Ne0

Νεο micro-ITX pc (HTPC).....

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά.

Μιας και πλέον εχω μεταφερθεί Δανία για μόνιμα, θέλω φτιάξω ένα μικρό απλό pc το οποίο να έχω συνδεδεμένο με την τηλεόραση για να μπορώ να βλέπω ελληνική τηλεόραση μέσω internet.

Την τηλεόραση θα την έχω συνδεδεμένη μέσω HDMI ή έστω μέσω DVI to HDMI converter.

Μπορείτε να μου προτείνετε κάτι αρκετά οικονομικό?

Δεν έχω απαιτήσεις, απλά τηλεόραση να βλέπω, άντε και καμιά ταινία στο τσακίρ κέφι ή και λίγο browsing.

Για κουτάκι, έχω κολλήσει με αυτο

Msystems.gr - Προϊόντα - Thermaltake Element Q

αλλά όποια πρόταση δεκτή.

Thnx a lot guys.... :D...

Link to comment
Share on other sites

Mobo: Gigabyte GA-A75N-USB3 | Skroutz.gr 80?

CPU: AMD A6-5400K Box | Skroutz.gr 70?

Ram: Msystems.gr - - RAM - DDR3[]=8GB%20%282x4096MB%29_ 50?

Από εκεί και πέρα βάλε ότι SSD/HDD θέλεις και είσαι έτοιμος!

Τι φρίκη έιναι αυτή στο Ελλάντα ωρέ? Έψαξα λίγο πρόχειρα για mini-ITX μητρικές για AMD/Intel και βρήκα ελάχιστες!

CPU μπορείς να βάλεις και φθηνότερο άμα θέλεις, απλά η λογική μου μου είπε να σου πω αυτό για να έχεις και λίγο χώρο αργότερα εάν αποφασίσεις να το πειράξεις.

Μνήμες δές τις 1600άρες και επάνω!

Link to comment
Share on other sites

Τι φρίκη έιναι αυτή στο Ελλάντα ωρέ? Έψαξα λίγο πρόχειρα για mini-ITX μητρικές για AMD/Intel και βρήκα ελάχιστες!

CPU μπορείς να βάλεις και φθηνότερο άμα θέλεις, απλά η λογική μου μου είπε να σου πω αυτό για να έχεις και λίγο χώρο αργότερα εάν αποφασίσεις να το πειράξεις.

Μνήμες δές τις 1600άρες και επάνω!

;P..

Μπορεί όμως στην Ελλάδα να υπάρχουν ελάχιστες, εδώ στη Δανία είναι πανάκριβες....

Η μητρική που μου δείχνεις έχει εδώ πάνω 120 ευρώ... :$..

Για το επεξεργαστή σκεφτόμουν να βάλω τον απλό Α4 3300 (τουλάχιστον αρχικά). Λές να μην με καλύψει?

Απο μητρική δεν είχα ιδέα.....

Για μνήμες τα 2 Gb μου φαίνονται καλά.... Τι λες και εσύ?

Link to comment
Share on other sites

έχει FM1 socket και δεν κάνει για Trinity επεξεργαστές που έχουν FM2 socket

Εννοώ σε συνδυασμό με τον Α4 3300... που είναι FM1...

Δεν θα με καλύπτει πιστεύετε?

Βασικά θέλω κάτι οικονομικό... μην ξεπαραδιαστώ κιόλας

Link to comment
Share on other sites

πες μας τότε πόσα λεφτά μπορείς να διαθέσεις για όλα (cpu, motherboard, ram hdd ή ssd, case)

Υπολόγιζα γύρω στο 250 άρι....

Είχα κατα νου κάποια από τα παρακάτω (κάποια τα προσέθεσα τώρα), αλλά θα ήθελα τη γνώμη σας αν χρειάζεται κάτι παραπάνω ή τι αλλάγές θα προτείνατε ας πούμε στο παρακάτω σύστημα.

Kingston 4GB 1333MHz DDR3 Non-ECC CL9 DIMM Memory: Amazon.co.uk: Computers & Accessories

http://www.amazon.co.uk/Thermaltake-VL52021N2-Element-220W-Mini/dp/B002VFG5A6/ref=sr_1_cc_1?s=aps&ie=UTF8&qid=1358776627&sr=1-1-catcorr

Mini-ITX Form Factor; Socket FM1; AMD A75; Dual Channel: Amazon.co.uk: Electronics

http://www.amazon.co.uk/AMD-A-Series-Dual-Core-Processor-Warranty/dp/B006DLP6JA/ref=sr_1_6?s=computers&ie=UTF8&qid=1358776362&sr=1-6

Σκληρό δεν έχω βάλει.... μακάρι να έπαιζε κανένας αρκετά φθηνός ssd...:L..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now