Recommended Posts

καλησπερα to all....

λοιπον ειμαι σε μεγαλο διλημμα....

επειδη ο αδερφος μου μου πηρε το ενα μου pc(990X) για να παιζει games και το δευτερο(3570k) ο πατερας μου με το μικρο αδερφο στο χωριο (βρηκα και εγω ευκαιρια για αναβαθμιση :) )

εχω ξεμεινει με ενα χρεπι εδω και ενα μηνα και θα βγαλω φλυκταινες σε λιγο...

to the point... εχω ολα τα parts εκτος απο mobo και cpu...

και ιδου το προβλημα...

ειμαι αναμεσα σε 2 λυσεις:

1) 3930Κ+Rampage IV Extreme που μας κανουν 1 χιλιαρικο...

αν παω σε 3930κ η ψυξη θα μεινει αυτη που εχω ηδη(thermalright silver arrow sb-e)

προς το παρων και ισως παω σε watercooling απο το καινουριο ετος αναλογως των οικονομικων(αν δεν εχει καταστραφει ο κοσμος το Δεκεμβρη:hehe: )

2)3770K+ Z77 mobo= καπου στα 500-600 και με τα υπολοιπα ως τα 1000 βαζω watercolling που κανει παπαδες(γιατι ο ivy ειναι hot baby)

Απο συγκριτικα εχω δει οτι τα 2 cpus ειναι πολυ κοντα το ενα με το αλλο και σε πολλα ειναι μπροστα ο 3770κ... εκει που χανει ειναι στα multithreaded(2 cores παραπανω ο 3930κ)

Και εδω ερχομαστε στο μεγαλο αγκαθι... η χρηση που θελω το pc ειναι γενικη αλλα το κυριοτερο ειναι το x264 HD encoding(οχι επαγγελματικα). Στα VS ο 3930κ εχει 10-12fps παραπανω στo 2nd pass.

Επισης αν παω σε Χ79 θα μπορω να αναβαθμισω σε IvyBridge-E... ενω σε Z77 δε παει παραπανω.

Σε οποια λυση και αν καταληξω θα πεσει OC from first boot :D

Ποσο μπορει να παει το καθε cpu με τις παραπανω ψυξεις???

θα μειωθει η διαφορα με το OC???

Προς το παρων ειμαι 70-30 υπερ του 3770κ... η αγορα θα γινει τριτη-τεταρτη.

Οποιαδηποτε γνωμη δεχτη :)

Sorry για το κατεβατο :P

Link to comment
Share on other sites

Από την μια το 1155 δεν θα δει τίποτα καλύτερο πλέον, από την άλλη @ 2011 θα έχουμε καλύτερα cpu, αλλά θα μας φλομώσει στις αναβολές η Intel γιατί δεν πιέζεται από τον ανταγωνισμό σε αυτό το segment.

Νομίζω ότι στην θέση σου θα έπαιρνα τον 6c και με τo αεροτερατάκι που έχεις, θα προσπαθούσα για τα 4.4-4.6 με ήσυχα fans. Περισσότερο horsepower για τις εργασίες που θέλεις, και ίσως και 8c/16t στο μέλλον... επίσης δεν είναι ανάγκη να πάρεις rampage.

Link to comment
Share on other sites

Αν η χρήση του hd encoding είναι περιστασιακή δεν αξίζει να δώσεις τα διπλάσια χρήματα για λίγο χρόνο παραπάνω κάθε τόσο και να το χρησιμοποιείς κυρίως gaming ring, αν όμως είναι κάτι που θα γίνεται κάθε μέρα προφανώς και αξίζει να πας στο 2011..

Συμφωνώ με τον caution δεν χρειάζεσαι μητρική 400 ευρώ για να κάνεις oc και προφανώς δεν θα σου δίνει κανένα πλεονέκτημα όταν βγουν τα επόμενα cpu του 2011.

Επίσης όταν θα βγει η επόμενη γενιά του 2011 σίγουρα θα ζητάει άλλο chipset για να δουλεύει στο 100%.

Link to comment
Share on other sites

δλδ παιζει η ιντελα να παει τους IvyBridge-E για πιο μετα απο Q3 2013 που λενε τωρα???

και εγω αυτο σκεφτομαι... οτι θα μπορω να αναβαθμισω μονο cpu με το ιδιο mobo

βεβαια νομιζω οτι θα βγαλει και νεο chipset για τους IB-E και δε θα μεινει στο X79 αλλα οκ..

rampage παω γιατι ειμαι rog boy... αλλα και γιατι δε μαρεσει καμια αλλη χ79 mobo εμφανιασιακα

αυτα με σφαιρες οπλα κτλ πολυ καγκουρια.... μονο καμια asrock ισως

Link to comment
Share on other sites

Μας αναφέρεις και το υπόλοιπο σύστημα που θα συνδεθεί η μητρική με το CPU;

εχουμε και λεμε :

gpu: asus gtx580 dc ii (αναβαθμιση μονο οταν βγει gtx 780)

ssd: samsung 840 pro 256 (ερχεται σε 2 μερες απο αμερικα)

ram: 16gb dominator platinum 2400Mhz (4x4gb) εχω και dominator gt 2000 3x2gb αλλα θα τις πουλησω

psu: corsair ax1200i

κουτι: haf-x (και χαλβαδιαζω το nzxt 820 οταν ερθει Ελλαδα )

Αν η χρήση του hd encoding είναι περιστασιακή δεν αξίζει να δώσεις τα διπλάσια χρήματα για λίγο χρόνο παραπάνω κάθε τόσο και να το χρησιμοποιείς κυρίως gaming ring, αν όμως είναι κάτι που θα γίνεται κάθε μέρα προφανώς και αξίζει να πας στο 2011..

Συμφωνώ με τον caution δεν χρειάζεσαι μητρική 400 ευρώ για να κάνεις oc και προφανώς δεν θα σου δίνει κανένα πλεονέκτημα όταν βγουν τα επόμενα cpu του 2011.

Επίσης όταν θα βγει η επόμενη γενιά του 2011 σίγουρα θα ζητάει άλλο chipset για να δουλεύει στο 100%.

καθε μερα οχι... 2-3 φορες τη βδομαδα περιπου...

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και θα βγάλει το x89 δλδ θα βγουν νέα cpu και η εταιρείες μητρικών τι θα κάνουν? θα πουν όχι στο x89? και θα βγει η rampage 5 και μπλα μπλα..η ιστορία στα pc είναι πάντα η ίδια δεν θα αλλάξει τίποτα αν δώσεις τώρα 500 ευρώ ή 1000. το θέμα είναι να γνωρίζεις τι θέλεις από το pc σου.. Και εγώ μπορούσα να πάρω τον 3930k και την rampage 4 extreme όπως ήθελα στην αρχή αλλά αφού το ήθελα κυρίως για gaming το ξανασκέφτηκα και έδωσα τα λεφτά μου σε ποιο ουσιαστικά πράγματα στο raid στην 680 και στο h100!

καθε μερα οχι... 2-3 φορες τη βδομαδα περιπου...

Οπότε για 2-3 φορές μερικά δευτερόλεπτα παραπάνω δεν θα σου φανούν πιστεύω..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now