Άρκος

ερώτηση για κάρτα γραφικών

Recommended Posts

καλησπέρα παιδιά, έχω μια sapphire radeon 6870, όμως σκεφτομαι να κάνω "υποβάθμιση" σε 6670 πουλώντας τη δικιά μου. Ο λόγος είναι οτι η οθόνη μου εχει ανάλυση 16000x900, και νομίζω οτι δεν χρειάζομαι για τα παιχνίδια που παίζω ( skyrim, nba 2κ13, δεν είμαι και κανένας φανατικός γκεημερ πια) τόσο ισχυρή κάρτα. Στην ανάλυσή μου θα χάσω πολλά απο άποψη απόδοσης?

Link to comment
Share on other sites

Είναι αρκετά μεγάλο πισωγύρισμα σε επιδόσεις το 6870->6670. Αν το κάνεις για τα χρήματα, σκέψου ότι μια τέτοια κίνηση θα σε στείλει πιο σύντομα για αναβάθμιση.

Αν το κάνεις για τις καταναλώσεις, απλά μη το κάνεις γιατί σε idle όλες οι σύγχρονες κάρτες καταναλώνουν ψίχουλα :)

Link to comment
Share on other sites

αναβάθμιση δε θα κάνω για καμια 2ετία τουλάχιστον, δεν (θα) υπάρχουν λεφτά για τέτοια :D

σε ανάλυση 1600x900, η διαφορά θα είναι τόσο τρομερή? settings απο medium και πάνω μου αρκούν.

Link to comment
Share on other sites

Ναι η διαφορά θα είναι τραγική, μιλάμε για ~240% διαφορές στην απόδοση. Κυριολεκτικά.

Από την άλλη οι περισσότεροι σημερινοί τίτλοι, με εξαίρεση τα βαριά Battlefield/Metro/Crysis κτλ, πρέπει να την παλεύουν με την 6670 στην ανάλυση που λες, αλλά όχι maxed. Όπως και να έχει, η 6670 δεν θεωρείται gaming κάρτα οπότε αν το κάνεις, κρατάς μικρό καλάθι εξ' ορισμού.

:)

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

θα υπάρχει και πάλι διαφορά, όχι τόσο μεγάλη βέβαια, σε ανάλυση 1600 χ 900 θα μπορείς να παίξεις αξιοπρεπώς όλους τους τίτλους με medium settings και σίγουρα καλύτερες επιδόσεις από την 6670

αλλά τελικά αξίζει αυτή η υποβάθμιση από οικονομική άποψη και μόνο (δεν βάζω μέσα την ταλαιπωρία του να πουλήσεις την 6870) για να κερδίσεις ολίγα ? και να πεισθείς ψυχολογικά ότι μπορείς να επιβιώσεις και με λιγότερα?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now