OrfeasGR

θεματάκι με Logitech Z-523

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά,

έχω ένα θεματάκι με τα ηχεία μου και θα ήθελα λίγο help μήπως καταφέρω να το λύσω.

πριν 5-6 μέρες μου ήρθαν τα Logitech Z-523 (αγορασμένα από πλαίσιο με εγγύηση)

http://www.hwbox.gr/286964-post243.html

πριν πάρω αυτα ήμουν με κάτι αρχαία 15ετίας τα οποία ήταν σκυλιά πραγματικά.

Δεν είχα δώσει σημασία στα παλιά, αλλά θυμάμαι ένα πολύ λίγο βουητό που κάνανε όταν κοιμόμουν.

Τώρα με τα καινουργια...

1)όταν τα συνδέω στο ρεύμα και ανεβάζω την ένταση κάνουν ενα βουητό ( buzzing sound) και χωρίς να τα έχω συνδέσει στο pc αυτο..

2) αν τα συνδέσω με το κινητό .. το βουητό παραμένει το ίδιο με πριν με την αύξηση της έντασης..

3) αν τα συνδέσω στο πισί, τότε το βουητό αυτό το κάνει μόνο όταν το volume control είναι στις άκρες.. δηλάδή ή εντελώς κλειστό ή τερμα 100% .. στο 45% - 55% εξαφανίζεται σχεδόν εντελώς.. ΣΧΕΔΟΝ.. πάλι καταλαβαίνεις αν φέρεις το ηχείο κοντά στο αυτί ότι είναι ανοιχτό με ένα υπερβολικά χαμηλό βοητό..

4) Ξέρω ότι έχω το tower δίπλα στα ηχεία και γιαυτο δοκίμασα το εξής.. έβγαλα το jack απο το πισι.. έκλεισα το pc και το έβγαλα και απο το ρεύμα.. ξαφνικά μετα απο 4 sec ακούστικε ενα βουητό απο τα ηχεία .. την στιγμή που έφευγε δηλαδή όλο το charge απο το τροφοδοτικό.. όταν το ξανα σύνδεσα στο ρευμα (το psu), ξαναέκαναν το ίδιο βουητό ...

τι συμβαίνει επιτέλους..; :(

psu leak? είναι το corsair tx650v2

είναι πρόβλημα γείωσης; του tower; ή όλου του σπιτιού;

έχω δοκιμάσει και σε άλλη πρίζα του σπιτιου να τα βάλω.. και έχω το ίδιο θέμα..

έχω δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα.. είναι προβληματικά τα ηχεία μου; να τα κάνω RMA?

να πάρω ενα πολύπριζο ασφαλείας;

αν πάρω μια ποιοτική κάρτα ήχου ίσως λυθεί το πρόβλημα;

(είμαι με την onboard αλλά με softmod ώστε να παίζει σαν creative x-fi με creative X-FI panel & THX panel)

να προσπαθίσω να γειώσω το tower; πως;..

πρόβλημα leak απο το τροφοδοτικό; πάλι;

να προσθέσω ότι τo headset μου δεν έχω καποιο τέτοιο θέμα βοητού αλλά μερικές φορές ακούω την κίνηση του ποντικιού μου μέσα απο τα ηχεία μέσω ενος high pitch noise... το ίδιο πρόβλημα είχα και 1,5 μήνα πριν αλλάξω το tx650 με το tx650v2

ΥΓ

έχθες πήρα τα Logitech Ηχεία Z-130 για μία φίλη μου.. τα σύνδεσα στο pc της.. και αυτά κάνενε το ίδιο βουητό όσο αυξάνονταν η ένταση... μέ ή χωρίς συνδεση στο pc

βοήθεια βρε παιδιά :(

θα τα ρίξω απο το παράθυρο :$..

Link to comment
Share on other sites

το κάνω bump μπας και το δει κάποιος που μπορεί να πει κάτι..

μετα απο μερικές μέρες παρατήρησης, βλέπω ότι το βουητό με την αυξομείωση της τάσης γίνεται όταν τα ηχεία δεν είναι συνδεδεμένα πουθενά με το καλώδιο jack

ή όταν είναι αδρανή για πολύ ώρα σφυράει το subwoofer..

Link to comment
Share on other sites

Αν χωρίς καθόλου πηγή, βουίζουν, τότε απλά δοκιμάζεις σε άλλη πρίζα (πιο σίγουρη γείωση) και αν επιμένουν, RMA the suckers :)

αχ ρε caution δεν ξέρω ρε man... έχω δοκιμάσει τα πάντα.. :(

δηλαδή δεν είναι φυσιολογικό να βουήζουν χωρίς πηγη;; (συνδεδεμένα στο pc)

Link to comment
Share on other sites

Όχι.

Αν είσαι χωρίς πηγή, πρέπει να είναι ήσυχα, ειδικά όταν μιλάμε για ηχεία όχι του 10ευρου.

Τώρα γιατί βουίζουν;

Σενάριο πρώτο: περνάνε βοητό από τα 50Hz του μετασχηματιστή. Δεν θα έπρεπε να γίνεται, γιατί υπάρχει φίλτρο εκεί, και δοκιμάζοντας και σε άλλες πρίζες εξασφαλίζεις κάπως ότι δεν έχεις πέσει σε πολύ "περίεργη" παροχή.

