khetzal

ασυμβατότητα ραμ μοβο?

Recommended Posts

μολις ειδα οτι η Asrock z77 extreme 4 δεν υποστιριζει επισημα τις Corsair Vengeance 8Gb 1600Mhz (2x4096).Και λεω τωρα εγω...θα επρεπε να ανυσηχω και να ψαξω γι αλλες μνημες? αλλα απο την αλλη δεν σου δινει κ παρα πολλες επιλογες απο μνημες που υποστιριζει.

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα...
Μια χαρά θα παίξουν, απλά οι κατασκευαστές μητρικών δεν ανανεώνουν και ποτέ τις λίστες τους... ;)

tnx για το reply! Απλα καπου διαβαζα για το xmp profile των kingstone στα 2400mhz και ελεγε ενας οτι οταν το ενεργοποιουσε το pc εκανε μονιμα restart (η μοβο του ηταν asus που υποστιριζε μεχρη 2800mhz νομιζω) και δεν ξεκινουσε και του απαντησαν οτι μπορει να φταιει η ασυμβατοτητα ραμ μοβο...

btw αξιζει να παρω πιο γρηγορες απο 1600mhz σ αυτη τν μοβο με τον i5 3570k?

Link to comment
Share on other sites

Μικρές διαφορές στην πράξη, εκτός και αν "κυνηγάς" κάποιο bench. Απλά με την τιμή που κάνουν κάτι predator 2400, προσωπικά δεν θα μου πήγαινε η καρδιά για κάτι λιγότερο.

Link to comment
Share on other sites

το pc θα ειναι κυριως για gaming κανα photoshop(σπανια) ουτε bench ουτε κανα extreme oc στις μνημες θα κανω, απλα στην ιδια τιμη εχει τις kingstone στα 1866,2133 κ 2400

Link to comment
Share on other sites

Ε παίρνεις τις μεγάλες kingston τότε, και τις βάζεις stock. Δεν υπάρχει λόγος να πας σε κάτι λιγότερο χωρίς να κερδίσεις κάτι από την διαφορά στην τιμή.

Και από "μεταπολιτική" να το σκεφτείς (αν κάποτε βρεθείς να τις πουλάς), go for the big boys :)

Link to comment
Share on other sites

ετσι το σκεφτικα και εγω απλα το μονο που δεν μου αρεσει ειναι οτι η kingstone ειναι στα 1.65ν ενω η corsair εχει με 1.5ν αλλα και λιγοτερο...γινομαι υπερβολικος δεν ξερω απλα θελω το pc που θα παρω να ειναι οχι 100% αλλα 1000% οπως το θελω! (κλασικος βλακας τελειομανης!)

Link to comment
Share on other sites

Εκεί κάτω που παίζουν οι corsair (1600ΜΗz) με 1.5v θα παίζουν και οι Kingston.

Εδώ στο review

http://www.hwbox.gr/reviews/19187-kingston-hyperx-predator-2400mhz-2x4gb-khx24c11t2k2-8x-review-hunt-begins-3.html#content_start

είχαμε δει 2400MHz @ < 1.6v στην πράξη. Οι μνήμες είναι ποοοολύ ανώτερες από τις συγκεκριμένες corsair, σε κάθε περίπτωση :)

Link to comment
Share on other sites

Εκεί κάτω που παίζουν οι corsair (1600ΜΗz) με 1.5v θα παίζουν και οι Kingston.

Εδώ στο review

http://www.hwbox.gr/reviews/19187-kingston-hyperx-predator-2400mhz-2x4gb-khx24c11t2k2-8x-review-hunt-begins-3.html#content_start

είχαμε δει 2400MHz @ < 1.6v στην πράξη. Οι μνήμες είναι ποοοολύ ανώτερες από τις συγκεκριμένες corsair, σε κάθε περίπτωση :)

το εχω διαβασει το review αυτο και ειναι παρα πολυ καλο! οποτε παω σε kingstone 2400mhz και τις κατεβαζω τα volt στα 1.56 γι να εχω ισυχω το κεφαλι μου?

Link to comment
Share on other sites

Και στα 1.65 έχεις ήσυχο το κεφάλι σου.

Αλλά αν θέλεις 1.5v ντε και καλά, βάλ' τες στα 1,5v και στα 2133 και θα παίξουν σίγουρα χωρίς καθόλου ψάξιμο. Αν κάποτε σου έρθει η όρεξη το ψάχνεις και για παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

ολα αυτα για 1.5 τα λεω για χαμηλοτερα temps,watts k πολυ λενε οτι δεν εχεις φοβο να καψεις την μοβο η και τις μνημες...το κανω θεμα γιατι δεν θελω να κανω καμια χοντραδα με το pc...ασε που με βλεπω να τις τρεχω αρχικα σε 1600mhz :lol

Link to comment
Share on other sites

:)

Καλά κάνεις και προσέχεις, απλά με 1.5 και 1.65 (που είναι "μέσα στις προδιαγραφές") αλλά ακόμα και με 1.7, είναι πααααααάρα πολύ δύσκολο να καταφέρεις να χαλάσεις είτε τις μνήμες, είτε την μητρική που τις φιλοξενεί. Οι διαφορές στις καταναλώσεις στις μνήμες είναι πάρα πολύ μικρές, οπότε είναι απλά ότι σε κάνει να νιώθεις πιο άνετα, γιατί επί της ουσίας είσαι σε πολύ ασφαλή νερά.

Link to comment
Share on other sites

τελεια! τις εχω κανει check για το setup και λογικα σε κανα 10ημερο θα τις αγορασω μαζι με ολα τα parts.Tnx για το χρονο και τις συμβουλες σου με βοηθησες παρα πολυ (οπως ολοι σ αυτο το forum)!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now