PinwmpireS

[ The Bench Τable Thread ]

Recommended Posts

οπως λενε και τα παιδια χαμηλο με καλη στηριξη στις καρτες και ρυθμιζομενες θεσεις για τους ανεμιστηρες,με διακοπτακια για ν αλαβοσβηνεις τα φουρφουρια και παροχες τροφοδοσιας για τους ανεμιστηρες κοινως αππο ενα μολεξ του τροφοδοτικου να δινει σε ολους τους ανεμιστηρες μεσω ενσωματομενου pcb

Link to comment
Share on other sites

Μπυροκοιλια, στα ειπαν ολα οι παληκαροι!

Εγω το χαρισα το benchtable του dimas Που ειχα, τωρα θα παω για αλλο αλλα να δουμε τι καλο θα φτιαξεις να σε στηριξουμε ναουμε!

Πολυ καλη η ιδεα του modular benchtable, δλδ να ειναι αποσπωμενο το πανω μερος του και να ειναι σε φαση Dimas Hard και οταν θες να μπαινει σε μια βαση πιο large και να χωρανε τα παντα. Θεσεις για fans πολλες και μου αρεσε και η ιδεα του subzero για διακοπτες που ανοιγουν/κλεινουν τους ανεμιστηρες.

Τελος μια ιδεα (μπορει να ειναι και βλακεια): υπαρχουν πολοι που γουσταρουν το benchtable χωρις να bench - αρουν αλλα τους χαλαει η σκονη. Φαντασου να υπαρχει σαν spare part ενα τετραγωνο plexy που θα το καπακωνει για την σκονη :D

ας ακουσουμε ομως κι αλλες γνωμες :D

Link to comment
Share on other sites

Γίνετε να υπάρχει κάλυμμα, δεν είναι δύσκολο!

Σκέφτομαι αντι για διακόπτη για τα fans να βάλω έναν δυνατό controller που να περνει επάνω όλα τα fans, θα μπορείς να προσαρμόζεις την ταχύτητα ή να τους σβηνεις τελείως! 1 κανάλι με αρκετά watt να μπορεί να υποστηρίξει 5-6 delta.

Link to comment
Share on other sites

Τελος μια ιδεα (μπορει να ειναι και βλακεια): υπαρχουν πολοι που γουσταρουν το benchtable χωρις να bench - αρουν αλλα τους χαλαει η σκονη. Φαντασου να υπαρχει σαν spare part ενα τετραγωνο plexy που θα το καπακωνει για την σκονη :D

ας ακουσουμε ομως κι αλλες γνωμες :D

Ισχύει. Ξέρω αρκετό κόσμο με hitech living room που θα θέλανε όμορφο και μαζεμένο PC επάνω σε ανοιχτό case aka benchatable αλλά όλοι κοιτάνε για κάτι πιο ωραίο και όχι λαμαρίνες! Πχ αυτό της microcool Microcool - Banchetto 101 - Description

101descrizione.jpg

Γίνετε να υπάρχει κάλυμμα, δεν είναι δύσκολο!

Σκέφτομαι αντι για διακόπτη για τα fans να βάλω έναν δυνατό controller που να περνει επάνω όλα τα fans, θα μπορείς να προσαρμόζεις την ταχύτητα ή να τους σβηνεις τελείως! 1 κανάλι με αρκετά watt να μπορεί να υποστηρίξει 5-6 delta.

Υπολόγισε ~2,70amperes κάθε έναν 12άρη τότε :P

Edited by GoriLLakoS
Link to comment
Share on other sites

+1 για το καλυμα.θα εξυπηρετουσε και μενα που δεν benchαρω τοσο και θελω να χω το καθημερινο pc στημενο πανω σε bt.επισης προτιμω δισκους(2ssd+1hdd τουλαχιστον) και psu να ειναι πανω στο bt,οπως ειναι το easy πχ αλλα χωρις να ειναι τοσο ψηλο και να υπαρχουν ευκολα προσβασιμα μπροστα power/reset buttons,εισοδος για ακουστικα και μικροφωνο και 2 τουλαχιστον usb θυρες.

Link to comment
Share on other sites

Οι υποδοχές για ακουστικά/μικρόφωνο που χρησιμεύουν ρε bloody ?

