mofori

Κίτσο, you are a Chess-Machine!

Recommended Posts

το project αυτό θα γίνει για τον αδερφό μου που είναι ενθερμος φιλος του σκακιού.

το θέμα δεν είναι καθόλου τετριμένο μιας και οι σκακιστές σπανίζουν.

Επρόκειτο να τοποθετηθεί και χρησιμοποιηθεί στο σαλόνι οπότε θα πρέπει να δείχνει όμορφο και να χωρίς υπερβολές.

Δυστυχώς ,η έλλειψη γνώσεων/ικανοτήτων/εμπειρίας πάνω στη χρήση διάφορων υλικών και στησίματος κυκλώματος υδρόψυξης , χώρου εργασίας και το πενιχρό badget το project καθίστανται τροχοπέδη στην προσπάθεια με αποτέλεσμα να πάρει κάμποσο καιρό.

Το θύμα αυτή τη φορά είναι ενα παλιο κουτί , το TT Armor , το οποίο θα προσπαθήσω να εκσυγχρονίσω και να το προσαρμόσω στο γούστο μου.

Από τη στιγμή που το αγόρασα μεταχειρισμένο πριν μερικά χρόνια πάντα όταν το κοίταζα δε μπορούσα να βρω τι θα μπορούσα να του αλλάξω.

Αυτή τη φορά έχω κάποιες ιδέες

b45viewblackcjpg.jpg

bsideviewblackcjpg.jpg

btopview02jpg.jpg

enough with talking .... lets mod!

Οι πρώτες εργασίες πάνω στο κουτί (αποσυναρμολόγηση και μετατροπές για να αναποδογυρίσω το motherboard tray μαζί με το πίσω μέρος του σασι/ i/o panel) απαθανατίστηκαν αλλά δυστυχώς χάθηκαν τα ντοκουμέντα λόγω προβληματικού microSD adaptor)

ένα μικρό εμπόδιο :

p0003090512.jpg

ξεπεράστηκε με τη βηθεια του dremel :P

dsci0081ml.jpg

χρειάζεται στήριξη πανω στο hdd cage

dsci0004ri.jpg

dsci0008lf.jpg

το αναποδογύρισμα του motherboartray μαζί με το πίσω μέρος του σασσί φέρνει το τροφοδοτικό στην κάτω μεριά του εσωτερικου και δίνει χώρο για πολλά στη βάση του κουτιού. ταυτόχρονα το κάνει πιο σύγχρονο και λειτουργικό στη σωστή ροή αέρα.

p0002090512.jpg

δείχνει πολύ άσχημο το hdd rack

dsci0048fa.jpg

χρειάζεται να καλυφθεί άμεσα

dsci0025lx.jpg

dsci0010ka.jpg

dsci0011x.pg

dsci0049c.jpg

ανοίγουμε τρύπες σε πλεξι και μέταλλο ώστε να μπουν βίδες στήριξης

dsci0050j.jpg

σταθερότατο κ πιο όμορφο

Αγόρασα ένα μεταχειρισμένο ψυγείο το οποίο θα τοποθετηθεί στο μπροστινό μέρος

dsci0009nu.jpg

το μπροστινό μέρος του σασσί είναι τελείως άδειο κ γι'αυτό θα πρέπει να δημιουργήσουμε μια επιφάνεια στην οποία θα στηριχτεί το ψυγείο και οι ανεμιστήρες για αρχή.

dsci0026rk.jpg

τριψιματάκι για να ισιώσει

dsci0031kn.jpg

για να ανοίξω τις τρύπες που θα παίρνουν οι ανεμιστήρες αέρα τύπωσα 2 templates και τα ένωσα μαζί

dsci0029h.jpg

dsci0031kn.jpg

dsci0032bj.jpg

χοντρούλες βίδες

dsci0035r.jpg

φαρδαίνουμε λίγο τις τρύπες γιατι το πλέξι ραγίζει εύκολα

dsci0036o.jpg

dsci0037ok.jpg

δοκιμαστικό set-up

dsci0038aa.jpg

dsci0039k.jpg

dsci0040u.jpg

αφήσαμε αρκετό χώρο πάνω απ'το ψυγείο . ισως μπει εκεί το ρεσερβουάρ

dsci0041mr.jpg

dsci0042of.pg

dsci0043fn.jpg

οι ανεμιστήρες ήρθαν πρόσωπο με το μπροστινό πανελ

dsci0045z.jpg

επόμενο βήμα είναι η κατασκευή καλύματος για το τροφοδοτικό , καλώδια κ.ά

κόβουμε λοιπόν απο το γνωστό γαλακτερό πλέξι , τρίβουμε , ισιώνουμε κτλ.

dsci0051h.jpg

με τη χρήση θερμού αέρα θα το λυγίσουμε σε γωνία 90.

