ffzs99

O/C AMD Athlon 7850 black edition

Recommended Posts

καλησπέρα σας και από εμενα!

από το λίγο που έχω δει στο forum υπάρχουν χιλιάδες πράγματα που μπορώ να διαβάσω και να ενημερωθώ γύρο από τα PC και φαίνεται πολύ καλή δουλειά σαν forum... συγχαρητήρια!!!

η απορία μου σαν λίγο άσχετος με το Ο/C ήταν πως γίνετε να τον ανεβάσω λίγο τον συγκεκριμένο CPU...! σίγουρα θα χρειαστώ πολύ βοήθεια αν γίνετε βεβαια να overclockαρει! ευχαριστώ προκαταβολικά :)

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σε βρήκαμε και ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια :)

Μπορείς να μας πείς από τι αποτελείται και το υπόλοιπο σύστημα?

Μητρική? Μνήμη? Τροφοδοτικό?

Και φυσικά ποια ψύκτρα έχεις γιατί παίζει καθοριστικό ρόλο στο overclocking!

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα και για τις πολύ γρήγορες απαντήσεις...

@Nickzzz και τόσο να δω ευχαριστημένος θα είμαι... :)

σωστά δεν είπα από τι αποτελείτε το σύστημα...

μητρική: GIGABYTE GA-M720-US3

Ram: kingston 4gb στα 1066 dual channel

στον CPU είχα την ZALMAN CNPS7500 αλλα δυστυχώς παρέδωσε πνεύμα το cooler και έτσι πήγε για ανακύκλωση... τώρα έχω την μαμά... ξέρω ότι δεν είναι για ο/c η μαμά αλλα αν είναι να το κάνω θα ξαναγοράσω άλλη...

Link to comment
Share on other sites

Βάζεις 1.4vcore και δοκιμάζεις για τα 15x200. Αν αντέχει σε prime95 και linx, δοκιμάζεις και 15.5x200... είχαν τσαμπουκαλεμένο fanάκι αυτά τα cpu, λογικά μέχρι το 1.4vcore πρέπει να την παλεύεις και χωρίς άλλη ψύκτρα.

Πάντως δεν είναι πολύ o/c friendly cpu το συγκεκριμένο, αν βρεις κανένα 955 c3 μεταχειρισμένο σε καλή τιμή, να το σκεφτείς σοβαρά ;)

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν οδηγίες χρήσης για όλα αυτά....? εννοώ πως θα τα κάνω αυτά... αν υπάρχει κάποιο link που να εξηγεί κάπως... σας είπα είμαι λίγο ως πολύ άσχετος με το ο/c!

ευχαριστώ πάντως για τις γρήγορες απαντήσεις να είστε καλά! :)

Link to comment
Share on other sites

Οι ρυθμίσεις που λέμε, μπαίνουν στο BIOS (del κατά την εκκίνηση). Αν δεν έχει ξαναμπεί ίσως να ανέβαζες κάποιες φωτογραφίες και να σε καθοδηγούσαμε βήμα-βήμα για το τι πρέπει να μπει που...;

Link to comment
Share on other sites

Nαι μια χαρα φιλε...

εχει που λεει CPU Voltage βαλε 1.4000V

και εκει που λεει CPU Clock Ratio (Πολλαπλασιαστης) βαλε 15, για να παιξεις οπως ακριβως σου ειπε ο caution 15x200 με 1,4V ρευμα στον επεξεργαστη!

Link to comment
Share on other sites

Άσε το μια στιγμή στο Auto, μπες στα Windows, άνοιξε το CPU-Z και δες πόσο σου γράφει στο Core Voltage. Αν πχ σου γράφει 1.3V, τότε μπαίνοντας στο BIOS και δίνοντας +0.100V, ο επεξεργαστής θα παίζει στα 1.4V. Δίνοντας +0.275V, ο επεξεργαστής θα παίζει στα 1.575V και πάει λέγοντας :)

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν... του έδωσα voltage +0.100v και clock 15x και μπαίνοντας windows στα 2 λεπτά κόλλησε φτάνοντας στα 3 ο cpu.

μετά έβαλα στο auto το clock και κόλλησε το pc αμέσως μπαίνοντας windows... τώρα ο λόγος δεν ξέρω ποιος να είναι... :(

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν... του έδωσα voltage +0.100v και clock 15x και μπαίνοντας windows στα 2 λεπτά κόλλησε φτάνοντας στα 3 ο cpu.

μετά έβαλα στο auto το clock και κόλλησε το pc αμέσως μπαίνοντας windows... τώρα ο λόγος δεν ξέρω ποιος να είναι... :(

Αν και δεν νομίζω να φταίει αυτό, γύρισες το vcore στο στοκ;

Και μια συμβουλή:Auto settings sucks!

Edit:Άμα δεν δουλεύει κάνε reset

Link to comment
Share on other sites

τωρα το εχω Auto το vcore και 15x clock radio και φαινεται να δουλευει καλα μεχρι στιγμης...

ο cpu ειναι στα 3 με core voltage 1.296v

κατι αλλο... ισχύει οτι ανοίγουν και αλλοι πυρήνες στον συγκεκριμένο cpu? κάπου το διαβασα νομιζω....

Link to comment
Share on other sites

κατι αλλο... ισχύει οτι ανοίγουν και αλλοι πυρήνες στον συγκεκριμένο cpu? κάπου το διαβασα νομιζω....

Απ'ότι είδα γίνεται...

Δοκίμασε να ανοίξεις το advanced clock calibration

Link to comment
Share on other sites

εχει επιλογη "All Cores"

"Per Core"

και μετα -4%

-2%

2%

4%

6% κλπ κλπ

δοκίμασε πρώτα το all cores..αν bootάρει μπαίνεις στα windows και ανοίγεις CPU-z να δεις πόσους πυρήνες βρίσκει αν ξεκλειδοθούν και αναγνωρίσει 4πυρήνες μην χαρείς ακόμα!Τρέχεις prime95 να δεις αν είναι σταθερό και λειτουργικοί όλοι οι πυρήνες..αν κάνει reboot μόνο του μπες στο bios και "τσίμπα"λίγο το vcore

ΥΓ:Δεν ξέρω αν στα λέω σωστά δεν έχω συναντήσει μητρική όπου να ξεκλειδώνει με acc(advanced clock calibration)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now