sstav

Speedfan και έλεγχος στροφών ανεμιστηρων

Recommended Posts

Προσπαθώ να ρίξω λιγάκι τις στροφές των ανεμιστήρων του κουτιού (3x Sflex12f στις 1500+ στροφές! και 1 silverstone στις 1300rpm)

Μεχρι λοιπόν να παρω fan controller (κατά προτίμηση τον zalman ZM-MFC1 plus....) δοκιμάζω το Speedfan.....

Mε βαση τις παρακάτω εικόνες για να ενεργοποιησω το ελεγχο μέσω speedfan θα πρέπει τα PWM να γίνουν software enabled,σωστά;;;Οι μόνες επιλογές που έχω είναι Manual PWM Contrtol, Thermal Cruise, Fan Speed Cruise, Smart Fan 3...Ότι και αν βάλω δεν αλλάζουν οι στροφές....Το q-fan το έχω disable στην P5K deluxe

Aλλαζοντας το PWM type1 σε PWM output (το PWM type 4 παραμένει DC output και δεν καταλαβαίνω γιατι???) κατόρθωσα να αλλάξω το Speed1 από την κεντρική οθόνη του Speedstep...Έτσι όμως αλλάζουν οι στροφές και του AUX0 και AUX1 fan....Πως μπορώ να τους ξεχωρίσω;;;;

Επίσης το CPUfan επειδή είναι συνδεδεμένος στην υποδοχή του mobo με 4πινο είναι μονίμως στις 1500 στροφές (max). Λογικά αν βρώ adaptor 3πινο σε 4πινο θα μπορώ να τον αλλάζω και αυτόν ή αν τον συνδέσω σε κάποια άλλη 3πινη υποδοχή του mobo .

Τα fan divisor /Temperature offset τι ρόλο παίζουν και ποιές πρέπει να είναι οι σχετικές ρυθμίσεις εκεί;

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Clipboard02.jpg

Clipboard03.jpg

Clipboard04.jpg

Clipboard02.jpg

Clipboard03.jpg

Clipboard04.jpg

Clipboard02.jpg

Clipboard03.jpg

Clipboard04.jpg

Clipboard02.jpg.2078befad08ac77c2ee695af

Clipboard03.jpg.f3770f36d477c11cd79e9043

Clipboard04.jpg.d3e30a5fd41965f03a81ed2d

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν χρησιμοποιεί το speedfan ;;; Στην παρούσα φάση ελέγχω όλους τους ανεμιστήρες μέσω του Speed1....δεν ξέρω γιατι δεν μπορώ να τους ελέγξω χωριστά

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now