Recommended Posts

γειά σας.. σκεύτομαι να φτιάξω ένα pc με τα εξής. 1 μητρική http://www.gigabyte.com.gr/products/page/mb/ga-z77-ds3hrev_10 (η οποία είναι και ιδανική για hakindosh) 2 επεξεργαστής i7 3770.. κάρτα γραφικών προς το παρών δε θα βάλω. μνήμη σκέυτομαι 8 giga αλλα δεν ξερω συχνότητα κλπ οπότε περιμένω κάποια πρόταση όπως και για τροφοδοτικό το οποίο να σηκώνει και μια καλή κάρτα γραφικών αργότερα.. οποιαδήποτε πρόταση είναι δεκτή! τον υπολογιστή τον θέλω για παιχνίδια , και κάποια προγράμματα ήχου.. (βασικά αυτό που θέλω είναι να βρω την καλύτερη οικονομική λύση για τον 3770 !!)

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σε βρήκαμε! :T:

Δεν είναι αναγκη να πάρεις τον 3770 επειδή έιναι ο μεγαλύτερος της σειράς! Μπορείς να ψάξεις για 3570Κ που έιναι ξεκλείδωτος

και μπορεις να τον κλοκάρεις στο μέλλον!

Όσον αφορά την μνήμη, 8GB είναι μια χαρά! Από 1600MHz και επάνω είναι οκ! Μην νομίζεις πως θα δείς καμία διαφορά με το μάτι

εάν βάλεις πιο γρήγορες! Την στιγμή που θα θές να πάρεις, τότε προτείνω να δούμε πάλι ποια μνήμη στην αγορά θα έιναι η πιο value for money για

να διαλέξεις!

Όταν λές καλή κάρτα γραφικών τι εννοείς? Δηλαδή στο μυαλό σου έχεις μια ATi 7770 ή μια nVidia 680?

Σε ρωτάω πιο πολύ για το τροφοδοτικό!

Οθόνη τι έχεις?

Link to comment
Share on other sites

για οθόνη προς το παρών χρησιμοποιώ την τηλεόραση.. ! κάρτα γραφικών κάποιο μοντέλο μέχρι 200 ευρώ όχι παρα πάνω..

Link to comment
Share on other sites

η τηλεόραση είναι 720p η οθόνη θα είναι 23-27 ίντσες 1080p. όσο για το τροφοδοτικό αν ξέρετε κάποιο οικονομικό και ποιοτικό που να κάνει (650w είναι πολλά?) μπορείτε να μου το προτείνετε ..

Link to comment
Share on other sites

Για τροφοδοτικό θα έλεγα εγώ το Corsair CX600M,

Corsair CX Series Modular CX600M 600Watt 80 PLUS Bronze

και για κάρτα γραφικών μία AMD HD7850,

ati hd 7850 - Κάρτες Γραφικών

για μνήμες μπορείς να βάλεις κάτι σαν αυτές:

Kingston HyperX Beast 8GB DDR3-1866MHz Dual Kit (XMP)

Με το motherboard που έχεις βάλει και τον i5-3570K, είσαι στα 600?, χωρίς δίσκο και κουτί.

Link to comment
Share on other sites

τα 600-700Ε ειναι ΜΕ καρτα η χωρις? αν ειναι χωρις τοτε εχεις πολλες επιλογες, αλλιως το budget σου ειναι λιγο σφιχτο για ι5 ποσο μαλων για ι7.

Επειδη και εγω φτιαχνω ενα setup για μενα να σου δωσω μια ιδεα κ οτι δεν σου αρεσει/κανει τ αλλαζεις...

cpu οπως σου ειπαν και πιο πανω με ι5 3570Κ ειναι overkill για 2χρονια gaming ανετα! και μετα τον κανεις κ ενα oc για να εισαι κομπλε.

η mobo ειναι πολυ καλη και στα ιδια λεφτα πανω κατω ειναι και η Asrock Z77 Pro4, φυσικα οποια και να παρεις θα εισαι jet!

μνημες αν δεν σε νοιαζει να τις τρεχεις πανω απο 1600mhz τοτε ψαξε τις πιο φθινες που να ειναι 2χ4Gb (δλδ 8Gb συνολο) να ειναι cl9 και κατω (δλδ cl8 h cl7),το λιγοτερο 1600mhz. πχ Corsair Vengeance 8Gb 1600Mhz (2x4096).

για psu το corsair cx600m που ποσταρε ο gska ειναι πολυ καλο και ειναι και modular(αποστπομενα καλωδια)!

