Recommended Posts

Γεια σας και χαρά σας :)

Καλές γιορτές σε όλους και καλά να περάσετε όλοι τώρα στις διακοπούλες ;)

Λοιπόν ας μπούμε με την μια στο ψητό, έχουμε τα παρακάτω.

PROCESSOR :: AMD A10-5800K 3.8 GHz Quad Core Socket FM2 100W Box (AD580KWOHJBOX) - Visionstudio.gr

MOTHERBOARD :: Asrock Socket FM2 FM2A85X Extreme4-M GLan Audio Raid - Visionstudio.gr

MEMORY :: G.Skill Ripjaws X 8GB DDR3 Non ECC CL11 2133MHz (F3-17000CL11D-8GBXL) (Kit 2 x 4096) - Visionstudio.gr

HDD :: Western Digital 1TB Caviar Black WD1002FAEX SATA III 7200rpm 64MB - Visionstudio.gr

CASE :: CoolerMaster Elite 370 RC-370-KKN1 Midi Tower no PSU Black - Visionstudio.gr

PSU :: Corsair Power Supply 500W ATX 24 pin CX V2 CMPSU-500CXV2EU Active-PFC Retail - Visionstudio.gr

με όριο τα 500 ευρώ, με όλα αυτά είμαστε στα 450 χοντρικά και μας μένουν και λεφτά στην άκρη.

Σας ακούω, πως σας φαίνετε? (πιστεύω η χρήση του να είναι κατανοητή από όλους, Α10 και χωρίς κάρτα γραφικών. )

Είδα ότι η συγκεκριμένη μητρική με αυτόν τον επεξεργαστή είναι killer combo!

Έχω όμως μερικές ερωτήσεις.

Το τροφοδοτικό είναι οκ ή χρειάζεται κάτι παραπάνω?

Στις μνήμες έχουμε το μοντέλο με τα 2133MHz, ποια είναι η διαφορά από τα 1600 ή τα 1866? Χάνουμε τίποτα ή κερδίζουμε πολλά?

Link to comment
Share on other sites

Με κάθε επιφύλαξη, αν είναι απλά για ταινίες δεν χρειάζεσαι τον κορυφαίο επεξεργαστή. Και ένας μικρός dual core νομίζω αρκεί.

Όσον αφορά την μνήμη, επειδή η cpu και η gpu μοιράζονται το bandwidth, όσο μεγαλύτερη η ταχύτητα στις μνήμες, τόσο το καλύτερο για τις επιδόσεις. Κερδίζεις, απλά όχι υπερβολικά πολλά. Πιστεύω η διαφορά των 10-15? στην τιμή να δικαιολογείται στην περίπτωση των APUs.

Για τον δίσκο δεν ξέρω τι συμπεριφορά όσον αφορά το θόρυβο έχουν οι Black. Προσωπικά θα πήγαινα σε Green. Αν θέλεις γρήγορο δίσκο, μιας και δεν βλέπω SSD, σου προτείνω αυτόν Seagate Barracuda 2TB HDD 3.5" (64MB Cache, 7200RPM, Sata 6Gb/s) - Σκληροί Δίσκοι - plaisio.gr Πολύ καλές ταχύτητες και επειδή έχει μόνο 2 platters είναι και αθόρυβος/κρύος. Μια λεπτομέρεια για τον Seagate. Confusion with Seagate 7200.14 platter sizes !! Το Πλαίσιο από όπου τον πήρα είχε τον καλό.

Το τροφοδοτικό φτάνει και περισσεύει, αν δεν πας να του πετάξεις στο μέλλον καμιά 680/7970!!!

Για να πάρεις μια ιδέα του τι πετυχαίνει ο δίσκος αυτός ρίξε μια ματιά στο attachment

ST2000DM001-1CH164.jpg

ST2000DM001-1CH164.jpg

ST2000DM001-1CH164.jpg

ST2000DM001-1CH164.jpg.340fdaad0c12dd721

Link to comment
Share on other sites

3 πράγματα θα άλλαζα μόνο στην σύνθεση σου

1) μνήμες θα πήγαινα για τις Kingston Predator 2400MHz (2 x 4GB) όσο καλύτερες τόσο καλύτερα αποτελέσματα στα γραφικά

2) τροφοδοτικό όχι μόνο κάνει αλλά παρακάνει για αυτό το σύστημα αφού στην ουσία θα χρειαστείς κάτω από 250W. Άρα με ένα Be Quiet Power Supply 350W είσαι super αλλά μπορείς να κοιτάξεις και για ένα Enermax NAXN 450W 80+ ή Corsair CX430

3) για δίσκο και εγώ θα έλεγα να πας σε έναν wd green και να προσθέσεις έναν SSD 60-64GB για λειτουργικό μονό

Edited by aRkA$
Link to comment
Share on other sites

Με κάθε επιφύλαξη, αν είναι απλά για ταινίες δεν χρειάζεσαι τον κορυφαίο επεξεργαστή. Και ένας μικρός dual core νομίζω αρκεί.

