DimRx

Επιλογή - Προτάσεις Pc για Games

Recommended Posts

Χαίρετε κ χρονιά πολλά!

Καθότι το Pc μου έχει πιάσει ποια αράχνες λέω να φτιάξω ένα νέο έως τα 550?

Θα ήθελα απ τους ειδήμονες να μου προτείνουν μια από τις δυο πιθανές συνθέσεις που σκέφτομαι - αλλαγές κ εάν αξίζει στην πρώτη σύνθεση με τον Α10 5800Κ να βάλω μια κατώτερη κάρτα γραφικών (HD6670 πχ) για να γίνει ο συγχρονισμός με την Onboard ώστε να μην πάει χαμένη..

Οι συνθέσεις είναι η εξής :

Case : Fazn Hephaestus plaisio.gr

Mobo : Asrock FM2A75 Pro4 | Skroutz.gr

Cpu : AMD A10-5800K Box | Skroutz.gr

PSU:Corsair Builder Series CX600 plaisio.gr

Gpu : Sapphire 7770 GHz plaisio.gr

Στις μνήμες υπάρχει ένα δίλημμα μεταξύ

Ram :Kingston HyperX Predator Κ Patriot 8GB ƒ‚‚

HDD: Western Digital Caviar Blue

κ η δεύτερη σύνθεση Βρίσκετε:

http://img571.imageshack.us/img571/3451/70673953.jpg

Ευχαριστώ πολύ!

Χαρούμενο το 2013 με δυνατά Pcia κ αρκετά ? :drinks:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου DimRx!

Καλή χρονιά και σε εσένα φίλε μου :)

Πάρα πολύ ωραία η σύνθεση σου, οικονομική και καθώς πρέπει, δεν θα σου λείψει τίποτα!

Μπορώ να πω ότι μου άρεσε πιο πολύ η πρώτη σύνθεση και η σκέψη σου με τον συνδυασμό της iGPU και της HD6670 είναι σωστή. Θα σου βγει και πιο οικονομικά και θα χεις και τις επιδόσεις σου.

Εγκρίνω μητρική, καλή επιλογή έκανες να πας σε ASrock και το τροφοδοτικό νομίζω θα σου είναι σενιε πενιε ;).

Θα άλλαζα τον σκληρό δίσκο με αυτό εδώ HDD :: Western Digital 1TB Caviar Blue WD10EZEX SATA III 7200rpm 64MB - Visionstudio.gr +7? και έχεις επιπλέον 500gb!!

+1 στις Hyper X Predator είναι στα -5? και λειτουργούν στα 2400MHz, άπλα να ξες ότι είναι αρκετά πιο ογκώδες από τις Patriot, δεν νομίζω αυτό να δημιουργεί κάποιο πρόβλημα.

Επίσης να ρωτήσω, τι παιχνίδια παίζεις πιο πολύ?

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλο setup για την τιμη του!Aπ οτι καταλαβα το θες για γενικη χρηση και για gaming το pc...

Να σου πω οτι η ram στο 1ο σετ που εχεις μπορει να ειναι 2400mhz αλλα ειναι cl11 αρα σχετικα αργες.Απ τα λιγα που ξερω καλητερα να πας σε 1600 και cl9,cl8 k cl7 και να δεις διαφορα στην αποδοση,ετσι κι αλλιως μπορεις να κανεις και oc στις μνημες οποτε θες.

mobo k cpu ειναι πολυ καλα για την τιμη τους και καλητερα να πας οπως ειπες σε 6670 gpu για cf.

Απο κουτια γιατι δεν κοιτας κατι σε coolermaster,enermax,zalman,lepa κλπ.

στα ιδια λευτα σιγουρα θα βρεις κατι καλητερο.

Απ τα 2 set up σου θα κρατουσα cpu+mobo απ το 1ο με μια 6770 για cf,το corsair psu, τις corsair ram απ το 2ο και θα εψαχνα γι αλλο κουτι.

+1 για το hdd του chameZX

Link to comment
Share on other sites

θα τραβηξει η πρωτη συνθεση για world of tanks 1080p max settings? αν εχει δοκιμαστει καποιο παρομοιο συστημα με Α10, ας μας πει τι γινεται... ευχαριστω!!

Μιλάς για την iGPU του Α10 η για την HD7770?

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω οτι η ram στο 1ο σετ που εχεις μπορει να ειναι 2400mhz αλλα ειναι cl11 αρα σχετικα αργες.Απ τα λιγα που ξερω καλητερα να πας σε 1600 και cl9,cl8 k cl7 και να δεις διαφορα στην αποδοση,ετσι κι αλλιως μπορεις να κανεις και oc στις μνημες οποτε θες.

θα διαφωνήσω μαζί σου γιατί στην συγκεκριμένη περίπτωση όχι μόνο αργές δεν είναι αλλά θα δει και μεγάλη διαφορά στα games γιατί επηρεάζεται θετικότατα το bandwidth της 7660D με μνήμες που έχουν μεγάλη συχνότητα

Link to comment
Share on other sites

Το FAZN της σύνθεσης είναι επιοικώς άθλιο. Αν είναι να πάρεις κάτι τέτοιο, πάρε ένα supercase των 25-30?, ειδάλλως ανέβα λιγάκι και πάρε ένα Corsair 200R για να έχεις ένα κουτί πραγματικά της προκοπής.

Κατά τα άλλα είναι καλή η σύνθεση για mainstream gaming μηχάνημα.

Link to comment
Share on other sites

μα δεν κάνει Hybrid Crossfire o Α10 με την 7770 αλλά με 6670

ναι το ξερω. δεν ανεφερα την 7770.

αλλα μιας και αναφερθηκε η 7770 απο τον φιλο ChameZX πιο πανω ας μας πει καποιος που το εχει επιχειρησει αν υπαρχει συμβατοτητα.

