Billys

z77x ud3h και vengeance lp 16gb bsod

Recommended Posts

Χαιρετω την παρεα...εστησα εδω και μερικες μερες συστημα με i5 3570k-ud3h-corsair vengeance lp 4x4 1600mhz cl9.

Με το που πηγα να βαλω τα 7 με πεταξε bsod..καπακι δοκιμαζω ενα ενα τα στικακια με memtest.Τα δυο στικακια που πηρα απο το you, κομπλε..δοκιμαζω τα αλλα απο το vision ,bsod κατευθειαν(το ενα απο τα δυο, το αλλο ηταν κομπλε)..

Τα πηγα πισω τα ελεγχξανε και μου λεει το παληκαρι οτι ειναι κομπλε, εκανε 3 installs win 7 και τις αφησε 16 λουπες στο memtest χωρις κανενα προβλημα(μου εστειλαν και βιντεο)..οποτε κατευθειαν σκεφτηκα την μητρικη.

Τοσο καιρο τον δουλευα με τα 8 gb(απο το you) και δεν ειχα κανενα προβλημα..ολα κομπλε(xmp μεσα απο bios,1600mhz,1.5v,9-9-9-24 ) ΣΕ ΟΠΟΙΑ θεση και να τις εβαλα.

Πριν 3-4 μερες πηρα πισω της μνημες ,και ειπα να τα δοκιμασω..εβαλα ενα super pi 32mb με πεταξε κατευθειαν bsod..

1)Να φταιει το bios(ηρθε με το F7 που ειναι αρκετα παλιο)..εβαλα το F 18 αλλα συνεχιζει τα ιδια..μενει να βαλω το F19 αλλα δεν ειναι αυτο το προβλημα πιστευω..

2)Να χαλαρωσω(που το εκανα και αυτο) τις βιδες της ψυκτρας...(πολλα παρομοια προβληματα στο net).

3)Μακαρι να μην ειναι αυτο..αλλα παιζει να στραβωσαν τα πινακια της μητρικης με αποτελεσμα ο memory controller του cpu να την ακουει..τονιζω ξανα ομως οτι με τις πρωτες 2χ4 σε οποιο σλοτ και να δοκιμασα ειναι μια χαρα..ειτε σε single ειτε σε dual channel..

Δοκιμασα να δωσω και παραπανω ρευμα(μεχρι 1.60) αλλα τιποτα...sorry για το μεγαλο ποστ παιδια αλλα πρεπει να βρω την λυση..

Ευχαριστω εκ των προτερων..

Link to comment
Share on other sites

Μόνο με τα τέσσερα dimm σου κάνει θέατρα;

Προσπάθησε να δεις ένα ένα τα slots και αν βγουν όλα καθαρά, τσίμπα λίγο το vccio μπας και είναι πολύ χαμηλό ;)

Link to comment
Share on other sites

Με τρια και με τεσσερα αρχιζει τα κουλα...αλλα με τρια παει λιγο καλυτερα βγαζει και κανενα s pi ..αλλα με 4 δεν μπαινει καν στα win...πριν την welcome screen πεταει bsod..

Εχω την εντυπωση οτι τα δοκιμασα ολα τα slots( με το ενα 8αρι kit ) οταν παω σπιτι(ειμαι εκτος λογω εξεταστικης) θα το τσεκαρω γιατι τα εχω σημειωσει...πολυ φοβαμαι οτι εγινε μακακια με τα pins της mobo..

να σαι καλα ρε Τασο.

Link to comment
Share on other sites

Παρομοια προβληματακια ειχα και εγω την πρωτη βδομαδα με την δικη μου ud3 αλλα με δυο dimms dominator gt 2000c8.

Ακυρες μπλε οθονες κατα το μπουτ η οταν επαιζα.Το προβλημα εξαφανιστηκε οταν εκλεισα xmp profile και τα εβαλα ολα manual οπως το vdimm στο 1.67v - vtt 1.15v - memory LLC στο extreme και timmings manual.Επισης μπορεις να κλησεις το memory voltage protection 250mv που λεει για να σου διαβαζει ακριβως οτι τιμες δινεις.Καιρο τωρα δεν εχει ξανα παρουσιασει το παραμικρο.