Σενάριο δεύτερο: ηλεκτρομαγνητικά. Αν δεν μένεις δίπλα σε αντιδραστήρα, αν δεν έχεις μετασχηματιστή της ΔΕΗ έξω από το παράθυρό σου, αν δεν έχεις κάποιο ασύρματο/κινητό/μικροκυμάτων/crt εκεί κοντά, δεν θα έπρεπε να περνάει στο σήμα τους.

Στην πράξη συνήθως είναι κάποιος πυκνωτής στην τροφοδοσία που δεν κόβει ότι πρέπει να κόψει. Πηγαίνοντας για το RMA, πέρνα από κανένα φίλο και πρίζωσέ τα και εκεί για σιγουριά. Βαρεμάρα το RMA, αλλά γιατί να μείνεις με τα χαλασμένα και με το ξενέρωμα; :)

edit: αυτό με το headset και το mouse, είναι fail της κάρτας ήχου πάντως.

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμάσω σε όλες τις πρίζες του σπιτιου.. θα πάω και στην πρίζα της αποθηκης... θα τα δοκιμάσω και σε φίλο.. και αν συνεχιστει.. θα τα γυρίσω πισω.. δεν παλεύεται αλλο.. :/

Thnx caution

edit: χρειάζομαι κάρτα ήχου έχεις δίκιο.. θα κοιτάξω κάτι προς X-Fi XtremeGamer Fatal1ty Pro

Link to comment
Share on other sites

@caution αν συνδέσω τα ηχεια στο ρευμα.. και κρατήσω το jack στο χέρι μου ο θόρυβος διπλασιάζεται όταν ακουμπάω στο έδαφος με γυμνο πόδι .. μην γελας :)...:)...

πως το εξηγεις;

Link to comment
Share on other sites

Η απλά το χέρι σου βραχυκυκλώνει τις δύο περιοχές του jack ή παρουσιάζεις μια αντίσταση, στη διαδρομή για την γείωση. Ενδιαφέρον, αλλά δεν βοηθάει...

Πάντως, γελάω :hehe: Φαντάζομαι να πετάς κάλτσες με σπουδή, για να ακούσεις τι θα γίνει... :hehe::hehe::hehe:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, σήμερα πήρα τηλέφωνο στο Πλαίσιο και τους ενημέρωσα ότι θα πέρασω με τα ηχεία για να τα κοιτάξουμε και τους παρακάλεσα να γίνει ο έλεγχος την ίδια ώρα.

Δίνω τα ηχεία και του λέω το πρόβλημα... το παλικάρι τα συνδέει και αυξομειώνει την ένταση για να ακούσει το πρόβλημα... ξεχνόντας όμως στο max volume .. συνδέει το jack στο pc...

περιτό να πω ότι οι πελάτες που βρίσκονταν σε εκείνο τον όροφο νόμιζαν ότι έγινε έκρηξη..

Περνάω μέσα στο service και του εξηγώ καλύτερα το πρόβλημα.. ήταν θετικοί στο να με βοηθήσουν , οπότε πάμε μαζι να πάρουμε τα ίδια ηχεία που είχαν σαν demo για να δούν αν συμβαίνει το ίδιο πράγμα με τα δικά μου.. . . και φυσικά εκείνα ήταν εντελώς αθόρυβα! χωρίς καμία σκέψη το παλικάρι άρχισε την διαδικασία για αντικατάσταση .. σε 15 λεπτά είχα στα χέρια μου τα καινούργια με καινούργια απόδειξη των 63,90? έναντι των 67? που είχα πληρώσει αρχικά με τα μεταφορικά για να το φέρουν στο χώρο μου.. δεν ήθελα να τους ζητήσω και τα ρέστα όμως.. έτσι έφυγα αρκετά ευχαριστημένος.. σκεπτόμενος οτι στο κάτω-κάτω .. στην ελλάδα ζούμε..

δεν είναι η πρώτη φορα που μου κάνουν αντικατάσταση κάποιο προϊόν στο πλαίσιο, είναι αρκετά σωστοί σε κάποια θέματα..

παρόλαυτα με ανησυχεί η πείρα αυτών που εργάζονται στο χώρο... περίμεναν μετά από αυτή την γκάφα που έκαναν όταν τα σύνδεσαν στο pc να τα έπερνα πίσω;

φύσικα όταν δίνεις ένα προϊόν για έλεγχο, δεν έχεις ιδέα τι έχει συμβεί σε αυτό πρίν το παραλαβεις...

αυτά απο μένα, είπα να ενημερώσω έτσι τα παιδιά εδώ για να ξέρουν τι παίζει!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα βουίζουν μόνο όταν έχω το jack στον αέρα. Αν το συνδέσω κάπου ησυχάζουν..

(Έχουν γαμάτο μπάσο, αλλά νομίζω χάνουν λίγο στο treble..Αξίζουν πάντως! ) Καλό ξεμπέρδεμα!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now