Όσον αφορά την μνήμη, επειδή η cpu και η gpu μοιράζονται το bandwidth, όσο μεγαλύτερη η ταχύτητα στις μνήμες, τόσο το καλύτερο για τις επιδόσεις. Κερδίζεις, απλά όχι υπερβολικά πολλά. Πιστεύω η διαφορά των 10-15? στην τιμή να δικαιολογείται στην περίπτωση των APUs.

Για τον δίσκο δεν ξέρω τι συμπεριφορά όσον αφορά το θόρυβο έχουν οι Black. Προσωπικά θα πήγαινα σε Green. Αν θέλεις γρήγορο δίσκο, μιας και δεν βλέπω SSD, σου προτείνω αυτόν Seagate Barracuda 2TB HDD 3.5" (64MB Cache, 7200RPM, Sata 6Gb/s) - Σκληροί Δίσκοι - plaisio.gr Πολύ καλές ταχύτητες και επειδή έχει μόνο 2 platters είναι και αθόρυβος/κρύος. Μια λεπτομέρεια για τον Seagate. Confusion with Seagate 7200.14 platter sizes !! Το Πλαίσιο από όπου τον πήρα είχε τον καλό.

Το τροφοδοτικό φτάνει και περισσεύει, αν δεν πας να του πετάξεις στο μέλλον καμιά 680/7970!!!

Για να πάρεις μια ιδέα του τι πετυχαίνει ο δίσκος αυτός ρίξε μια ματιά στο attachment

Ίσως αλλαχτεί ο WD που έχω βάλει και μπει η δίκια σου πρόταση. Αν και γίνει όμως κάτι τέτοιο δεν θα αγοραστεί από το πλαίσιο.

Δεν θα είναι μονό για ταινίες, θα ναι για αρκετά πράγματα, ιντερνέτ και download (για αυτό λέω παραπάνω για την πρόταση σου :) ), για τα 450 ευρώ του θα παίζετε και καμιά Dota 2 κάνα Counter Strike GO , πολύ χάλαρα παιχνίδια, πιστεύω η ενσωματωμένη κάρτα γραφικών HD7660D να παίζει στο medium (Δεν νομίζετε και εσείς?) .

Όσο για αυτό με την 680/7970 δεν παίζει να γίνει :P, αυτό το σύστημα μένει όπως είναι. Ο επεξεργαστής μάλλον δεν θα αλλαχτεί, για την μητρική δεν ξέρω, ίσως και να υπάρχει και κάτι καλύτερο στα ιδία λεφτά, αν και δεν βρήκα κάτι που να μου κεντρίσει το ενδιαφέρων, ίσως να με θάμπωσαν και τα βίντεο που είδα ότι κάνουν ωραίο συνδυασμό αυτά τα δυο εξαρτήματα.

Αυτό που είπες για της μνήμες λίγο δεν το κατάλαβα, δηλαδή να τις αφήσουμε ως έχουν άλλα δεν θα δούμε και ποιος ξέρει τι διαφορές?

3 πράγματα θα άλλαζα μόνο στην σύνθεση σου

1) μνήμες θα πήγαινα για τις Kingston Predator 2400MHz (2 x 4GB) όσο καλύτερες τόσο καλύτερα αποτελέσματα στα γραφικά

2) τροφοδοτικό όχι μόνο κάνει αλλά παρακάνει για αυτό το σύστημα αφού στην ουσία θα χρειαστείς κάτω από 250W. Άρα με ένα Be Quiet Power Supply 350W είσαι super αλλά μπορείς να κοιτάξεις και για ένα Enermax NAXN 450W 80+ ή Corsair CX430

3) για δίσκο και εγώ θα έλεγα να πας σε έναν wd green και να προσθέσεις έναν SSD 60-64GB για λειτουργικό μονό

