bv13

i7 920 o/c

Recommended Posts

Ψάχνοντας ένα οδηγό για να ξεκινήσω από κάπου βρήκα αυτόν εδώ Guide to Overclocking the Core I7 920 or 930 to 4.0ghz . Έχω μπερδευτεί αρκετά βέβαια και δεν βγάζω άκρη. Καταρχήν κάνω disable EIST, Spread Spectrum και C1. Γύρισα και τις μνήμες στο default από 1600ΜHz που έπαιζαν με XMP enabled. Προσπαθώ να αλλάξω το vcore στο vid (1.248 το βρήκα κάνοντας το όπως το περιγράφει) αλλά δεν γίνεται. Επίσης το vtt δεν το βλέπω πουθενα. Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Cell menu του bios (απο το manual της μητρικής)

2jd16s4.png

by default το vcore είναι 1.264

Link to comment
Share on other sites

Στα 3.8 είναι πολύ εύκολο να πάει και μένει σταθερός εκεί παντού κ πάντα..τώρα απο εκεί κ πάνω 2 χρόνια που τον είχα δεν μπόρεσα να βρώ μια σταθερή φυσιολογική τάση να του δώσω...

Δώσε του vcore 1.27 κ βάλτον στα 19 x 200! και θα πάει στα 3.8!

Link to comment
Share on other sites

@venisk Το πρόβλημα είναι ότι δεν με αφήνει να πειράξω το cpu vcore. Μόνο το cpu voltage μπορώ να αλλάξω.

@Vehus τον έχω διαβάσει κι αυτόν αλλά σαν ο/c noob που είμαι μπερδεύτηκα ακόμα περισσότερο :D

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη απόπειρα αποτυχημένη. Δοκίμασα με +0.040 (1.272V cpu vcore) και κόλλησε στη welcome screen, με +0.050(1.288V) κράσαρε μόλις μπήκε windows και με +0.060 (1.296V) όλα έδειχναν ok αλλά μόλις ξεκίνησα να τρέχω prime με κρέμασε.

@Gorillakos Msi x58 pro είναι η μητρική και stepping C0. Ξέρω ότι συνήθως θέλει περισσότερο ρεύμα από ένα D0 αλλά πόσο να του δώσω;

Link to comment
Share on other sites

191 x 21 , 1.370 με 1.375 με κλειστά τα ht / turbo etc etc και μειώνεις. έτσι είμαι στα 4.0 σταθερά σχεδόν 6 μήνες με 24/7 με h100 στην low ρύθμιση αντλίας / ανεμιστήρων

παίζω idle 35-40, σε μέτριες λειτουργίες 40-45 και 50 να πάει max σε χαλαρά παιχνίδια (farcry 70 με όλα τέρμα)

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα να ξεκινήσω πιο χαμηλά και πέρασε prime χωρίς errors. bclk 172, multi 21, vcore 1.344 μνήμες 1372ΜHz και max temp 66C. Παρατήρησα κάτι περίεργο όμως. Το cpuz μου δείχνει vcore 1.360 και όσο έτρεχα prime το multi έπεσε μόνο του στο 20. Θα προσπαθήσω για 3.8 με ίδιο vcore αλλά να ανεβάσω και τις μνήμες ή να τις αφήσω όπως είναι μέχρι να δω πόσο θα φτάσει η cpu;

Link to comment
Share on other sites

ανέβασε μνήμες. για 3,6 ακόμα και με c0 το 1.36 το θεωρώ υπερβολικό. το 21 γίνεται 20 και πάλι 21 λογικά γιατί δεν έχεις απενεργοποιήσει την turbo λειτουργία μάλλον και αυτό στο κάνει 20 ως default και 21 στο turbo

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πολύ το βλέπω αν και δεν έχω καταλάβει γιατί άλλη τάση δείχνει το bios και άλλη το πρόγραμμα. Το turbo boost δεν μπορώ να το απενεργοποιήσω όταν το EIST είναι disabled.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now