khetzal

Αγορα pc ~1000Ε

Recommended Posts

ναι η αλη8εια ειναι οτι το ειδα σημερα...με 750W σε μελλοντικο sli/cf θα ειμαι καλυμενος?Ελεγα να παω σε 650 με gold ef αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν θα το αντεξει το sli/cf

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εδω εχω φτασει

CASE : AeroCool Strike-X One (Midi-Tower, Black) - Θήκες Υπολογιστών - plaisio.gr

MOBO : MOTHERBOARD :: Asrock Socket 1155 Z77 Extreme4 GLan Audio Raid - Visionstudio.gr

CPU : http://visionstudio.gr/prodinfo.asp?iVGA (317.38): http://visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=31704&cat=5&sub=0&pmanuf=348&sort=undefined&step=undefined

VGA : VGA :: ATI Radeon HD7950 3GB DDR5 PCI-E DVI HDMI Dual Mini-DP (Gigabyte) (GV-R795WF3-3GD) - Visionstudio.gr

RAM : MEMORY :: G.Skill Ripjaws 8GB DDR3 Non ECC CL9 1600MHz (F3-12800CL9D-8GBRL) (Kit 2 x 4096) - Visionstudio.gr

SSD : HDD :: Intel 180GB 330 Series SSDSC2CT180A3K5 Solid State Drive SATA III SSD 2.5'' Retail - Visionstudio.gr

PSU : PSU :: XFX Power Supply 650W ATX 24 pin Core Edition PRO650W Active-PFC Retail - Visionstudio.gr

Συνολο 957.73E

Η αληθεια ειναι οτι με το psu δεν ξερω κατα ποσο θα αντεχει cf με την 7950 οποτε ελεγα αν δεν κανω ποτε cf να βαλλω εναν 3470 πανω σε μια asrock H77 pro4/MVP ( cpu : PROCESSOR :: Intel Core i5 3470 3.2 GHz Quad Core Socket 1155 77W Box (BX80637I53470) - Visionstudio.gr

mobo : MOTHERBOARD :: Asrock Socket 1155 H77 Pro4/MVP GLan Audio Raid - Visionstudio.gr)

για να κατεβασω το κοστος,αλλα θα μεινω με 1xPCI-e 3.0 και σε cf η 2η καρτα θα τρεχει χ4 + οτι δεν θα μπορω να κανω oc. Πιστευτε οτι το OC θα το χρειαστω σε 3+ χρονια για να μπορω ναι παιζω games η θα ειναι μικρη η διαφορα και με μια αλλαγη gpu θα ειμαι καλα?Επισεις αμα βαλλω 3470 κ pro4 τα extra ευρω που να σπροξω ssd,psu,vga η κανα καλητερο case οπως αυτο ¨http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=32457&cat=1&sub=0&pmanuf=1129&sort=undefined&step=undefined

Link to comment
Share on other sites

η 7870 και η 660ti pe εχουν μεγαλη διαφορα σε επιδοσεις σε σχεση με την 7950?

η 7870 με τν 7950 εχουν διαφορα αλλα σε 1080p οχι κ τοσο... η 660Τι ειναι πιο κοντα στην 7950 αλλα ειναι κ λιγο πιο ακριβη + οτι με την 7950 εχει δωρο και 3games.αξιζει τα 30-40Ε παραπανω η 7950 ομως?

Link to comment
Share on other sites

η 7870 με τν 7950 εχουν διαφορα αλλα σε 1080p οχι κ τοσο... η 660Τι ειναι πιο κοντα στην 7950 αλλα ειναι κ λιγο πιο ακριβη + οτι με την 7950 εχει δωρο και 3games.αξιζει τα 30-40Ε παραπανω η 7950 ομως?

Sapphire HD 7870 GHz Edition 2048MB GDDR5 PCI-Express Graphics Card w/ FARCRY3 & Sleeping Dogs PC Games [11199-19-20G ] τσεκαρε αυτο το site εχει καλες τιμες.