Ωραίος ο Arkas :)

Οπότε αλλάζουμε μνήμες και βάζουμε MEMORY :: Kingston Hyper X Predator 8GB DDR3 Non ECC CL11 2400MHz (KHX24C11T2K2/8X) (Kit 2 x 4096) - Visionstudio.gr

Αλλάζουμε σκληρό και βάζουμε HDD :: Western Digital 1TB Caviar Green WD10EZRX SATA III 5400-7200rpm 64MB - Visionstudio.gr

Αλλάζουμε το τροφοδοτικό μας http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=25189&cat=17&sub=0&pmanuf=979&sort=undefined&step=undefined

Και τέλος προσθέτουμε και έναν SSD 60gb

HDD :: Kingston 60GB V300 SV300S37A/60G Solid State Drive SATA III SSD 2.5'' - Visionstudio.gr

+ τα υπόλοιπα εξαρτήματα, πάμε στα 487 ευρώ

Και είμαστε άρχοντες πιστεύω :).

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα καλύτερα για να το λες κάτι θα ξες! Άλλο ένα 10ευρο δίνεις και παίρνεις κάτι καλύτερο. Και κλείνει η φάση στα 497 πες 500 ακριβώς!

Άλλα πριν ήμασταν στα 450, βγαίναμε και για ένα ποτάκι ;)

Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα γραφικών από την στιγμή που είναι πάνω στον επεξεργαστή μοιράζεται με αυτόν την μνήμη πάνω στην μητρική (σε αντίθεση με κάποια ξεχωριστή κάρτα γραφικών που έχει την δική της μνήμη). Οπότε επεξεργαστής και κάρτα γραφικών παίρνουν και στέλνουν μαζί πληροφορίες από/προς την κεντρική μνήμη. Προφανώς σε κάθε σύστημα όσο ποιο γρήγορη η μνήμη τόσο το καλύτερο. Απλά εδώ επειδή έχεις δύο να τσακώνονται για την πρόσβαση στην μνήμη (και τον επεξεργαστή και την ενσωματωμένη κάρτα γραφικών) η διαφορά στις επιδόσεις επιλέγοντας ποιο γρήγορη μνήμη είναι σε έναν βαθμό πολύ ποιο ευδιάκριτη σε σχέση με ένα κλασικό σύστημα με ξεχωριστή κάρτα γραφικών.

Να το πω αλλιώς. Αν έβαζες ξεχωριστή κάρτα γραφικών θα σου έλεγα "Πάρε την φτηνότερη μνήμη. Θα γλυτώσεις 20? και θα χάσεις το πολύ ένα 2-5% σε επιδόσεις". Στην περίπτωση του 5800 που έχει και την κάρτα γραφικών πάνω, η διαφορά πηγαίνοντας από μια μνήμη π.χ. στα 1333MHz σε μια μνήμη άνω των 2000MHz θα είναι πολύ ποιο σημαντική, ιδίως σε games όπου μπορεί να βλέπεις και κανένα +25%.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα καλύτερα για να το λες κάτι θα ξες! Άλλο ένα 10ευρο δίνεις και παίρνεις κάτι καλύτερο. Και κλείνει η φάση στα 497 πες 500 ακριβώς!

Άλλα πριν ήμασταν στα 450, βγαίναμε και για ένα ποτάκι ;)

καλημερα και χρονια πολλα. μεινε στα 450 και πιες και τα ποτα σου:drinks:men...

Link to comment
Share on other sites

Καλά Χριστούγεννα σε όλους σας :)

Conroe, βασικά ένα δίκιο το έχεις να μείνω στα 450, αν και οι μνήμες που μου έδωσε ο Arkαs είναι πάρα πολύ καλές, και για τα 2-3 ? διαφορά που είχαν με αυτές που επέλεξα λες οκ παίρνεις παραπάνω επίδοση.

Θέλω να πω ότι επέλεξα τον WD Caviar Black, επειδή αρχικά είχα υπολογίσει ότι στο σύστημα δεν θα μπει SSD, όποτε ας πάρουμε έναν γρήγορο σκληρό δίσκο να ξεμπερδεύουμε. Από την άλλη ο Arkαs μίλησε για το θέμα του θορύβου, που οκ σαν HTPC δεν θέλουμε να βουίζει, άλλα από την άλλη δεν ξέρω κατά πόσο συμφύρουνε αυτά τα +50? που μπαίνουν ή αν συμφέρει στο να μείνουμε στο αρχικό σύστημα των 450? με αλλαγμένες μνήμες.

