billcrack

υδροψυξη σε μικρο κουτι

Recommended Posts

υπαρχή περίπτωση να χωρεση costum υδροψηξη για των επεξεργαστή μονο σε CASE COOLER MASTER ELITE 330 ??? γινετε το ψυγειο να μπει στον πισω ανεμιστηρα ??

εχετε να μου προτείνετε κόπια part?? αν ναι προτιμάω από ελληνικό σίτε

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δύο επιλογές. Μια έυκολη και μια δύσκολη.

Η εύκολη είναι να πάρεις μια υδρόψυξη έτοιμη με 120άρι ψυγείο και να το βιδώσεις πίσω που έχει θέση για 120mm fan.

Η δύσκολη έιναι custom υδρόψυξη, κόψιμο του κουτιού και στερέωση του ψυγείου στην οροφή απο πάνω + τρύπες στο πίσω μέρος να περνάνε τα λάστιχα μέσα.

Τα είπε και ο Χάρης, εγώ τα εξήγησα λίγο περισσότερο :)

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δύο επιλογές. Μια έυκολη και μια δύσκολη.

Η εύκολη είναι να πάρεις μια υδρόψυξη έτοιμη με 120άρι ψυγείο και να το βιδώσεις πίσω που έχει θέση για 120mm fan.

Η δύσκολη έιναι custom υδρόψυξη, κόψιμο του κουτιού και στερέωση του ψυγείου στην οροφή απο πάνω + τρύπες στο πίσω μέρος να περνάνε τα λάστιχα μέσα.

Τα είπε και ο Χάρης, εγώ τα εξήγησα λίγο περισσότερο :)

:T:Σωστός! Εγώ το έθεσα μπακαλίστικα! :P

Link to comment
Share on other sites

δεν αξιζει costum με 120αρι ψειγιο ?

Αν πάρεις custom και βάλεις ένα μόνο 12αρι δεν θα δεις και πολύ μεγάλη διαφορά(ειδικά αν είναι και λεπτό/κανονικό) και δεν θα σε βοηθήσει πολύ με τις θερμοκρασίες στο overclock. Με ένα 24αρι για αρχή θα είσαι καλυμμένος, μετά μπορείς να συμπληρώσεις.

Link to comment
Share on other sites

δεν αξιζει costum με 120αρι ψειγιο ?

Αξιζει! Το πολύ πολύ μέτα άμα πάς σε άλλο κουτί πιο μεγάλο να χρειαστεί να αλλάξεις μόνο το ψυγείο με κάποιο μεγαλύτερο αφού θα έχεις ήδη τα άλλα πράγματα :)

Link to comment
Share on other sites

Το μαγαζί είναι έμπιστο, αν έχεις κάποια αμφιβολία μπορείς να μιλήσεις με το μέλος "Eworld".

Όσο αναφορά τα προϊόντα που έχεις στην λίστα σου..

Η σωλήνα χαρακτηρίζεται από 2 νούμερα πχ 13/19 όπου το 13 είναι η εσωτερική διάμετρος και το 19 η εξωτερική. Έχεις πάρει σωλήνα λοιπόν 10/13 και σφιγκτήρες 13/15. Δεν θα πιάνουν καλά στην σωλήνα και θα έχεις διαρροή. Πέρα από αυτό, τα ρακόρ που έχεις πάρει είναι commpression, αυτό σημαίνει ότι σφίγγουν αυτά την σωλήνα χωρίς την ανάγκη σφιγκτήρων, άρα μπορείς να τα βγάλεις από το καλάθι σου.

Πέρα από αυτό.. βλέπω έχεις πάρει μόνο 1 ρακορ, ανάλογα με το πως θέλεις να φτιάξεις το κύκλωμα σου θα χρειαστείς τουλάχιστον 6 ρακορ. 2 για την αντλία, 2 για το block και 2 για το ψυγείο..

Αν κάνεις λίγο υπομονή μπορώ να σου φτιάξω ένα καλάθι με ένα σωστό και οικονομικό setup. Είναι έτοιμο το φαγητό και πεινάω :D .. όταν γυρίσω θα στην φτιάξω!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now