PinwmpireS

Λίγη βοήθεια εδώ....

Recommended Posts

Καταρχάς να πώ ενα καλησπέρα σε όλη την τρελοπαρέα του HWBOX.

Αντιμετοπίζω ενα προβληματάκι και θα ήθελα λίγη βοήθεια..

Η σύνθεση στην οποια αντιμετπίζω το πρόβλημα είναι η εξής

Maximus Formula

6550

4 GB Set OCZ Flex 2 @ 1150

2 3870X2

Το πρόβλημα τώρα είναι οτι:

1ον. Δεν μπορώ να τρέξω το 3D Mark

2ον. Πετάει μπλε οθόνες και αναφέρει κάτι για τα Drivers της ATI

3ον. Οι κάρτες ΤΣΟΥΡΟΥΦΛΑΝΕ !

Τι μπορεί να παίζει.. έχετε κάποια Drivers να μου προτίνετε? Είναι φυσιολογικό να καίνε χωρίς load ( σε σημείο που να μην μπορω να τις κρατησω στα χέρια μου ). Μήπως παίζει κάτι με το bios Version, μήπως θέλει update..?

Ας μου δώσει κάποιος μια λύση τι μπορεί να παίζει.. Δεν βγάζω άκρη..

Ευχαριστώ προκαταβολικά...

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ...

Καταρχάς οι ATi 3870X2 δεν είναι σε καμία περίπτωση "δροσερές", ακόμα και σε idle είναι αρκετά ζεστές (50-60 βαθμούς πολύ άνετα, σε κάποια κουτιά (ειδικά όταν έχεις και 2 μαζί σε CF) πιάνουν και 70-80). Θυμάμαι στο Lian Li μου που ζέσταινε μία από αυτές όλο το αλουμίνιο του κουτιού, καλοριφέρ κανονικό.

Αυτό το πρόβλημα που λες εσύ τώρα μπορεί να έχει πολλές αιτίες...

Καταρχάς όταν λες "καίνε", πόσους βαθμούς πιάνουν σε idle? Σε τι κουτί είναι μέσα? Έχει επαρκή αερισμό?

Κατά δεύτερον, για Drivers...περίεργη φάση και εδώ. Οι 8.2 πήγαιναν καλά με αυτές, οι 8.3-8.4 ήταν για πέταμα στους περισσότερους, ενώ με τους 8.5-8.6-8.7 δεν άκουσα πολλά παράπονα.

Αυτό που προτείνω εγώ είναι το εξής: Δοκίμασε κάθε κάρτα ξεχωριστά. Βάλε μία στο κουτί και δες, τα βγάζει όλα καλά? Δοκίμασε και με την άλλη. Μπορεί κάποια από τις δύο να έχει πρόβλημα.

Αν δεν υπάρχει πρόβλημα, τότε προφανώς κάτι θα παίζει με το CrossFire. Ίσως υπερθερμαίνονται π.χ. όπως λες.

Αν όμως βγάζουν πρόβλημα είτε μόνες τους είτε σε CF, το πρόβλημά σου πρέπει να είναι αλλού, σε κάποια ρύθμιση της μητρικής π.χ.?

Κάνε καμιά δοκιμή και πες μας, εδώ είμαστε :)

Link to comment
Share on other sites

Την μητρικη την δουλεύω στις default ρυθμίσεις μεχρι να δω τι παίζει. Τις εχω δοκιμάσει και μια - μια και πάλι τα ίδια, το HW Monitor δείχνει οτι δουλεύουν χωρις φορτιο στους 63-67 βαθμούς, τις έχω μεσα στο BA απιστευτος χώρος ( με 7 ανεμηστήρες μεσα ) όλα τα καλώδια είναι απο πίσω δεν περνάνε καλώδια μπροστά απο την μητρική για να μην χαλάνε το air flow, άρα ο αερισμος ειναι επαρκής.

Απο Drivers , με αυτο εδω το παλεύω 8-7_xp32_dd_ccc_wdm_enu_65993.exe δεν εχω βρει κάποια άλλη εκδοση. Εχω αρχίσει να ξενερωνω ρε γαμώτο...

Edit: Μόλις παρατήρησα οτι το Catalyst στο overdrive εμφανιζει τις κάρτες ως 3870Χ2 την μια και την άλλη ως 3870χ2 [sAMSUNG]

Τι να παίζει με αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Τι windows έχεις?Σε τι γλώσσα? Και τι catalyst?

Με τις μνήμες που έχεις...κρατάω και μια πισινή...οι OCZ δεν φημίζονται και πολύ

για την ποιότητα τους και την συμβατότητά τους... :(

Link to comment
Share on other sites

Ημουν και είμαι φανατικός των XP αλλα μετα μεγάλης μου λύπης σήμερα ο Νασος στο tunning με πληροφορησε οτι τα XP δεν κανουν Quad CF πράγμα που ομολογώ οτι δεν ήξερα. Περνάω τώρα Ultimate 64 bit Αγγλικα μπας και δω άσπρη μέρα. Συγνώμη που σας ταλαιπώρησα.. Τώρα αν και με τα Vista δεν παίξει σωστα τότε έχω όντος πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το πρόβλημα δεν ήταν το λειτουργεικό, προφανός αφου ακομα και τώρα με τα ultimate με το που εγκαθιστω drivers και κανω το restart που ζηταει με το που αναβει και αρχίζει να φωρτώναι τσουπ να η μπλε οθονη και πάλι. Μπαίνω safe mode καταργω τα drivers μετα δουλευει κομπλε , ε με το που ξαναπερναω drivers παλι τα ίδια. Δοκιμασα 8.4 - 8.7 - Xtreme G Catalyst 8.7 ( δεν ξέρω αν εχει κάποια διαφορα) αλλα και πάλι τπτ. Εχει κανείς ιδέα τι μπορεί να παίζει?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ troubleshooting μυρίζομαι.

Με μία-μία τις κάρτες πάιζουν όλα οκ ή πάλι έχεις μπλέ οθόνες?

Δοκίμασε πρώτα την μία μόνη της και μετά την άλλη μόνη της.

Αν πάιζουν μία μια οκ και οι 2 τότε φαντάζομαι οι drivers φταίνει.

Αν μία απο τις δύο κάρτες κάνει το ίδιο μόνη της...μάλλον η κάρτα φταίει :(

Δοκίμασε και πές μας :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Γορίλα οι υποψίες σου βγήκαν αληθινές. Η μια απο τις δυο δεν παίζει, αυτη που παίζει την είχα ανοίξει εχτες και τις εβγαλα την παλια παστα εβαλα καινουργια arctic silver 5 και γενικα την περιποιηθηκα. Λες να κάνω το ιδιο και στην άλλη?

Άρα μάλλον δεν φταίνε τα drivers, θα τρεξω και 3d mark τωρα να δω τι θα δείξει...

Link to comment
Share on other sites

Την ανοιξα και την αλλη της άλλαξα τις πάστες αλλα πάλι πετάει μπλε οθόνη η συγκεκριμένη. Αρα η μια είναι ελατοματική υποθέτω... Κοιτα γκαντεμια..!

Link to comment
Share on other sites

θα πάω να την αλλάξω.. κρίμα όμως.... Με την ευκαιρια , πως μπορω να κάνω εξαέρωση στην υδροψυξη που μόλις εστησα? Πρωτη μου φορα και εμενα και εχω απορίες...!

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε και ο γορίλας αλλάξε την αν είναι ελατοματική αλλιως να βάλεις ένα 12αρη φαν να τις δροσίζει έστω και με υδρόψυξη γιατί πάνω τους ψήνεις σουβλάκια...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now