mofori

Κίτσο, you are a Chess-Machine!

Recommended Posts

update :

παρέλαβα ενα μικρό πακέτο απο εξωτερικό

- 4x Bitspower 1/4" Thread Barb Fitting for 1/2" ID Tubing Shiny Silver

- 1x XSPC Laing DDC Reservoir Pump Top : Plexi

- 1x XSPC 7/16" ID - 5/8" OD (11-16mm) High Flex Tubing : Clear

- 1x XSPC Rasa AM3, AM2+, AM2 CPU Waterblock Mounting Kit : Black

dsci0108x.jpg

τα υπόλοιπα κομμάτια που αποτελούν το κύκλωμα της υδρόψυξης είναι τα εξείς :

- XSPC Rasa cpu waterblock

- Danger Den Black Ice XtremeIII Radiator

- Swiftech MCP355 pump

Το πρώτο μου υδρόψυκτο κύκλωμα (έστω και δοκιμαστικά) είναι γεγονός

dsci0112b.jpg

dsci0113n.jpg

είμαι πολύ ενθουσιασμένος :)

κατάφερα να αφαιρέσω τον περισσότερο αέρα απο το κύκλωμα .

το άφησα σε λειτουργία για μια μέρα για να βεβαιωθώ πως δεν υπάρχουν διαρροές.

όποια παρατήρηση, συμβουλή , ένσταση δεκτή κ επιθυμητή

να ευχαριστήσω κ το φίλο Μιχάλη (Barfastic) για τις πολύτιμες συμβουλές του.

thanx for watching :)

Link to comment
Share on other sites

EΤΣΙ ΜΠΡΑΒΟ στο νερο Ολα!!

Καλη συνεχεια!

thanx :)

προς το παρόν μόνο ο επεξεργαστής θα βρέξει τα ποδαράκια του

αμα εχω τη δυνατότητα αργότερα θα βρέξω κ καρτα γραφικών . ίδωμεν

Ωραιος!

Τι υγρο εχεις βαλει?

Αμα θελεις κανενα χρωματακι πςσ μου, εχω αρκετα χρωματα του MAyhems.

wfi έβαλα.

μπορεί να χρειαστώ χρωματάκι , σ'ευχαριστώ για την προσφορά. :)

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά υδρόψυξη? Πλάκα κάνεις έτσι? :P

Άντε άντε Κ.Μοφόριε! Εγώ περιμένω να δώ το κουτί βαμμένο!

Δεν ξέρω, μου έχει κάτσει!

Φτιάξε και τίποτα πιόνια απο γυαλί ή ξύλο ;)

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά υδρόψυξη? Πλάκα κάνεις έτσι? :P

Άντε άντε Κ.Μοφόριε! Εγώ περιμένω να δώ το κουτί βαμμένο!

Δεν ξέρω, μου έχει κάτσει!

Φτιάξε και τίποτα πιόνια απο γυαλί ή ξύλο ;)

παρθενική βουτιά στο νερό κύριε Γορίλαε

θα βαφτεί κ το κουτί όταν έρθει η ώρα του .

θα μπούνε κ πιόνια , πύργοι κ αλογάκια σε καίρια σήμεια ;)

ευχαριστώ πολύ όλους για τα σχόλια

Link to comment
Share on other sites

update : θα πέσει ξύλο

αφού το project έχει θέμα το σκάκι κ το κουτί απο τη μάνα του είναι άσχημο έκρινα απαραίτο να ντυθεί με ξύλο

αφού λοιπόν έκανα τις μετρήσεις μου αγορασα ένα μεγάλο κομμάτι (κάπου 3 μέτρα) mdf πάχους 12mm . Για λόγους ευκολίας κ μεταφοράς ζήτησα να μου το κόψουν στα μέτρα που επιθυμούσα.