Θέλω να ρωτήσω κάτι ακόμα, με άριστα το 10, πόσο γρήγορο θα είναι αυτό το HTPC αν βάλουμε SSD και πόσο γρήγορο θα είναι αν δεν βάλουμε?

Link to comment
Share on other sites

Καλά Χριστούγεννα σε όλους σας :)

Conroe, βασικά ένα δίκιο το έχεις να μείνω στα 450, αν και οι μνήμες που μου έδωσε ο Arkαs είναι πάρα πολύ καλές, και για τα 2-3 ? διαφορά που είχαν με αυτές που επέλεξα λες οκ παίρνεις παραπάνω επίδοση.

Θέλω να πω ότι επέλεξα τον WD Caviar Black, επειδή αρχικά είχα υπολογίσει ότι στο σύστημα δεν θα μπει SSD, όποτε ας πάρουμε έναν γρήγορο σκληρό δίσκο να ξεμπερδεύουμε. Από την άλλη ο Arkαs μίλησε για το θέμα του θορύβου, που οκ σαν HTPC δεν θέλουμε να βουίζει, άλλα από την άλλη δεν ξέρω κατά πόσο συμφύρουνε αυτά τα +50? που μπαίνουν ή αν συμφέρει στο να μείνουμε στο αρχικό σύστημα των 450? με αλλαγμένες μνήμες.

Θέλω να ρωτήσω κάτι ακόμα, με άριστα το 10, πόσο γρήγορο θα είναι αυτό το HTPC αν βάλουμε SSD και πόσο γρήγορο θα είναι αν δεν βάλουμε?

καλα για τα 2-3 ευρω δε χαλασε και ο κοσμος. τις μνημες τις χρειαζεται το συγκεκριμενο συστημα, οπως ειπε και ο φιλος πιο πανω. για το ssd πολυ αμφιβαλλω. ειναι ακριβη ακομα η αναλογια c/g. μολις πεσει στα 0,50 cent βλεπουμε. ο καθενας βεβαια σκεφτεται διαφορετικα.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το HTPC θέλει να ξεκινάει γρήγορα, αλλά δεν είναι και τρομερό αυτό αν υπάρχει έστω και λίγη υπομονή. Το θέμα του θορύβου όμως είναι το Α και το Ω όταν μιλάμε για HTPC.

Link to comment
Share on other sites

3 πράγματα θα άλλαζα μόνο στην σύνθεση σου

1) μνήμες θα πήγαινα για τις Kingston Predator 2400MHz (2 x 4GB) όσο καλύτερες τόσο καλύτερα αποτελέσματα στα γραφικά

2) τροφοδοτικό όχι μόνο κάνει αλλά παρακάνει για αυτό το σύστημα αφού στην ουσία θα χρειαστείς κάτω από 250W. Άρα με ένα Be Quiet Power Supply 350W είσαι super αλλά μπορείς να κοιτάξεις και για ένα Enermax NAXN 450W 80+ ή Corsair CX430

3) για δίσκο και εγώ θα έλεγα να πας σε έναν wd green και να προσθέσεις έναν SSD 60-64GB για λειτουργικό μονό

Έκανα το ίδιο υπολογιστή με τις Kingston Predator 2400Mhz και είμαι πολύ ευχαριστημένος μέχρι τώρα! Απλά να ξέρεις οι μνήμες είναι λίγο ψηλές!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον, για case προτεινω αυτο Lian Li PC-CK101SB Mini ITX Train Case - Black [PC-CK101SB] ... joking

απλα νομιζω οτι για HTPC βολευουν αυτα τα κουτια περισσοτερο. Cooler Master Elite 120 Advanced Mini-ITX Case - Black [RC-120A-KKN1] λογικα θα υπαρχει και ελλαδα.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το HTPC θέλει να ξεκινάει γρήγορα, αλλά δεν είναι και τρομερό αυτό αν υπάρχει έστω και λίγη υπομονή. Το θέμα του θορύβου όμως είναι το Α και το Ω όταν μιλάμε για HTPC.

Καλά δεν είπαμε να ανοίγει και με την πρώτη δεν υπάρχει θέμα σε κάτι τέτοιο.