πρώτη φορά -> fingers crossed

dsci0052r.jpg

dsci0053o.jpg

dsci0051h.jpg

dsci0055mw.jpg

f#ck me , πέτυχε :)

dsci0056j.jpg

dsci0057e.jpg

dsci0058ue.jpg

dsci0059r.jpg

αυτά προς το παρόν.

thanx for watching

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολύ παίδες για τα σχόλιά σας .

το πιο σημαντικό κ δύσκολο μέρος του project, το αναποδογύρισμα του εσωτερικού δηλαδή, πέρασε . κ αυτο διότι μεχρι να γίνει δεν είχα ιδέα τι θα μπορούσα να κάνω στο κουτί. μολις έγινε ξελάσκαρα κ απο εκει κ πέρα μου έρχονται συνεχώς ιδέες.

τα αμέσως επόμενα updates θα είναι λίαν συντόμως γιατί εχω προχωρήσει λίγο παρακάτω ;)

Link to comment
Share on other sites

barfastic@ , thanx αδερφέ .

GoriLLakoS@ , παντοφλίτσα καλοκαιρινή με κάλτσα! ο συνδιασμός που κάνει τη διαφορά

εννοείται πως δε θα παραμείνει γκρι το εσωτερικό. μόλις το τελειώσω δε θα το αναγνωρίζει ούτε η μάνα του

Link to comment
Share on other sites

orck@, alphastorm@ thank you both!

back to the mod

ανοιξα 2 ακόμα τρύπες στο tray κ στο hdd rack κ πρόσθεσα 2 ακόμα ζευγάρια stand-offs για καλύτερη στήριξη του mobo tray

rock steady!

dsci0082c.jpg

το μπροστινο πάνελ θα αλλάξει κ θα καλυφθεί απο κάποιο υλικό .προς το παρόν μένει ως έχει

dsci0080i.jpg

dsci0084q.jpg

έβαλα το γωνιασμένο πλεξι δοκιμαστικά να δω αμα χωράει

dsci0083e.jpg

μήπως είναι λίγο υπερβολικό? τη γνώμη σας πάνω σε αυτό παρακαλώ...

στη συνέχεια ανοίγω τρύπες στο mobo-tray για cable management.

dsci0069y.jpg

dsci0067bx.jpg

dsci0068u.jpg

dsci0070.jpg

dsci0078y.jpg

κ μια μεγάλη πισω απο τη cpu για εύκολη τοποθέτηση/αφαιρεση cpu cooler/block

dsci0085rp.jpg

λίγο σκληροτράχηλο στην κοπή , προέβαλε αντίσταση αλλά στο τέλος κέρδισε το ντρεμελάκι με απώλειες 2 δισκάκια

dsci0086q.jpg

λίγο λιμάρισμα να ισιώσουν κ να φύξει το γρέζι.

dsci0087e.jpg

dsci0089j.jpg

dsci0090d.jpg

επόμενο βήμα είναι να στηριχθεί το γωνιασμένο πλεξι

αγια να γίνει όμως αυτό θα πρέπει να φύγει το χείλος

dsci0074q.jpg

ώρα για τροχό (ποιος δε γουστάρει σπίθες κ σαματά ?? )

dsci0075v.jpg

dsci0076r.jpg

έτοιμο να υποδεχτει το πλέξι

dsci0091.jpg

τρύπησα μαζί πλέξι κ μέταλλο με 2.5άρι τρυπανάκι . με τον τρόπο αυτό φτιάχνει στροφές η βίδα μπαίνοντας . αυτό βέβαια λειτουργεί μόνο στο μέταλλο . στο πλέξι δε γίνεται, θα ραγίσει . οπότε εκει τρυπάμε με 3άρι τρυπανάκι ;)

dsci0094p.jpg

αυτά προς το παρόν

dsci0095nh.jpg

thanx for watching! :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ρε Mofori! Keep it up!

dsci0083e.jpg

μήπως είναι λίγο υπερβολικό? τη γνώμη σας πάνω σε αυτό παρακαλώ...

