Recommended Posts

Αντιμετωπιζω ενα περιεργο και εκνευριστικο προβλημα προσπαθωντας να περασω windows

το hardware ειναι

Mobo: G1 Assasin 2

Cpu: i7 3820

Ram: 4x2gb ocz 1600mhz @c7 (μοντελο ακριβως δεν θυμαμαι αλλα δεν εχει και τοσο σημασια στο θεμα μου)

Ssd: 2xocz octane 128gb

hdd: 2xvelociraptor 300gb

Λοιπον τα εβαλα σημερα προχειρα στο γραφειο να περασω windows και να παιξω και λιγο μιας και το κουτι μου ειναι ακομα under construction! Το μοναδικο cd που ειχα ευκαιρο με windows ηταν ενα ultimate 32bit το περασα στα γρηγορα μιας και τα 64bit τα ειχα στον ενα raptor.

Αφου εκαψα dvd με τα 64bit ξεκινησα το install, εβαλα τους δυο octane στον sata3 controler της intel (υπαρχει και δευτερος της marvell) μπηκα στο bios εβαλα τον ελενκτη σε raid απο ahci εκανε reboot πατησα ctrl+i να φτιαξω το array και μετα ξεκινανε τα προβληματα.

Αφου περασω την οθονη που λεει "windows is loading files" εκει που επιλεγω γλωσσα και παταω install windows μου ανοιγει ενα παραθυρο που ζηταει να του δωσω οδηγους, περασα απο το usb stick τους οδηγους για τον intel controler κανω browse στο στικακι και ενω τον βρισκει, μαλιστα εχει και μια επιλογη που κρυβει τους μη συμβατους οδηγους για το υπάρχων harware, παταω πανω στον οδηγο που μου βγαζει και μετα απο λιγο βγαζει το μηνυμα οτι ο οδηγος δεν μπορεσε να εγκατασταθει και να απευθυνθω στον vendor for an updated driver.

Στην αρχη κατεβασα τους οδηγους απο το site της GB μετα προσπαθησα με αυτους που εχει μεσα το cd το ιδιο προβλημα συνεχεια.

Δεν ξερω τι αλλο να κανω

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε τους drivers από εδώ:

http://downloadcenter.intel.com/Detail_Desc.aspx?DwnldID=21852

Αυτούς που λέει Floppy x32 ή x64 ανάλογα με τα Windows που προσπαθείς να εγκαταστήσεις.

Όταν σου ζητήσει drivers κάνε browse, κάνε point στον φάκελο και θα διαλέξει μόνο του τον σωστό driver.

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα κατεβασα f6flpy-x64.zipf6flpy-x64.zip αυτο το αρχειο ειναι για 64bit εκαψα παλι και το cd στην χαμηλοτερη ταχυτητα που υπαρχει και παλι τα ιδια. Οταν επιλεγω απο το bios ahci και οχι raid προχωραει μια χαρα στην εγκατασταση. Μηπως φταιει οτι το cd εχει ολες τις εκδοσεις των windows 7 ή δεν υπαρχει θεμα?

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε στον marvel.καπως ετσι με παρομοια φαση ειχα μπλεξει και εγω .αν θυμαμαι καλα ειναι ενας τυπος στο youtube που δειχνει ακριβως.

το dvd δε φταιει λογικα γιατι εχω παρομοιο και εχω κανει απειρες εγκαταστασεις.

Sent from my GT-I9001 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμασω το μεσημερι που θα τελειωσω απο την δουλεια...trim θα εχω ομως με τον marvel σε raid0. Αλλα αυτο που με πειραζει ειναι το γιατι να μην παιζει το ριμαδι με τον intel?

Link to comment
Share on other sites

Με το Acronis πως τα πας; νοιώθεις καθόλου; έχεις χρησιμοποιήσει;

Αντε να το εχω χρησιμοποιησει μια δυο φορες αλλα θα το ψαξω αν ειναι να λυθει το θεμα μου.

Δοκιμασα με τον marvel και εγινε κανονικα install βεβαια το περιεργο ειναι οτι ενω εβαλα τα ultimate 64 bit για να δει τους ssd εκει που επιλεγεις δισκο για να περασουν τα windows ηθελε και τους 32bit οδηγους.

Link to comment
Share on other sites

Με Marvell controller θα χάσεις πάρα πολύ σε απόδοση.

Γύρνα τον controller της Intel πάλι σε RAID και δοκίμασε να κάνεις εγκατάσταση τα Windows σε έναν από τους SSD σου.

Όταν κάνεις εγκατάσταση τα windows 7, ΠΑΝΤΑ να έχεις μόνο το drive που θέλεις να κάνεις την εγκατάσταση. Τα υπόλοιπα να είναι ξηλωμένα.