εδω MSI GeForce GTX 660 Ti Power Editon OC review - DX11: Metro 2033 - The Last Refuge σε ενα απαιτητικο παιχνιδι εχει καμια 10 fps, αλλα δε ξερω αν αξιζει να δωσεις 50 ευρω παραπανω για αυτο.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν αξιζει να δωσω απο 30-50Ε παραπανω για να εχω physx και 3-5% overalperformance...Γι αυτο λεω να παω στην 7950 για καμια 3ετια (το λιγοτερο θα ελεγα) και μετα αναλογα βαζω ειτε nvidia h amd.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν αξιζει να δωσω απο 30-50Ε παραπανω για να εχω physx και 3-5% overalperformance...Γι αυτο λεω να παω στην 7950 για καμια 3ετια (το λιγοτερο θα ελεγα) και μετα αναλογα βαζω ειτε nvidia h amd.

η 7870 ομως βγαινει πιο φθηνη.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν αξιζει να δωσω απο 30-50Ε παραπανω για να εχω physx και 3-5% overalperformance...Γι αυτο λεω να παω στην 7950 για καμια 3ετια (το λιγοτερο θα ελεγα) και μετα αναλογα βαζω ειτε nvidia h amd.

Όπα όπα εδώ νομίζω ότι πρέπει να τονίσουμε πως PhysX δεν έχουν όλα τα παιχνίδια έτσι??? Εκτός και αν κάνω λάθος, από την άλλη, αν έχω δίκιο ε όχι ρε φίλε δεν αξίζει να δώσεις 50 ευρώ παραπάνω για να βλέπεις τα κομματάκια από πέτρες!

Link to comment
Share on other sites

Όπα όπα εδώ νομίζω ότι πρέπει να τονίσουμε πως PhysX δεν έχουν όλα τα παιχνίδια έτσι??? Εκτός και αν κάνω λάθος, από την άλλη, αν έχω δίκιο ε όχι ρε φίλε δεν αξίζει να δώσεις 50 ευρώ παραπάνω για να βλέπεις τα κομματάκια από πέτρες!

το παραπανω συγκρητικο το εβαλα γιατι εχει παρα πολλες καρτες, οχι για να αγορασει την 660. βλεπεις που κυμαινονται οι επιδοσεις αναμεσα στις παραπανω και την 7870 που ειναι και φθηνοτερη. physx υποστηριζουν καμια 30αρια παιχνιδια αν δε κανω λαθος.

Link to comment
Share on other sites

Όπα όπα εδώ νομίζω ότι πρέπει να τονίσουμε πως PhysX δεν έχουν όλα τα παιχνίδια έτσι??? Εκτός και αν κάνω λάθος, από την άλλη, αν έχω δίκιο ε όχι ρε φίλε δεν αξίζει να δώσεις 50 ευρώ παραπάνω για να βλέπεις τα κομματάκια από πέτρες!

καλα σιγορα δεν εχουν physx ολλα τα games αλλα δεν ειναι μονο αυτο και τπτ αλλο η 660Τι !! Τωρα για 1080p και οι οποια κι αν παρω θα ειναι υπεραρκετη αυτο που με νοιαζει ειναι να με βγαλει 3χρονια ευκολα και μετα βλεπουμε.

το παραπανω συγκρητικο το εβαλα γιατι εχει παρα πολλες καρτες, οχι για να αγορασει την 660. βλεπεις που κυμαινονται οι επιδοσεις αναμεσα στις παραπανω και την 7870 που ειναι και φθηνοτερη. physx υποστηριζουν καμια 30αρια παιχνιδια αν δε κανω λαθος.

Εχω σκοπο να περασω και απο κανα πλαισιο να δω αν εχει καμια καλη προσφορα λογο γιορτων αλλα ας μην μεινουμε μονο στην gpu, πειτε μου την γνωμη σας για ολο το set up

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εγώ θέλω να δώσω κάποιες συμβουλές στον φίλο Khetzal, επειδή λίγο πολύ θα τον μπερδέψουμε τον άνθρωπο δείχνοντας του και λέγοντας του ποιο μοντέλο να πάρει και τα λοιπά, θέλω να σου πω κάποια πράγματα για να επιλέξεις μια κάρτα γραφικών περά από τις επιδόσεις που ψάχνεις.