Bill, σχεδιαστικά το bench table θα ξεφεύγει απο τα συνηθισμένα.. θα ταιριάζει και σε σαλόνι :P

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμευουνε στο να μην σηκωνομαι και τεντωνομαι να βγαλω τα ηχεια για να βαλω οταν θελω ακουστικα ή το αντιστροφο.πειτε με βαριοτ0λη αλλα η κινηση αυτη ειναι κουραστικη αν γινεται πολλες φορες.για mic ειναι πιο αχρηστη αν και βολευει αμα το mic σου εχει μικρο καλωδιο οπως το δικο μου.μην δινεις ιδιαιτερη βαση σε αυτα τα εξτρα που λεω γιατι με ενα πανελακι μπορω να βολευτω και επισης το bt το θελω βασικα για διαφορετικη χρηση απο οτι οι περισσοτεροι εδω.τελος ξεχασα απλα να αναφερω οτι θα ηθελα να υπαρχει μια θεση για dvd drive και μια για ενα πανελ(5.25 bays λεγονται αυτες;εννοω αυτες τις θεσεις που χουνε μπροστα τα κουτια).να ξερεις πως αν με βολευει γι αυτα που θελω και ειναι ετοιμο μεχρι το καλοκαιρι,με χεις σιγουρο πελατη! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ο κάθε ένας μας έχει τις δικές του απαιτήσεις απο το bench table του, δυστυχώς δεν μπορει ένα προϊόν να σχεδιαστεί βάσει των αναγκών του κάθε ενός ξεχωριστά. Παρόλα αυτα το feedback είναι κάτι πολυ σημαντικό μιας και το προϊόν θα στηθεί βάσει αυτού.

Σας ευχαριστω παρα πολυ όλους για την βοήθεια σας και τον χρόνο που ξοδεψατε για να μου δώσετε τις απόψεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν στο εγραψα αυτο για να σχεδιασεις κατι με βαση τις αναγκες μου.απλα να ξερεις οτι υπαρχει ενδιαφερον για το project που σκεφτεσαι.πραγματικα ανυπομωνω να δω τι θα φτιαξεις,αν τελικα προχωρησεις,εχοντας δει τα υπολοιπα builds σου.

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα πως μου το έγραψες Bloody, δεν το παρεξήγησα και ελπίζω να μην με παρεξήγησες και εσύ..

Μακάρι να μπορούσα να φτιάξω κάτι που να καλύπτει τις ανάγκες όλων.. δυστυχώς όμως δεν γίνεται! Αναγκαστικά φτιάχνεις αυτό που καλύπτει τις ανάγκες των πολλών ώστε να έχεις ένα "εμπορικό" αποτέλεσμα. Έπειτα, έχοντας στα χέρια μου έναν "πυρήνα" ( μια απλή έκδοση του bench table δηλαδή ) θα μπορώ με διάφορες προσθήκες να το φέρω στα μέτρα του κάθε ενός ξεχωριστά..

Είπε ο Subzero μια ιδέα που μου αρέσει και ψάχνω να βρω τρόπο να την υλοποιήσω.

Μια παροχή ρεύματος για όλους του ανεμιστήρες.. πως θα σας φαινόταν αν τα brackets για τα fan είχαν ενσωματωμένη την τροφοδοσία? Σαν προέκταση δηλαδή, να έχει το bracket ένα 3pin με ένα καλώδιο, όλα τα καλώδια να πηγαίνουν πάνω στον controller και όταν θέλεις να κουμπώσεις ένα fan στο bracket να παίρνεις ρεύμα από το ίδιο το bracket. Θα μπορείς να αλλάζεις fans πιο γρήγορα ( δεν ξέρω αν και κάθε πότε αλλάζετε fans ), θα έχεις όλα τα καλώδια των brackets οργανωμένα και απλά θα μαζεύεις το καλώδιο του ανεμιστήρα με ένα tireup για να μην κρέμεται από το bracket.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι ακόμα που έχω σκεφτεί..

Επειδή δεν μου αρέσει στο Dimas που είναι ΓΕΜΑΤΟ τρύπες για τα brackets των fan, σκέφτηκα τα brackets να έχουν στο κάτω μέρος του 1-2 μικρούς μαγνήτες νεοδυμίου. Δεν θα είναι σε εμφανές σημείο οι μαγνήτες και για αισθητικούς λόγους αλλά και για να μην έρχονται σε άμεση επαφή με το bench table για να μην φθείρεται το χρώμα. Ανάμεσα στο bracket θα υπάρχει μια αφρώδης επένδυση μικρού πάχους με αντιολισθητική επίστρωση, για να μην μετακινείται το bracket από τις δονήσεις, για να μην φθείρεται το χρώμα και για να μην "συντονίζει" το ένα μέταλλο με το άλλο και κάνει θόρυβο.

Έτσι θα μπορείτε να τοποθετείτε τους ανεμιστήρες σας ΟΠΟΥ ακριβώς τους θέλετε.. χωρίς βίδες, χωρίς τρύπες.. on the fly!

Πως σας φαίνεται η ιδέα? Πιστεύετε ότι οι μαγνήτες θα επηρεάσουν το Hardware?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now