Chris_ky

ASUS Maximus V GENE - Samsung 840 Pro

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά! Θα ήθελα πρώτα απ΄όλα να ευχηθώ καλά Χριστούγεννα σε όλους και καλές γιορτές να έχετε! Ο καθένας σας ότι επιθυμεί και μπόλικη τρέλα!! Θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση. Επιτέλους αγόρασα P/C και θέλω να δω τι παίζει με τον SSD. Η μητρική είναι η V GENE και έχω τον 840 Pro. Έχει 4 red ports για SATA 6GB/S. Τα 2 είναι της Intel και τα άλλα 2 της ASMEDIA . Σε ποιον controller να το συνδέσω για καλύτερη απόδοση και ποιο από τις δυάδες είναι? Κάποιο εργαλείο για την απόδοση του SSD για να βεβαιωθούμε πως όλα είναι OK? Σας ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

τον συνδεεις στη μια απο τις 6Gbps Intel.Οι Intel θυρες ειναι οι μεσαιες κοκκινες... οι μαυρες ειναι 3Gbps intel και οι κατω κοκκινες ειναι ASMEDIA.για την αποδοση υπαρχουνε διαφορα... as ssd, crystal disk mark etc

Βαλε και τελευταιους drivers intel.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Chris_ky,

Νομίζω πως είτε στον Intel τον βάλεις είτε στον ASMedia τα νούμερα θα έιναι παραπλήσια!

Αλλά προτίμησε τον Intel :)

Κατέβασε το AS SSD Benchmark και πόσταρέ μας ένα screenshot!

Μπορείς να δείς εδώ και άλλα για σύγκριση εάν όλα είναι οκ! :T:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Chris_ky,

Νομίζω πως είτε στον Intel τον βάλεις είτε στον ASMedia τα νούμερα θα έιναι παραπλήσια!

Αλλά προτίμησε τον Intel :)

Κατέβασε το AS SSD Benchmark και πόσταρέ μας ένα screenshot!

Μπορείς να δείς εδώ και άλλα για σύγκριση εάν όλα είναι οκ! :T:

Εσύ τον Σεπτέμβρη για να δώσεις εξετάσεις πάλι.

Η σύνδεση να γίνει αποκλειστικά στις SATA3 (6Gbps) θύρες της μητρικής γιατί έχουν χαμηλότερο latency σε σχέση με τον ASMedia και αυτός είναι ο λόγος που αγοράζουμε SSD (χαμηλό latency).

Link to comment
Share on other sites

Εσύ τον Σεπτέμβρη για να δώσεις εξετάσεις πάλι.

Η σύνδεση να γίνει αποκλειστικά στις SATA3 (6Gbps) θύρες της μητρικής γιατί έχουν χαμηλότερο latency σε σχέση με τον ASMedia και αυτός είναι ο λόγος που αγοράζουμε SSD (χαμηλό latency).

Ημερομηνίες να μου πείς μόνο (Freddo Cappuccino Σκέτο πίνω να ξέρεις :P)

Χωρίς πλάκα τώρα, η διαφορά στο Latency τι τάξης έιναι?

Είχα την εντύπωση πως έτσι και αλλιώς στο Z77 και οι extra controllers

εκέι καταλήγουν πάλι, απλά λειτουργούν ώς ενισχυτές σήμματος οπότε και οι διαφορές έιναι αμελητέες.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ παιδιά! Το κουτί ακόμα ανοιχτό είναι καθώς δεν προλαβαίνω λόγω δουλειάς. :) Από θέμα drivers να κατεβάσω κατευθείαν από την ASUS και να μην χρησιμοποιήσω καθόλου το cd για τους πιο τελευταίους? Προτιμότερο δεν είναι? Κάποιο link για drivers του ssd μέσω της Intel και της Samsung υπάρχει? Σας ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Για τον SSD δεν χρειάζεσαι drivers αλλά το Samsung Magician software που θα βρεις εδώ:

Support - Solid State Drives MZ-7PC064D | Samsung Memory & Storage

Για τον controller της μητρικής χρειάζεσαι drivers τον οποίο κατεβάζεις από Intel και όχι asus από εδώ:

http://downloadcenter.intel.com/Detail_Desc.aspx?DwnldID=22194

Πατάς πάνω στην τέταρτη επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και πάλι! Καλή χρονιά σε όλους εύχομαι με υγεία πάνω απ΄όλα! Έκανα το benchmark από το AS SSD και ανεβάζω το screenshot. Ελπίζω όλα να πήγαν καλά. Πείτε μου την άποψη σας. Σας ευχαριστώ!!

as-ssd-bench ATA Samsung SSD  1.1.2013 3-46-01 μμ.png

as-ssd-bench ATA Samsung SSD  1.1.2013 3-46-01 μμ.png

as-ssd-bench ATA Samsung SSD 1.1.2013 3-46-01 μμ.png

57fd0843cad6f_as-ssd-benchATASamsungSSD1

Link to comment
Share on other sites

Οχι. Το κατεβαζω στα Γερμανικα και υποτιθεται υπαρχει ενα αρχειακι για τα Αγγλικα αλλα δεν ξερω τι να το κανω..

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι! Τι ήθελα και κατέβασα το πρώτο firmware από το magician.. Έχει πέσει πολύ το 4Κ Write και γενικά έχει crashaρει το PC αρκετές φορές.. Παρόλα τα 2-3 format τίποτα..Έχουν αρχίσει και τα BSOD. :( Κανα γρήγορο εργαλείο για wipe? To parted magic δεν έπαιξε..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now