ξεκινάμε λοιπόν

p0002110912.jpg

p0001110912.jpg

πρωταρχικός σκοπός είναι να δημιουργηθεί μια θήκη απο τα κομμάτια αυτά η οποία θα "φορεθει" πάνω στο μεταλλικό κουτι σα μπλούζα κ θα αποτελέσει τον οδηγό για τις μετρήσεις κ τις τροποποιήσεις που θα χρειαστεί να γίνουν. Για να φτιάξω τη θήκη θα βιδώσω τα κομμάτια mdf μεταξύ τους

τελικός σκοπός θα είναι να βιδωθεί το κάθε ξυλινο κομμάτι ως κάλυμμα πάνω στο αντίστοιχο μεταλλικό πάνελ του κουτιού ώστε το κουτί να κρατήσει τις ιδιότητες του ως προς την αποσυναρμολόγηση... κομματάκι δύσκολο αλλα θα δούμε

p0003110912.jpg

του το φόρεσα :P

p0004110912.jpg

το επόμενο βήμα ειναι να ανοιχθεί τρύπα στην οροφή απ'όπου θα αποβάλλεται ο ζεστός αέρας

p0005110912.jpg

p0006110912.jpg

λίγο τριψιματάκι με χαμηλής κοκωσης γυαλόχαρτο

p0007110912.jpg

that's all for now folks

p0008110912.jpg

p0009110912.jpg

p0010110912.jpg

p0011110912.jpg

thanx for watching :)

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα.

Αν αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι το πας για βαψιμο το ξυλο σε αποχρωση ασπρο+μαυρο σκακι δηλαδη?

Αν Ναι να ξερεις υπαρχει ακρυλικο σε chess phase παντως αν ενδιαφερεσαι!

Καλη συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

Τα τετραγωνάκια σαν σκακιέρα. Για να γίνει sexy κάνε τα αντί για μαύρο και άσπρο, τα μισά απο ξύλο και τα άλλα μισά με γυαλί που έιναι σαν θαμπωμένο.

Επάνω στο ξύλο μπορείς να γράψεις και με πυρογράφο!

Link to comment
Share on other sites

Τα τετραγωνάκια σαν σκακιέρα. Για να γίνει sexy κάνε τα αντί για μαύρο και άσπρο, τα μισά απο ξύλο και τα άλλα μισά με γυαλί που έιναι σαν θαμπωμένο.

Επάνω στο ξύλο μπορείς να γράψεις και με πυρογράφο!

δεν είναι κακή ιδέα σου αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι υλοποιήσιμη.

το γυαλί για να κοπέι σε τοσο μικρά κομμάτια κ με ακρίβεια πρέπει να'ναι εντελώς pita.

θα ρωτήσω σε κανά τζαμά. βέβαια μπορεί να γίνει κ με πλέξι

το θάμπωμα γίνεται με τρίψιμο με γυαλόχαρτο ή με αμμοβολή.

Link to comment
Share on other sites

update:

η τρύπα που άνοιξα προτύτερα στην οροφή έπρεπε να διευρυνθεί λίγο ώστε να μπορεί να αποβάλλεται ο ζεστος αέρας του εσωτερικού ανεμπόδιστα. σέγα ανα χείρας λοιπόν.

dsci0114f.jpg

dsci0115de.jpg

αφου τελείωσε αυτό σειρά είχε το μπροστινό πάνελ.

Εδώ οφείλω να ομολογήσω οτι παιδεύτηκα αρκετά να ευθυγραμμίσω την τρύπα στην ξύλινη επένδυση με τις τρύπες στο πλέξι . αφού έγιναν σωστά οι μετρήσεις κ βιδώθηκε η ξυλινη πρόσοψη πάνω στην πλαστική τα υπόλοιπα ήτανε ευκολα.

p0002111112.jpg

p0001111112.jpg

p0003111112.jpg

done!

dsci0116t.jpg

dsci0117p.jpg

dsci0118jt.jpg

Επίσης άνοιξα 2 τρύπες οι οποίες θα υποδεχτούν τα vandal διακοπτάκια.

dsci0119b.jpg

dsci0120y.jpg

αυτά προς το παρον

dsci0123q.jpg

dsci0122w.jpg

dsci0121m.jpg

κάθε ιδέα κ παρατήρηση καλοδεχούμενη

thanx 4 watching :)

Link to comment
Share on other sites

Θα του βάλεις και τίποτα λαβές για όχι?

Ωραία πάει μέχρι εδώ, αλλά θέλω να δώ που θα το φτάσεις :P

δεν έχω ιδέα φίλε Βασίλη. βλέποντας κ κάνοντας πηγαίνει...

thanx :)

Link to comment
Share on other sites

you built a computer case, that holds a computer case....