Κοίτα βαθιά μέσα στην τσέπη σου, δες ποσά λεφτά έχεις και τι μπορείς να επενδύσεις, δεν είναι αναγκαστικό να δώσεις και το τελευταίο ευρώ από το budget σου, μετά κοίτα τι ανάγκες έχεις, δεν μιλώ αόριστα να μου πεις άπλα παίζω παιχνίδια, π.χ. θέλεις να παίζεις παιχνίδια με φουλ γραφικά και τα λοιπά ρε αδελφέ μου, μετά δες ποιο μοντέλο σου ταιριάζει εσένα και ποιο σου αρέσει γιατί οκ καλά τα λέμε άλλα άμα δεν μας αρέσει κάτι που έχουμε αγοράσει δεν θα το ευχαριστηθούμε έτσι όπως θα έπρεπε και τέλος να κοιτάς να μην παίρνεις ότι πιο τοπ υπάρχει στην αγορά, πάρε κάτι που θα είναι upgradable, σκέψου ότι αν πάρεις μια 7950 και δώσεις 350 ευρώ μετά από κάποια χρονιά τι θα κάνεις? Θα δώσεις 500 ευρώ για κάποια άλλη κάρτα? Για παράδειγμα πάρε μια με 200-250 να παίζεις τα πάντα όλα στα φουλ γραφικά και μετά από κάνα τριάρι τεσσάρι χρονιά την πουλάς και πας αγοράζεις μια με 350 ευρώ :), μην παλαβώνεις δεν χρειάζεται να έχεις κάνα super-duper pc για να παίζεις παιχνίδια.

Αυτά από εμένα :).

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εγώ θέλω να δώσω κάποιες συμβουλές στον φίλο Khetzal, επειδή λίγο πολύ θα τον μπερδέψουμε τον άνθρωπο δείχνοντας του και λέγοντας του ποιο μοντέλο να πάρει και τα λοιπά, θέλω να σου πω κάποια πράγματα για να επιλέξεις μια κάρτα γραφικών περά από τις επιδόσεις που ψάχνεις.

Κοίτα βαθιά μέσα στην τσέπη σου, δες ποσά λεφτά έχεις και τι μπορείς να επενδύσεις, δεν είναι αναγκαστικό να δώσεις και το τελευταίο ευρώ από το budget σου, μετά κοίτα τι ανάγκες έχεις, δεν μιλώ αόριστα να μου πεις άπλα παίζω παιχνίδια, π.χ. θέλεις να παίζεις παιχνίδια με φουλ γραφικά και τα λοιπά ρε αδελφέ μου, μετά δες ποιο μοντέλο σου ταιριάζει εσένα και ποιο σου αρέσει γιατί οκ καλά τα λέμε άλλα άμα δεν μας αρέσει κάτι που έχουμε αγοράσει δεν θα το ευχαριστηθούμε έτσι όπως θα έπρεπε και τέλος να κοιτάς να μην παίρνεις ότι πιο τοπ υπάρχει στην αγορά, πάρε κάτι που θα είναι upgradable, σκέψου ότι αν πάρεις μια 7950 και δώσεις 350 ευρώ μετά από κάποια χρονιά τι θα κάνεις? Θα δώσεις 500 ευρώ για κάποια άλλη κάρτα? Για παράδειγμα πάρε μια με 200-250 να παίζεις τα πάντα όλα στα φουλ γραφικά και μετά από κάνα τριάρι τεσσάρι χρονιά την πουλάς και πας αγοράζεις μια με 350 ευρώ :), μην παλαβώνεις δεν χρειάζεται να έχεις κάνα super-duper pc για να παίζεις παιχνίδια.

Αυτά από εμένα :).