οποτε εχουμε ι5 ~220Ε

gigabyte ds3h ~100E

ram corsair ~45E

psu cx600m ~80E

445E χωρις κουτι,gpu,monitor,hdd,ssd kαι/η cpu cooler. κουτι δες κατι απο coolermaster,enermax,zalman,corsair,lepa στην τιμη που εσυ θες(υπαρχουν κι αλλες καλες εταιριες που μου ξεφευγουν τωρα).Gpu θα σου ελεγα κι εγω μια 7850 για 1080p θα εισαι τελεια.Αν μπορεις να παρεις τον hdd απο το παλιο pc τοτε καλο ειναι να δεις και για ssd πχ samsun 830/840 pro h non pro,ocz vertex h vortex αναλογα το budget σου.Οσο δεν ασχολισε με oc η μαμα πιστευω ειναι μια χαρα(αν κανω λαθος ας με διορθωση καποιος.)

Ουτε εκθεση στο σχολειο να εγραφα :P ελπιζω να σε βοηθησα και οχι να σε μπερδεψα με τοσα που εγραψα :lol

Link to comment
Share on other sites

δεν με μπέρδεψες.. ευχαριστώ για το χρόνο σου!!.. λοιπόν για αρχή δε θα πάρω κάρτα γραφικών.. πιστεύω σε 720p να παίζω μερικά παιχνίδια και με την ενσωματωμένη.. οπότε θα μπορούσα να πάω σε ι7 3770.. βεβαια ο i5 κλοκαρισμένος πρέπει να είναι ποιο δυνατός σε games οπότε μετά απο 2 χρόνια ίσως να έχω ένα πλεονέκτημα.. μνήμες μου αρέσουν και οι kingston που προτείνει ο gska.. κουτί ένα coolemaster γύρο στα 50-60 ευρώ.. το τροφοδοτικό πολύ ωραίο!! σκληρό έχω μόνο έναν παλιό 250gb που γράφει 7200.8 !!

Link to comment
Share on other sites

γνωμη μου ειναι σε οτι κι αν πας (ειτε ι5 ειτε ι7) παρε ενα Κ (3770Κ η 3570Κ) γιατι οπως και να εχει μετα απο μερικα χρονακια θα το χρειαστεις το oc.Τωρα ποιον θα παρεις δικια σου επιλογη! οι kingston που ποσταρε ο gska ειναι 1η επιλογι και για το δικο μου set up και ειναι σε καλη τιμη για τα spec που εχει.Εγω σου ποσταρα και τις corsair γιατι οπως και να εχει για να πας σε hertz πανω πανω απο 1600 θελει oc οποτε οι 2400hz θα τρεχουν στα 1600 και ειναι και cl11.Αν απο την αλλη κανεις oc στις ram τοτε ναι kingstone k παλι kingstone! τωρα για κουτι δες αυτο που θα παρεις να χωραει την gpu σου, να εχει οσα fan slots θες, να χωραει την ψυκτρα που θες απο hdd slots λογικα θα εισαι μια χαρα. CASE :: CoolerMaster Elite 431 RC-431K-KWN1 Midi Tower no PSU Black - Visionstudio.gr

το 7200 ειναι τα rpm του και ειναι μια χαρα !! αν σε καλυπτει τοτε ριξε χρημα σε ssd για να bootaris windows σε κατω απο ~15δευτερα! και αμα γουσταρεις βαζεις και κανα game με μεγαλα loadings(πχ wow) και μηδενιζεις κ εκει τα loading screens!

Link to comment
Share on other sites

για κουτί είδα αυτό αλλα ξεφεύγει λίγο CoolerMaster Storm Scout 2 | Skroutz.gr όσο για σκληρό θα πάρω έναν ssd 60gb οικονομικό όπως μου είπες και θα βάλω και τον δικό μου.. οπότε κατέληξα στα εξής! κουτί CoolerMaster Storm Scout 2 | Skroutz.gr motherboard Gigabyte GA-Z77-DS3H | Skroutz.gr επεξεργαστής i5 3570k ή i7 3770k μνήμες http://www.skroutz.gr/s/300458/Corsair-Vengeance-8GB-DDR3-1600-Kit-2x4GB-PC3-12800-9-9-9-24.html τροφοδοτικό Corsair CX Series Modular CX600M 600Watt 80 PLUS Bronze | Skroutz.gr σκληρός δίσκος ssd 60gb εδώ δεν ξέρω ποιο μοντέλο.. κάποιον στα 60 ευρώ κοντά?

Link to comment
Share on other sites

ωραία θα τον βάλω στη λίστα και τον ssd.. ελπίζω να είμαι κομπλέ και να δουλεύουν όλα! θα ρωτήσω για τιμές αύριο..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now