amoustakas

Επιλογή M-ITX mobo και cpu. AMD ή INTEL?

Recommended Posts

Την καλησπέρα μου στο φόρουμ. Θέλω να στήσω ένα HTPC μόνο για παίξιμο αρχείων FLAC και για άψογη αναπαραγωγή video σε FULL HD και (μελλοντικά) 3D Bluray. Ούτε παιχνίδια ούτε βαριές εφαρμογές.

Τα δεδομένα είναι ότι υπάρχει case για M-ITX μητρική και 75Watt τροφοδοτικό.

Επειδή δεν έχω καμία εμπειρία από AMD θα ήθελα την άποψή σας για το αν υπάρχει καλύτερη και φθηνότερη εναλλακτική από ένα σετάκι Η61+Celeron/Pentium Dual Core από την AMD και ποια. Απαραίτητο το HDMI μόνο.

Budget για το σετ (μητρική-επεξεργαστής) περί τα 120-150 ΕΥΡΩ. Βασικό κριτήριο η χαμηλότερη δυνατή κατανάλωση εν όψει και του οριακού τροφοδοτικού και οι χαμηλότερες δυνατές θερμοκρασίες.

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο και τις όποιες προτάσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

PROCESSOR :: AMD A6-5400K 3.6 GHz Dual Core Socket FM2 65W Box (AD540KOKHJBOX) - Visionstudio.gr

MOTHERBOARD :: Asus Socket FM2 F2A85-M LE GLan Audio Raid - Visionstudio.gr

και στα όρια, πρέπει να παίζεις και passive με τις μεγάλες ψύκτρες :D

Τασο συμφωνώ με τον επεξεργαστή αλλά θέλει mini-itx motherboard δεν όχι micro-atx :hehe:

σε μητρική υπάρχει μόνο η Asrock FM2A75M-ITX

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας υπέρευχαριστώ για τις απαντήσεις. Σκέφτηκα τη λύση με τον ενσωματωμένο επεξεργαστή που έχει γελοία κατανάλωση, αλλά προβληματίζομαι γιατί άκουσα ότι αυτά τα μικρούλια σκαλώναν σε δύσκολα αρχεία video. Από την άλλη Asrock FM2A75M-ITX και AMD A6-5400K σε τι επίπεδο βρίσκονται σε αντιστοιχία με intel? Φαντάζομαι ότι τα 65watt είναι η ανώτερη κατανάλωση. Πολύ οριακά μου φαίνεται για το τροφοδοτικό των 75Watt.

Link to comment
Share on other sites

H λύση με τον ενσωματωμένο επεξεργαστή E-450 (1.65 GHz, 1MB Cache) θα έχεις όντως ορισμένα προβληματάκια σε αρχεία video μονο γιατι για browsing και εφαρμογές γραφείου είναι μια χαρά. Τα αρχεία 720p θα τα παίζει άνετα αλλά τα 1080p θα τρώει μικρά κολλήματα όχι λόγω κάρτας γραφικών (Radeon HD 6320) αλλά λόγω επεξεργαστή γιατί θα δουλεύει στα όρια του.

Link to comment
Share on other sites

H61 + G465 θα ήταν μια καλή λύση με μηδενική κατανάλωση. Αλλά πιστεύω ότι με έναν G550 θα ήταν πιο σίγουρα τα πράγματα. Αμφιβάλλω αν καταναλώνει 65watt που λέει η Intel!

Link to comment
Share on other sites

H λύση με τον ενσωματωμένο επεξεργαστή E-450 (1.65 GHz, 1MB Cache) θα έχεις όντως ορισμένα προβληματάκια σε αρχεία video μονο γιατι για browsing και εφαρμογές γραφείου είναι μια χαρά. Τα αρχεία 720p θα τα παίζει άνετα αλλά τα 1080p θα τρώει μικρά κολλήματα όχι λόγω κάρτας γραφικών (Radeon HD 6320) αλλά λόγω επεξεργαστή γιατί θα δουλεύει στα όρια του.

Δεν ισχυει αυτο. Εγω με xbmc σε 1080 με το παλιοτερο e-350 και παιζω με τον επεξεργαστη στο 25%

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως θα αναβαθμιστω σε amd a10 5700 αλλα περιμενω ακομα τις mini-atx της asus και της msi! Εχει βγαλει η asrock mini-atx αλλα δεν την συμπαθω την συγκεκριμενη εταιρια.

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα το κουτάκι σήμερα. Απλό και συμπαθητικό. Μόνο για το ενσωματωμένο pico psu τροφοδοτικό του αξίζει τα 52 ΕΥΡΩ που έδωσα.

Με τον πρόχειρο υπολογισμό (ευχαριστώ για το ποστ conroe) μου βγάζει ότι είμαι στα 34Watt κατανάλωση με τον G860 οπότε τον χτυπάω.

Μητρική παρήγγειλα την Asrock H61M-ITX.

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα το κουτάκι σήμερα. Απλό και συμπαθητικό. Μόνο για το ενσωματωμένο pico psu τροφοδοτικό του αξίζει τα 52 ΕΥΡΩ που έδωσα.

Με τον πρόχειρο υπολογισμό (ευχαριστώ για το ποστ conroe) μου βγάζει ότι είμαι στα 34Watt κατανάλωση με τον G860 οπότε τον χτυπάω.

Μητρική παρήγγειλα την Asrock H61M-ITX.

πατησες calculated και σου εβγαλε 34w? συνηθως το εχει στην αρχη αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Ποιο είναι το κουτάκι?

Αυτό είναι το κουτί. Τίποτε ιδιαίτερο από κατασκευή, αλλά στερεή και απείρως καλύτερη από κάτι κουτιά των 20 ΕΥΡΩ από αλουμινόχαρτο.

Για τα watt πάτησα υπολογισμό με έναν ssd και έναν HDD και μου έδωσε συνιστώμενη ισχύ 34 watt. Τα 65Watt της intel είναι υπερεκτιμημένα διάβασα. Ειδικά με χρήση μουσικής και ταινιών νομίζω δεν θα έχω θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now