+1000 φιλε chameZX !! το συνολικο budget που εχω αυτη την στιγμη ειναι 1076Ε απο την 1η δωση υποτροφιων (πριν 4 χρονια μιλαμε!! αθανατο ελληνικο τριτοκοσμικο κρατος!) και περιμενω κι αλλα πολλα αλλα σε κανα 6μηνο πιστευω.τεσπα το θεμα ειναι οτι μπορω να μπορω και θελω να δωσω μεχρι 900-950 αυτη την στιγμη.Γι αυτο και εχω εκτως dvd,hdd k monitor τα οποια τα εχω απ το παλιο Η/Υ. Αυτο που με νοιαζει ειναι να φτιαξω ενα η/υ που θα παιζει απο τωρα και για 2-3 χρονια τα παντα(σχεδον) σε 1080p σε ultra high αλλα και σε high settings με 45-50 το λιγοτερο average Fps.Επισεις με νοιαζει ολο το setup να αντεξει πανω απο 5 χρονια και το μονο που θα πρεπει ν αλλαξω αργοτερα να ειναι gpu χωρις ομως να γινετε bottleneck με την cpu.Γι αυτο και ρωτησα αν ο 3470 με τον pro4/MVP ειναι καλο setup για μακροχρονιο pc η θα πρεπει να δωσω αρκετα παραπανω και να παω σε 3570Κ και Extreme4 για να εχω υσηχο το κεφαλι μου.Τελος για τις vga ουτε nvdia ουτε amd fanboy ειμαι, απλα στα περισοτερα reviews δινουν γενικα beches και οχι ειδικα οπως θελω εγω...δλδ εγω δεν θα παιζω σε πανω απο 1080p ουτε θα κανω bech,ουτε θα εχω 3 monitor για gaming θα εχω 1 για gaming αντε 2 μια για games και η αλλη για desktop,youtube,facebook και τετοια πραματα.Υπερβολες του στιλ 6 οθονες η 1600p για gaming, 3d blue-ray movies και δεν ξερω τι αλλο δεν θα κανω. Οποτε πιο cpu & mobo συνδιασμο να παρω και ποσο αξιζει-αντεξει διαχρονικα και πια gpu θα μου δωσει 3 γεματα xρονια full hd ultra high setting gaming. Κουρασα το ξερω αλλα δεν θελω να παρω κατι που αργοτερα θα μετανιωνω πολυ απλα γιατι δεν με παιρνει (οικονομικα παντα) να κανω αλλαγες.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου πάνε οπωσδήποτε σε επεξεργαστή Κ.θα το χρειαστείς το οβερκλοκ κάποια στιγμή.σκέψου ας πούμε σήμερα έναν επεξεργαστή 3ετιας χωρίς οβερκλοκ;σερνετε.

Στάλθηκε από το GT-N7000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Κούρασες? άμα κούρασες εσύ, εγώ για κάθε pc part έκανα ξεχωριστό θέμα :P, δεν κουράζεις κανέναν, το φόρουμ έχει πλακά :))).

Ρε πας καλά? Εμένα το δικό μου σύστημα βγήκε 780 ευρώ και δεν του λείπει τίποτα! Άπλα είναι φτηνό επειδή επένδυσα στην AMD, αυτό είναι ένα άλλο θέμα όμως.

Πιστεύω ότι ο 3570Κ με την Extreme4 θα σου βγάλουν 3-4 χρονάκια στο νερό άφοβα, το μονό που θα αλλαχτεί, άντε να ναι κάνα τροφοδοτικό καμένο :P, ίσως βάλεις παραπάνω μνήμη και φυσικά ανάλογα τις όρεξης σου μια κάρτα γραφικών.

3570Κ

Εxtreme4

G.skill 8gb 1600

HD7850-70 ή GTX660ti ανάλογα το τι θέλεις, αυτό το σύστημα πραγματικά είναι κτηνώδες! Θα σηκώνει αεροπλάνα και πυραύλους και μετά θα παίζει max out τα παιχνίδια για να ξεκουράζεται!:P..