Προσωπική μου άποψη.. είναι λίγο "beefy" .. Αν το κάτω κάλυμμα ήταν πιο μακρύ, να πήγαινε δηλαδή από την μια άκρη ως της άλλη θα έδειχνε πιο όμορφο.. γίνεται, απλά έχει παραπάνω δουλειά. Έτσι όπως είναι φαίνεται λίγο "κοντό-χοντρό".. ίσως, όταν βαφτεί/ντυθεί ( δεν ξέρω τι σκοπεύεις να κάνεις ) που δεν θα ξεχωρίζει το κάθετο από το οριζόντιο κάλυμμα, τότε ίσως να δείξει πιο όμορφο..

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ρε Mofori! Keep it up!

Προσωπική μου άποψη.. είναι λίγο "beefy" .. Αν το κάτω κάλυμμα ήταν πιο μακρύ, να πήγαινε δηλαδή από την μια άκρη ως της άλλη θα έδειχνε πιο όμορφο.. γίνεται, απλά έχει παραπάνω δουλειά. Έτσι όπως είναι φαίνεται λίγο "κοντό-χοντρό".. ίσως, όταν βαφτεί/ντυθεί ( δεν ξέρω τι σκοπεύεις να κάνεις ) που δεν θα ξεχωρίζει το κάθετο από το οριζόντιο κάλυμμα, τότε ίσως να δείξει πιο όμορφο..

thanx m8 :)

σωστά το λες , αμα ηταν πιο μακρύ θα ήταν καλύτερο. το θέμα νομίζω είναι πρακτικο. όντας πιο μακρύ δε θα μπορούσα να το βαζω/βγάζω απο το κουτί εκτός κ αν το έκανα 2 κομμάτια (ενα το οριζόντιο κ ενα το κατακόρυφο) τα οποία θα ενώνονταν (πως?).

τροφή για σκέψη μου έδωσες :read:

Link to comment
Share on other sites

minor update:

αγορασα καινούργιο board κ επεξεργαστή

dsci0103l.jpg

ο,τι καλύτερο μπορούσα να πάρω στα λεφτά που διαθέτω

επίσης κατέφτασε ενα μικρό πακέτο απο Κίνα, χορηγία απο τη Lamptron

dsci0102fz.jpg

thanx Lamptron for sponsoring these!

βάζοντας το board στο κουτί, μια μικρη δυσάρεστη έκπληξη εγκυμονούσε.

οι τρύπες που άνοιξα πρωτυτερα δε συμπιπτουν ούτε στο ελάχιστο με αυτές που χρειάζονται για το συγκεκριμένο board. Αυτά παθαίνεις αμα βιάζεσαι κ δεν έχεις σχέδιο

dsci0097m.jpg

ευτυχώς διορθώνεται

sparks time again !!

dsci0101d.jpg

μιας κ δεν είχε νυχτώσει ακόμα (όλες οι εργασίες γίνονται σε εξωτερικό χώρο) σκέφτηκα να ανοίξω και 2 τρύπες στην οροφή του κουτιού.

dsci0098o.jpg

το πλέγμα στην οροφή του κουτιού δε μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως οδηγός/βάση στήριξης για το ποτηροτρύπανο επειδή ειναι διάτρητο.. χρειαζόμουν ενα ενιαίο κομματι υλικού . χρησιμοποίησα λοιπόν ενα ρετάλι απο πλέξι.

dsci0099u.jpg

εξαιρετικό εργαλείο το ποτυροτρύπανο , ανοίγει τέλειες τρύπες. με λίγο λιμάρισμα κ είναι μια χαρά

dsci0100d.jpg

thanx for watching :)

Link to comment
Share on other sites

Πακέτο οι λάθος τρύπες! :/

Πώς φαίνεται με τις διορθώσεις?

ΥΓ. Ρε σεις, πώς τους ψήνετε και σας σπονσοράρουν? Πείτε να τελειώσω και γω το Stackerάκι μου που παλεύω 2 χρόνια!!

Link to comment
Share on other sites

Πακέτο οι λάθος τρύπες! :/

Πώς φαίνεται με τις διορθώσεις?

όντως πακέτο

εντάξει φαίνεται , θα φανεί κ στην πορεία

ΥΓ. Ρε σεις, πώς τους ψήνετε και σας σπονσοράρουν? Πείτε να τελειώσω και γω το Stackerάκι μου που παλεύω 2 χρόνια!!

δεν τους έψησα ρε συ , είχα έρθει 2ος σ'ένα διαγωνισμό modding κ κέρδισα το FC-10 , κάτι λάμπες κτλ και χορηγία απο τη Lamptron

αναγκαστικά μου τη δώσανε :P

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now