Recommended Posts

Γεια σας παιδιά! θέλει ο κολλιτος μου να κάνει αναβάθμιση στο παλιό του pc το οποίο φοράει amd athlon x2 5800+ νομίζω και με ζάλισε γιατί βλέπει hd video στο youtube και βαράει 100%.τα λεφτά που διαθέτει είναι 250ε μονό για cpu mobo ram! όλα τα αλλά τα έχουμε.games παίζει ότι μπορεί να αντέξει μια 3870 αλλά δεν είναι και φανατικος ένα λολ παίζει σπανία και ιντερνετ επίσης τίποτα παραπάνω. τώρα είμαι ανάμεσα στους zambezi και vishera και έχει περάσει και από το μυαλό μου κανένας ι3.αμα δεν υπάρχει διαφορά που θα την δει ο χρηστής ανάμεσα στον 4100 και στον 4300 πάμε στον πρώτο δεν μας πειράζει. η πχ ποιος είναι καλύτερος ο 4300 η ο 6100?η λογική είναι να πάει με αυτά όσο ποιο πολύ αντέξουν 3-4 χρονιά η και περισσότερο!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δεί το θέμα drivers της GPU?

Γενικά το σύστημα έιναι προσεγμένο και έχεις όλους τους τελευταίους drivers περασμένους?

έχετε καεί εκεί στα "ψηλά" του box :hehe::hehe::hehe:

Link to comment
Share on other sites

διάβασες το αρχικό μήνυμα του θέματος?

Ναι, και κόλλησα διαβάζοντας αυτό:

και με ζάλισε γιατί βλέπει hd video στο youtube και βαράει 100%.

Και του απάντησα να κοιτάξει τους drivers γιατί το έχουν πάθει πολλοί με παλιούς.

Δεν ξέρω πως το βλέπεις εσύ, αλλά εμενα μου φαίνεται περίεργο να τρώει 100% το youtube HD.

Ίσως να μην χρειάζεται να ξοδέψει 250άρα απλά γι'άυτη την δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

λογικα αυτο ειναι το σωστο, ελεγχος σε drivers. τωρα αν θελει να κανει αναβαθμιση οκ. και εγω οταν εκανα αναβαθμιση ο λογος ηταν.... το ανεμιστηρακι του athlon:D

Link to comment
Share on other sites

οχι ρε παιδια βλακεια δικια μου δεν δουλευει παντα 100% αλλα αν κανει και κατι αλλο ναι τοτε φτανει 100%.πχ οταν παιζει λολ ακομα και windows media player να εχει πισω και να ακουει μουσικη κολλαει στο game.τελος παντων θελει να φτιαξει γιατι ειναι σαπιο το pc που εχει τωρα!

Link to comment
Share on other sites

Ενας FX-6300 ειναι οτι πρεπει για την παρτη του. Ουτε καν GPU acceleration στα videos, ολα στον επεξεργαστη και ανετα μιας και το Flash ειναι πολυ καλα multithreaded. Με τον FX-6300 θα σηκώνει εύκολα γύρω στα 3-4 1080p HD από το Youtube ταυτόχρονα δίχως dropped frames.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί με ένα καθάρισμα και ένα format να στρώση το pc αν θέλει να κάνει αναβάθμιση μπορεί να πάει σε κάτι τέτοιο

AMD A10-5800K Box | Skroutz.gr

Asrock FM2A85X Extreme4 | Skroutz.gr

Corsair Vengeance 8GB DDR3-1600 Kit (2x4GB, PC3-12800, 9-9-9-24) | Skroutz.gr

ή

AMD FX-4300 | Skroutz.gr

Asus M5A97 R2.0 | Skroutz.gr

Corsair Vengeance 8GB DDR3-1600 Kit (2x4GB, PC3-12800, 9-9-9-24) | Skroutz.gr

Link to comment
Share on other sites

Εάν πάει σε τρινιτυ ο φίλος καλύτερα να ψαχτει για πολύ γρήγορες μνήμες(τουλάχιστον 2133) γιατί παίζουν το σημαντικότερο ρόλο στα γραφικά σε αυτήν την πλατφορμα

Στάλθηκε από το GT-N7000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

οχι μακρια απο fm1 και fm2 γιατι σε 2 μηνες μπορει να θελει κανα 8πυρινο και αντε να τους εξηγείς οτι δεν κανει!πριν λιγο παραγειλα 4300 κατι μουφοραμ 4gb και μια asrock 970de3.βγηκαν 215 ολα μαζι.αμα δεν του αρεσει να παει αλλου ο τσαμπας δεν ζει!

Link to comment
Share on other sites

ναι το ξερω οτι ηταν ανωτερη αλλα η χρηση που του κανει ειναι 0 μπροστα στις δυνατοτητες του 4300!

Για 15 ευρώ διαφορά; Πολύ κακή αγορά ο FX 4300, στην θέση σου θα την ακύρωνα άμεσα μιας και ο FX 6300 έχει ίδιες και ανώτερες επιδώσεις από Core i7 920.

FX 6300 vs Intel Core i7 920

http://www.anandtech.com/bench/Product/47?vs=699

FX 6300 vs AMD Athlon X2 6000

http://www.anandtech.com/bench/Product/28?vs=699

Link to comment
Share on other sites

ας κρατησει 7ετια μωρε και το παλιο 4-5 χρονια το ειχε.το ξερω οτι ειναι καλυτερος ο 6300 αλλα ειπαμε δεν κανει καμια βαρια χρηση μα καμια!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now