Link to comment
Share on other sites

Κούρασες? άμα κούρασες εσύ, εγώ για κάθε pc part έκανα ξεχωριστό θέμα :P, δεν κουράζεις κανέναν, το φόρουμ έχει πλακά :))).

Ρε πας καλά? Εμένα το δικό μου σύστημα βγήκε 780 ευρώ και δεν του λείπει τίποτα! Άπλα είναι φτηνό επειδή επένδυσα στην AMD, αυτό είναι ένα άλλο θέμα όμως.

Πιστεύω ότι ο 3570Κ με την Extreme4 θα σου βγάλουν 3-4 χρονάκια στο νερό άφοβα, το μονό που θα αλλαχτεί, άντε να ναι κάνα τροφοδοτικό καμένο :P, ίσως βάλεις παραπάνω μνήμη και φυσικά ανάλογα τις όρεξης σου μια κάρτα γραφικών.

3570Κ

Εxtreme4

G.skill 8gb 1600

HD7850-70 ή GTX660ti ανάλογα το τι θέλεις, αυτό το σύστημα πραγματικά είναι κτηνώδες! Θα σηκώνει αεροπλάνα και πυραύλους και μετά θα παίζει max out τα παιχνίδια για να ξεκουράζεται!:P..

αχαχααχαχαχαχ θεος !! πραγματικα ευχαριστω ολους που με βοηθησατε τοσο πολυ, το μονο που μενει ειναι να δω αν θα βρω καμια καλη προσφορα για καποια απο τα parts του pc και το πολυ τον επομενο μηνα θα το δωσω ζωη το pcακι !!! για 7950 λες να μην παω ε? (παλι μπριζες βαζω !! χαχααχαχ)

Φίλε μου πάνε οπωσδήποτε σε επεξεργαστή Κ.θα το χρειαστείς το οβερκλοκ κάποια στιγμή.σκέψου ας πούμε σήμερα έναν επεξεργαστή 3ετιας χωρίς οβερκλοκ;σερνετε.

Στάλθηκε από το GT-N7000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

και εγω τις ιδιας αποψης ειμαι γι αυτο και λεω να δωσω κατι παραπανω!

Link to comment
Share on other sites

αχαχααχαχαχαχ θεος !! πραγματικα ευχαριστω ολους που με βοηθησατε τοσο πολυ, το μονο που μενει ειναι να δω αν θα βρω καμια καλη προσφορα για καποια απο τα parts του pc και το πολυ τον επομενο μηνα θα το δωσω ζωη το pcακι !!! για 7950 λες να μην παω ε? (παλι μπριζες βαζω !! χαχααχαχ)

!!!OXI!!!

Πολλά λεφτά για το τίποτα μπορώ να πω, δεν χρειάζεται ακόμα να αγοράσεις κάτι τόσο δυνατό γνώμη μου πάντα, και μίλα και με την λογική του ότι κανένα παιχνίδι δεν είναι τόσο απαιτητικό.

Εγώ ακολούθησα την έξης «στρατηγική» στην αγορά της κάρτας γραφικών, αγόρασα μια HD7850 OC 2gb Dual X edition της Sapphire 220 ?, έχω βάλει όμως στο μάτι μια 7950 της ίδιας εταιρίας, οι λόγοι που δεν την πηρά είναι δυο, ο πρώτος είναι οικονομικός, ο δεύτερος είναι ότι είναι υπερβολή να την αγοράσω εγώ που είμαι ένας απλός gamer και θέλω να παίζω τα παιχνίδια μου smooth στα high settings, στο μέλλον όταν θα πέσει η τιμή της 7950 θα πουλήσω την 7850 που έχω τώρα θα βάλω και κάνα 100-120 ? παραπάνω και τσούπ ;) έκανα το upgrade στο pc μου για τα υπόλοιπα 2 χρονάκια, και πάει λέγοντας, για αυτό σου είπα και πιο πριν να κοιτάς αυτά που αγοράζεις να είναι !upgradable!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now