tony3907

Προβλημα με τις μνημες

Recommended Posts

Εχω αυτες τις μνημες

MEMORY :: Corsair Vengeance 16GB DDR3 Non ECC CL9 1866MHz (CMZ16GX3M4A1866C9B) (Kit 4 x 4096) - Visionstudio.gr

με αυτη την μητρικη

GIGABYTE - Motherboard - Socket AM3+ - GA-990FXA-UD3 (rev. 1.0)

και αυτον τον επεξεργαστη

AMD FX 8120 | Skroutz.gr

Εβαλα πριν λιγο καιρο τις μνημες και μου παιζουν στα 1333 ππροσπαθησα να βαλω στο bios της ρυθμισεις απο το cpu-z αλλα ο υπολογιστης ξαναεριχνε τις ρυθμισεις στα 1333 mhz.μηπως ξερει καποιος τις ρυθμισεις στο bios που πρεπει να κανω για δουλευουν στα 1866?

Ευχαριστω

Η μηπως ξερει καποιος που μπορω να βρω τις απαραιτητες ρυθμισεις?

Edited by GoriLLakoS
Link to comment
Share on other sites

Καλώς σε βρήκαμε :T:

Τις μνήμες σου τις δίνει η Corsair στα 9-10-9-27 με 1.5V τάση εδώ.

Για τσέκαρε εδώ στο review που έχουμε κάνει στην Gigabyte 990FXA-UD5. Εάν το BIOS που έχει μοιάζει με αυτό, τότε πάς στο M.I.T. και μετά DRAM Configuration και σετάρεις την ταχύτητα εκει που λέει DRAM Configuration 1 > Memory Clock.

Save & Exit.

Εσένα δεν σου κάνει Save όταν το κάνεις?

Δεν μπάινει Windows?

Πώς χάνει τις ρυθμίσεις? :)

Link to comment
Share on other sites

καλως σας βρηκα και ευχαριστω για τον χρονο σας.

οι ρυθμισεις χανονται αφου εχω κανει save και ο υπολογιστης κανει επανεκκινηση καθιστερει λιγο την επανεκκινηση και οταν ξεκινησει εχει ξανα τις ρυιμισεις που ειχε πριν τις αλλαξω.Αλλα συμφωνα με το οτι ειδα εδω μετα απο αρκετο ψαξιμο http://download.gigabyte.eu/FileList/Memory/memory_ga-990fxa-ud3.pdf αυτες οι συχνοτητες χωρις ο/c μονο με ενα dimm στο channel εκτος και υπαρχει καποιος αλλος τροπος που δεν το γνωριζω

Link to comment
Share on other sites

Όχι όχι όχι! 1866MHz πάνε έυκολα ακόμα και μνήμες του κιλού επάνω σε μητρική με AMD Chipset!

Το Qualified Ventor List που κοιτάς απλά έχει μνήμες που έχουν δοκιμάσει επάνω στο mobo ή από affiliate εταιρίες aka μην δίνεις και πολύ σημασία!

Πώς έιναι δυνατόν να τις χάνει?

Έχεις περάσει τελευταίο BIOS?

Μήπως η μπαταρία τελειώνει?

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε κ ξαναβάλε την μπαταρία που έχει η μητρική πάνω μπορεί να μην έχει κουμπώσει καλά να έχει βγεί για κάποιον λόγο, πράγμα πολύ δύσκολο, αλλά και πανεύκολο να το δεις.

Link to comment
Share on other sites

bios εχω το F9 και δεν νομιζω να φταει η μπαταρια γιατι ολες τις υπολοιπες ρυθμισεις των βηματων τις κραταει και ριχνει μονο το memory clock.εν τω μεταξυ κατα την διαρκεια της επανακινησης αφου εχω κανει save τις ρυθμισεις ακουω δυο μπιπ σχετικα μεγαλης διαρκειας και ενα μικροτερης εψαξα λιγο αλλα δεν βρηκα τη σημαινουν

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now