Άρα είσαι κάθετος στην αλλαγή του WD Caviar Black με έναν Green και έναν SSD Samsung 64gb.

Θα δούμε όμως κάποια πιο ουσιώδη διαφορά περά από την μείωση του θορύβου???

λοιπον, για case προτεινω αυτο Lian Li PC-CK101SB Mini ITX Train Case - Black [PC-CK101SB] ... joking

απλα νομιζω οτι για HTPC βολευουν αυτα τα κουτια περισσοτερο. Cooler Master Elite 120 Advanced Mini-ITX Case - Black [RC-120A-KKN1] λογικα θα υπαρχει και ελλαδα.

Έμενα ένας φίλος μου που έχει αυτό το κουτί CASE :: Loop LP-220106 Mini Tower no PSU Black - Visionstudio.gr , είναι μικρούλη και βολικό, χωρεί παντού, ακόμα και σε μια βαλίτσα το ρίχνεις μέσα και το πας βόλτες :P.

Από την άλλη όμως αυτό εδώ CASE :: CoolerMaster Elite 370 RC-370-KKN1 Midi Tower no PSU Black - Visionstudio.gr μπορείς να του βάλεις και στο μέλλον κανένα φαρφουρί παραπάνω, τα ιδία λεφτά κάνουν και έχεις και πιο πολύ χώρο για καμιά προέκταση, αν και είπαμε ότι κάρτα γραφικών δεν θα μπει, πότε δεν ξες όμως.

Link to comment
Share on other sites

Καλά δεν είπαμε να ανοίγει και με την πρώτη δεν υπάρχει θέμα σε κάτι τέτοιο.

Άρα είσαι κάθετος στην αλλαγή του WD Caviar Black με έναν Green και έναν SSD Samsung 64gb.

Θα δούμε όμως κάποια πιο ουσιώδη διαφορά περά από την μείωση του θορύβου???

Κοίτα.

Αν θέλεις να φτιάξεις HTPC εννοώντας HTPC, όσο το δυνατόν ποιο οικονομικά, πάρε έναν Green και μην σε απασχολούν οι επιδόσεις του δίσκου. Ποιο πολύ κοίτα αν σε καλύπτει και μελλοντικά το 1ΤΒ, διότι η διαφορά τιμής από τα 2ΤΒ είναι αστεία, δεδομένου ότι διπλασιάζεις χωρητικότητα με 20-30?.

Αν θέλεις κάτι ποιο γρήγορο διότι περιστασιακά θα κάθεσαι να σερφάρεις που και που, να παίζεις σχετικά συχνά και 2-3 games, έχοντας και ένα σχετικά αθόρυβο σύστημα χωρίς να μπαίνεις σε διαδικασία αγοράς SSD, πάρε τον Seagate που σου έγραψα (προσέχοντας να είναι από αυτούς με 2 platters όχι με 3). Προσωπικά δεν περίμενα τόσο καλή συμπεριφορά από τον δίσκο. Ο δίσκος πήγαινε καρφί για εξωτερική θήκη και το φοβόμουν το θέμα του θορύβου. Τελικά με εξέπληξε ευχάριστα. Χαμηλές θερμοκρασίες, χαμηλός θόρυβος και το eSATA στις μεταφορές μεγάλων αρχείων αξιοποιείται καλύτερα από πριν.

Αν τώρα μιλάμε για PC που απλά θα πρέπει να έχει ως ελάχιστο το playback ταινιών αλλά να κάνει όλες τις βασικές εργασίες που θέλεις διότι θα κάθεσαι συχνά σε αυτό ή/και θα είναι το βασικό PC, έχεις κάνει λάθος ερώτημα. Διότι ΟΛΑ πλέον τα μηχανήματα παίζουν απλά τα ΠΑΝΤΑ από ταινίες, οπότε θα πρέπει να κοιτάξεις τους άλλους τομείς, όπως η υπολογιστική ισχύ για τα προγράμματα που χρησιμοποιείς, το multitasking κ.τ.λ. σε συνδυασμό με το θέμα της κατανάλωσης (αν μένει πολλές ώρες ανοιχτό για downloading). Σε αυτή την περίπτωση δεν ψάχνεις HTPC, αλλά PC. Σε αυτή την περίπτωση πάρε έναν SSD, διότι θα δεις διαφορά και όποιον δίσκο θέλεις να δουλεύει σε αυτόν το torrent ή όποιος download manager χρησιμοποιείς.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now