Link to comment
Share on other sites

θα διαφωνήσω μαζί σου γιατί στην συγκεκριμένη περίπτωση όχι μόνο αργές δεν είναι αλλά θα δει και μεγάλη διαφορά στα games γιατί επηρεάζεται θετικότατα το bandwidth της 7660D με μνήμες που έχουν μεγάλη συχνότητα

αξιζει ομως να παει σε 2400 η και με λιγοτερο θα ειναι οκ?

Link to comment
Share on other sites

αξιζει ομως να παει σε 2400 η και με λιγοτερο θα ειναι οκ?

Υπερκομπλέ θα είναι και πάλι! Άπλα σου λέει αφού μπορώ να πάω μέχρι τόσα γιατί να μην το κάνω? Δίνω +2-3? και έχω αρκετά μεγαλύτερη ταχύτητα στις μνήμες μου.

Εγώ να ρωτήσω κάτι. Θα είναι άφοβα το ίδιο σταθερό είτε πάει σε 1600/1866 είτε πάει σε 2400?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην πάει σε έναν FX4300 αφού την ενσωματωμένη κάρτα στην apu δεν πρόκειται να την χρησιμοποιήσει.

Νομίζω πάνω κάτω είναι ίδιοι στις αποδόσεις οι FX4300 & A10-5800K.Άπλα άμα πάει σε FX4300 θα χρειαστεί παραπάνω λεφτά για κάρτα γραφικών!Και γιατί να μην τα δώσει τα λεφτά αυτά σε έναν SSD?

Link to comment
Share on other sites

Υπερκομπλέ θα είναι και πάλι! Άπλα σου λέει αφού μπορώ να πάω μέχρι τόσα γιατί να μην το κάνω? Δίνω +2-3? και έχω αρκετά μεγαλύτερη ταχύτητα στις μνήμες μου.

Εγώ να ρωτήσω κάτι. Θα είναι άφοβα το ίδιο σταθερό είτε πάει σε 1600/1866 είτε πάει σε 2400?

εκτός από αυτό, αν είναι να εκμεταλλευτεί και την iGPU του επεξεργαστή θα δει πολύ καλύτερες επιδόσεις σε σχέση με μια μνήμη στα 1600MHz. Φυσικά θα είναι άφοβο και σταθερό αφού έχουν εργοστασιακή συχνότητα στα 2400MHz

Link to comment
Share on other sites

εκτός από αυτό, αν είναι να εκμεταλλευτεί και την iGPU του επεξεργαστή θα δει πολύ καλύτερες επιδόσεις σε σχέση με μια μνήμη στα 1600MHz. Φυσικά θα είναι άφοβο και σταθερό αφού έχουν εργοστασιακή συχνότητα στα 2400MHz

Ναι όντος νομίζω εσύ ή κάποιος άλλος μου είχε πει ότι λόγο του συνδυασμού CPU + GPU κάτω από το ίδιο καπάκι, η επεξεργαστική ισχύ και η απόδοση της iGPU θα αποδίδει πολύ καλύτερα όταν οι μνήμες θα λειτουργούν σε πιο πολλά MHz ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά!:drinks:

Παιδιά ευχαριστώ πάρα πολύ για το ενδιαφέρον, μετά από σκέψη, τελικός θα το συνδυάσω έτσι όπως μου το πρότειναν κ οι περισσότεροι…

την πρώτη σύνθεση με μια HD 6670 κ τον HDD που μου πρότεινε ο φίλος ChameZX .

Θα κοίταγα για ένα άλλο κουτί αλλά δεν θέλω να αλλάξει το budget κ τα ποιο πολλά εξαρτήματα τα ήθελα όσων είναι δυνατών από ένα-δυο μαγαζιά, ήδη έχω παραγγείλει την μητρική από αλλού κ απ` ότι φαίνεται από αλλού κ τις Kingston HyperX μιας κ δεν τις βρίσκω διαθέσιμες , εάν έχετε κάποιο αξιόλογο κουτί έως τα 60?..

Το PC προορίζεται κυρίως για Wot , Battle Field 3, Assassins Creed 3.

Υ.Σ: η onboard της μητρικής θα συνεργαστεί με HD 7660D κ HD6670 η θα απενεργοποιηθεί?

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Τελικώς μετά από πάρα πολύ διάβασμα στο Net κ ένα τσεκ στο System Requirement Checking Tool (δεν ξέρω πόσο έγκυρο μπορεί να είναι) κατέληξα στο ότι ο A10 με την 6670 θα χάνει σε σχέση με μια ανεξάρτητη 7750 πχ, αλλού διάβασα πως δεν θα υπάρχουν κ ιδιαίτερες διαφορές, στο Site που έδωσα υπάρχει μεγάλο χάσμα κ υπερτερεί κατά πάρα πολύ μια HD 7750 Sapphire 1GB GDDR5 Edition, οπότε μιας κ η διαφορά είναι στα +30? κ με την σκέψη ότι μπορεί μελλοντικά να βάλω κ μια δεύτερη 7750 θα στραφώ προς εκεί.

Ελπίζω να είναι μια καλή η κίνηση

Thanks Kriskapsis τις μνήμες κατά 95% από E-Gate Θα τις πάρω.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά αυτό που είπες δεν το είχα σκεφτεί, ούτε πήρε κάτι το μάτι μου σχετικά με τα Drivers μέσα στο/α Site, τα ποιο πολλά συγκριτικά που διάβασα ήταν όντως παλαιότερα του Δεκεμβρίου.

πως μπορώ να το τσεκάρω αυτό? γιατί σήμερα θα γίνει κ η υπόλοιπη παραγγελία..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now