Αν η εγκατάσταση γίνει κανονικά με τον controller σε RAID mode και ένα SSD, τότε πάρε image την εγκατάσταση σε κάποιον άλλο δίσκο, φτιάξε το RAID και κάνε restore.

Έχω πάντως την αίσθηση πως φταίει το CD/DVD της εγκατάστασης που χρησιμοποιείς.

Δοκίμασες να κατεβάσεις άλλο ISO και να κάνεις την εγκατάσταση από USB Stick;

Link to comment
Share on other sites

Με Marvell controller θα χάσεις πάρα πολύ σε απόδοση.

Γύρνα τον controller της Intel πάλι σε RAID και δοκίμασε να κάνεις εγκατάσταση τα Windows σε έναν από τους SSD σου.

Όταν κάνεις εγκατάσταση τα windows 7, ΠΑΝΤΑ να έχεις μόνο το drive που θέλεις να κάνεις την εγκατάσταση. Τα υπόλοιπα να είναι ξηλωμένα.

Αν η εγκατάσταση γίνει κανονικά με τον controller σε RAID mode και ένα SSD, τότε πάρε image την εγκατάσταση σε κάποιον άλλο δίσκο, φτιάξε το RAID και κάνε restore.

Έχω πάντως την αίσθηση πως φταίει το CD/DVD της εγκατάστασης που χρησιμοποιείς.

Δοκίμασες να κατεβάσεις άλλο ISO και να κάνεις την εγκατάσταση από USB Stick;

Απο usb δεν το δοκιμασα αλλα πηρα απο ενα φιλο παλι ultimate 64bit μονα τους σε cd παλι και παλι τα ιδια εκανε. Θα το δοκιμασω με το acronis αυριο και θα σου πω τι εγινε.

Link to comment
Share on other sites

Απο usb δεν το δοκιμασα αλλα πηρα απο ενα φιλο παλι ultimate 64bit μονα τους σε cd παλι και παλι τα ιδια εκανε. Θα το δοκιμασω με το acronis αυριο και θα σου πω τι εγινε.

Αθήνα μένεις;

Link to comment
Share on other sites

Να κανω κατι αλλο η δεν θα παιξει? Αφου εχω κανει την εγκατασταση κανονικα τωρα με τον marvell αν παρω image και μετα κανω raid στον intel και recovery.

Link to comment
Share on other sites

Τα Read σου έπρεπε να είναι

Seq: γύρω στα 800

Random: γύρω στα 25

4Κ-64Thrd: γύρω στα 220

Τα write σου έπρεπε να είναι:

Seq: γύρω στα 350

Random: είσαι καλά

4Κ-64Thrd: είσαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα μια απο τα ιδια. Με μονο ενα ssd διαλεξα απο το bios ο intel να ειναι σε raid και παλι τα ιδια και χτες κατεβασα και εκαψα καινουριο iso με windows.

Και ομως το ελυσα πιστευω!

Εβαλα το dvd στον marvell ξεκινησα παλι να περασω τα windows και αυτη την φορα εφτασα μεχρι εκει που μου ζηταει να διαλεξω δισκο.Στην αρχη δεν υπηρχε κανενας πηγα απο το usb να διαλεξω τους οδηγους απο την intel αλλα παλι τα ιδια, μετα εβαλα το cd της gigabyte εψαξα παλι οδηγους και τους περασε και ειδε τους δισκους. Την μονη διαφορα που εντοπισα ηταν οτι σε αυτους που κατεβασα απο την intel ειχε μονο ενα αρχειο που ελεγε C600 ahci drivers ενω στο dvd της gigabyte ειχε δυο ενα με ahci drivers και ενα με raid drivers μολις περασα τους raid οδηγους ειδε τους δισκους και αυτη την στιγμη περναω windows!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα λοιπόν, είχα το ίδιο πρόβλημα με τον φίλο P70 ο οποίος αγόρασε μητρική X79.

Οι σωστοί drivers για να περάσεις κατά την εγκατάσταση είναι αυτοί:

http://download.gigabyte.ru/driver/mb_driver_intel_bootdisk_irst_64_x79.exe

Η Intel έχει κάνει ΜΕΓΑΛΗ ΠΑΤΑΤΑ με τους συγκεκριμένους drivers που είναι στο site της.

Σήμερα μία ώρα παιδευόμασταν με τον φίλο P70, για να κάνουμε τους καινούριους να δουλέψουν (από το site της Intel) και έτρωγε μόνιμα μπλε οθόνη κατά την εκκίνηση των Windows με πρόβλημα στο iAstor.sys.

Αν δεν βαριέσαι κάνε μία δοκιμή με τον driver που σου λέω.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now