktop Adapter Benefits and Support Overview

+

cFosSpeed - Faster Internet access with Traffic Shaping - Internet-Accelerator + Ping optimizer - cFos Software

= 55 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

πως ειναι δυνατον ενα προγραμμα να σου κατεβαζει το ping?

αφου αυτο εξαρταται απο την συνδεση των server και δεν εχει καμια σχεση με τον υπολογιστη σου ..

εκτος φυσικα αν εχεις κακο router που και παλι με ενα tracert το βλεπεις και αντιδρας αναλογα ... xD

το εχεις δοκιμασει? αξιζει?

Link to comment
Share on other sites

πως ειναι δυνατον ενα προγραμμα να σου κατεβαζει το ping?

αφου αυτο εξαρταται απο την συνδεση των server και δεν εχει καμια σχεση με τον υπολογιστη σου ..

εκτος φυσικα αν εχεις κακο router που και παλι με ενα tracert το βλεπεις και αντιδρας αναλογα ... xD

το εχεις δοκιμασει? αξιζει?

Κατέβασε την δοκιμαστική έκδοση για ένα μήνα και δες μόνος σου αν αξίζει η όχι, εγώ το έχω αγοράσει μαζί με την Intel κάρτα δικτύου και έλυσα πολλά "θεματάκια" με την χρήση internet στο pc μου.

Edited by IntelUser2525
Link to comment
Share on other sites

πως ειναι δυνατον ενα προγραμμα να σου κατεβαζει το ping?

αφου αυτο εξαρταται απο την συνδεση των server και δεν εχει καμια σχεση με τον υπολογιστη σου ..

εκτος φυσικα αν εχεις κακο router που και παλι με ενα tracert το βλεπεις και αντιδρας αναλογα ... xD

το εχεις δοκιμασει? αξιζει?

Αν κατεβάζεις ενώ παίζεις ίσως δεις διαφορά αλλά αν όταν παίζεις δεν τρώει τπτ άλλο bandwidth δεν νομίζω ότι έχει διαφορά.

Δεν το έχω δοκιμάσει, βάση του wiki του προγράμματος

If you are playing a game online without Traffic Shaping and run an upload or download at the same time, ping times to your gameserver will rise. Less data traffic means better (i.e., lower) ping. Especially with filesharing programs and other applications that send out lots of data, ping times often skyrocket resulting in serious lag. This will also slow down your in-game reaction time horrendously.
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now