353oco.jpg

:hehe:

Για να δουμε που το βλεπεις να τελιωνει :D

Ι'm not trolling baby.

όταν τελείωσει το projectάκι πιστεύω πως θα σου αρέσει.

Link to comment
Share on other sites

update

οπως φαίνεται στις παρακάτω φωτογραφίες το ψυγειάκι είναι ταλαιπωρημένο απο τον προηγούμενο ιδιοκτήτη του

dsci0134b.jpg

dsci0135w.jpg

χρειάζεται λίγο περιποίηση .το φύσηξα με το κομπρεσέρ για να φύγουν οι σκόνες κ να είναι καθαρό . το πέρασα ένα χέρι σπρέι χρώματος θερμοκρασιας

dsci0136js.jpg

πάμε στο κουτί ξανά.

όπως ανέφερα κ σε προηγούμενο ποστ αστάρωσα το κουτί για να προστατευτεί απο υγρασία , χτυπήματα , γρατζουνιες . 3 χέρια συνολικά , τα 2 πρώτα "νερουλά" (με πινέλο) για να απορροφηθεί απο το mdf κ ένα τελικό (με πιστόλι).

μετά το 2ο χέρι , κ αφού είχε στεγνώσει καλά , έπεσε τρίψιμο με γυαλόχαρτο για να απομακρυνθούν τα σκουπιδάκια (που μας κέρασαν απο τα μπαλκόνια της πολυκατοικίας όσο ήταν ακόμα νωπό) , τα μυγάκια με αυτοκτονικές τάσεις λόγω κρίσης-έλευσης του τέλους του κόσμου μας κ οι γραμμές που αφήνει το πινέλο.

dsci0126k.jpg

dsci0128f.jpg

εφόσον έχει γίνει αρκετή δουλειά στο εσωτερικό του κουτιού κ θα μπει κ η υδρόψυξη θα είναι κρίμα να μη φαίνονται . για το λόγο αυτό θα ανοίξουμε ένα παράθυρο στο δεξί πλαϊνό (κ οχι στο αριστερό ως είθιστε ) καθώς τα έχουμε σχεδόν όλα ανάποδα.

κόπηκε με σέγα κ στη συνέχεια ένα μισώρο τρίψιμο με γυαλόχαρτο για να τελειοποιηθεί όχι μόνο στο μάτι αλλά κ στην αφή.

dsci0142d.jpg

dsci0143t.jpg

είχαμε μείνει λοιπόν στο άνοιγμα για παράθυρο

dsci0149q.jpg

dsci0150m.jpg

το επόμενο (κ όπως αποδείχτηκε το πιο ζόρι απ'ολα) βήμα είναι να κόψουμε το πλέξι-γκλας το οποίο θα στηριχτεί πάνω στο mdf απο την εξωτερική μεριά .

πήρα λοιπόν ένα μεγάλο κ χοντρο (πάνω απο 10mm) κομμάτι πλεξι το οποίο είχα καβατζωμένο σε μια γωνιά στο σπίτι εδω κ κανα χρόνο.

έκανα το σχέδιο πάνω στην επιφάνεια του πλέξι με τη βοήθεια του κομμένου κομματιού mdf κ στη συνέχεια το έκοψα με τη σέγα.

dsci0153dj.jpg

dsci0154c.jpg

dsci0155a.jpg

για να ομαλοποιηθεί το περίγραμμα και να εξαφανιστούν οι κάθετες στην επιφάνεια κοψιές που δημιουργεί η σέγα κατά την αλλαγή πορείας στη διαρκεια του κοψίματος, τρίφτηκε, αρχικα με το τριβείο κ στη συνέχεια με το χέρι.

Το αρχικό κομμάτι πλέξιγκλας είχε χρησιμοποιηθεί για μερικά χρόνια ως ράφι σε μαγαζί επομένως ήταν ταλαιπωρημένο αρκετά οπότε χρειάστηκε δουλείτσα για να συνέλθει. Εις γνώση μου λοιπόν το χρησιμοποίησα για να παιδεύομαι. αυτό που δεν είχα υπόψειν μου όμως είναι ότι οι χαρτοταινίες που του είχα κολλήσει πριν καιρό ,όταν έφτιαχνα το dark eldar ,είχαν γίνει ένα με το πλέξι γκλας. Κ εδώ είναι που ξεκινάει το μαρτύριο.

Αρχίζω να αφαιρώ ένα-ενα τα κομμάτια της χαρτοταινίας η οποία αντιστεκόταν σθεναρά αφήνοντας πολλά υπολλείματα κόλλας αλλά κ της ίδιας της χαρτοταινίας. "Έτσι είσαι? Τώρα θα σου πω εγω... " κ σπεύδω να πάρω το πιστόλι θερμού αέρα . Πιαστήκαμε κορόιδα όμως διότι με το θερμό αέρα ναι μεν φύγανε οι χαρτοταινίες για πλάκα αλλά η κόλλα έλιωσε κ ξανακόλλησε καλύτερα (χειρότερα) απο ποτέ . god damn it

απήυδησα . διάλειμμα για ένα τσιγάρο κ λίγη σκέψη για να βρω την άκρη.

αφού λοιπόν δεν κατέβασε τπτ αξιόλογο η κούτρα μου είπα να συμβουλευτώ το φίλο μου τον ξερόλα , το γνωστο κ μη εξαιρετέο Γούγλη

Εκεί λοιπόν βρέθηκε η λύση ... ποια είναι αυτη?? ... Λαδάκι!!!

Κ μένα στην αρχή με παραξένεψε αλλά μια δοκιμή με έπεισε.

Αλοίφουμε (σεμνά ε) την επιφάνεια που έχει κόλλα με λάδι , το αφήνουμε 1-2 ώρες , σκουπίζουμε με ένα καθαρό πανάκι κ ως δια μαγείας οι κόλλες πήραν π....... πόδι

αφού καθάρισε επόμενο βήμα ήταν να φύγουν οι γρατζουνιές οι οποίες ήταν αρκετά βαθειές.

τάκος κ κουβάς ανα χείρας κ βουρ για τρίψιμο.

Για να μην τα πολυλογώ, 2 ωρίτσες τρίψιμο με ντουκόχαρτα, ξεκινώντας με 400άρι και καταλήγοντας σε 2000άρι . Το αποτέλεσμα ήταν μια θολή επιφάνεια χωρίς βαθειές γρατζουνιές. Για να ξεθολώσει κ να γυαλίσει άλλη μισή ωρίτσα τρίψιμο με χοντρή αλοιφή αρχικά κ αλοιφή γυαλίσματος στο τελείωμα.

Δυστυχώς (ευτυχώς για μένα για να το ξεχάσω γρήγορα) δεν τραβήχτηκαν φωτογραφίες για όλη την παρπάνω διαδικασία-ταλαιπωρία διότι έίχαν ξεφορτίσει οι μπαταρίες της μηχανής.

επόμενο βήμα είναι το σκάλισμα σχεδίου πάνω στο πλέξι

βρήκα το κατάλληλο σχέδιο στο ιντερνετ , το αντέστρεψα οριζοντίως (σαν το είδωλο του καθρέφτη) για να σκαλιστεί στην εσωτερική μεριά , το εκτύπωσα κ το κόλλησα στο πλέξιγκλας

dsci0163a.jpg

dremels time!!

συνέδεσα τον εύκαμπτο άξονα στο ντρεμελ , άναψα όλα τα φώτα κ ξεκίνησα το σκάλισμα

dsci0164p.jpg

dsci0165r.jpg

dsci0166x.jpg

dsci0167sg.jpg

dsci0169z.jpg

dsci0172m.jpg

that's all for now folks

thanx for watching :)

Link to comment
Share on other sites

έπεσε τρίψιμο με γυαλόχαρτο για να απομακρυνθούν τα σκουπιδάκια (που μας κέρασαν απο τα μπαλκόνια της πολυκατοικίας όσο ήταν ακόμα νωπό) , τα μυγάκια με αυτοκτονικές τάσεις λόγω κρίσης-έλευσης του τέλους του κόσμου μας

:hehe::hehe:

Αυτό με το λάδι πρώτη φορά το ακούω κι εγώ!

Πολύ καλή δουλειά στο σκάλισμα ρε, πρέπει να θέλει τρελή υπομονή OMG :T::worship2:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now