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα ωραιος ρε johny thanks θα τα δοκιμασω..α ξεχασα να το πω, και στα 1333mhz που τις ετρεξα παλι ειχα bsod..βεβαια vdimm τωρα ποσο να δωσω στις lp..γιατι αλλο οι dominator και αλλο αυτες..μεχρι 1.60 εδωσα βασικα..αντε να δωσω 1.65..

Οταν επιστρεψω απο την εξεταστικη θα εχετε νεοτερα..thank you all

Link to comment
Share on other sites

Τα προβληματα παραμενουν.Εδωσα μεχρι και 1.67 στις μνημες..εβαλα 3 dimms πανω και ετρεξα memtest και στο 4ο τεστ ειχα bsod.

Θυμιζω xmp κλειστο και οι μνημες τρεχαν 1333mhz..

Να πω οτι εχω προβληματα μονο οταν βαζω πανω (ειτε μονο του ειτε μαζι με το αλλο 8gb ) το κιτακι το "προβληματικο" και καλα..

Καμια ρυθμιση στο bios που μπορει να βοηθησει?

Εξακολουθω να πιστευω οτι δεν φταινε οι μνημες..

Αυριο πρωι ξεστηνω να δω τα πινακια της μητρικης γιατι δεν παει αλλο..

130201195432.png

130201195427.png

130201195422.png

130201195337.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το ελυσα το μηχανακι..και ευτυχως τα πινακια της mobo δεν στραβωσαν (αυτο που φοβομουν πιο πολυ) οποτε λεω να παω μητρικη και ram(και τα 16gb) στο vision studio για να τελειωνουμε..

αμα βολεψει θελω να δοκιμασω τις μνημες μου και σε αλλο pc..ωστε να αποκλεισουμε αλλη μια πιθανοτητα..

Με το κιτακι απο το you το συστημα ειναι rock stable..δεν κανει κιχ..

Link to comment
Share on other sites

Άμα δεν είναι οι μνήμες....μάλλον για περίεργο IMC σε κόβω!

Εάν έχεις άλλες μνήμες δοκίμασε να δεις τι πάιζει με 4 Dimm.

Μπορεί να μην γουστάρει ο IMC τις μνήμες αυτές και να πάιζει περίεργος συνδιασμός!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν εχω αλλες μνημες να δοκιμασω..αν βρω τοτε θα τις δοκιμασω..

Billy η αυτο που λες παιζει η εχει θεμα η mobo λογικα..τι ηθελα και αλλαξα συστημα μια χαρα ημουν με το αθανατο 775...:hehe::hehe:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον Δευτερα πηγα mobo και ram στο vision.Σημερα το μεσημερι με πηρε το παιδι απο το service και μου ειπε οτι η μητρικη στην αρχη δεν μπουταρε καν με 16gb ,αφου εκανε cmos και τα λοιπα κα τις εβαλε στα 1600mhz το αφησε εχθες ολο το βραδυ στο memtest και δεν εβγαλε τιποτα..θα δοκιμασει να κανει και κανενα install win οπως μου ειπε..

Πανω ειχε εναν i3..αρα μαλλον εχει θεμα με 4 dimms ο imc?

Αυριο θα με ξαναπαρει ενα τηλ ειπε και μαλλον θα παω απο κει με το cpu να το δουμε επι τοπου..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον περασανε 2 εβδομαδες απο τοτε που πηγα τα πραγματα στο visionstudio και ακομα ειμαι δυστυχως χωρις pc.

Παρηγγειλαν καινουργιο κιτακι 8gb με τις ιδιες ακριβως μνημες και παλι δεν επαιζε με 16gb πανω..οποτε εχει ασυμβατοτητα το mobo με τις 4x4 lp..μολις με ενημερωσε το παιδι τωρα.

Αλλα επισης μου ειπε οτι εστειλε στην giga ενα mail για να του στειλουνε καποιο δικο τους bios μηπως και παιξουν..δεν νομιζω να δουλεψει βεβαια..

Τωρα με ειπε οτι θα μου πιστωσει μαλλον το ενα κιτακι(8gb) και σκεφτομαι να παω σε 2x8 για να ζοριζετε λιγοτερο ο memory controller...

σκεφτομαι να παω σε αυτες http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=31375&cat=4&sub=244&pmanuf=undefined&sort=3&step=6

η αυτες http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=29106&cat=4&sub=244&pmanuf=undefined&sort=3&step=6

Οι sniper παιζει να βρισκουν στο φαν της ψυκτρας ε?

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται ηταν το πρωτο που εκανα.

Απο το F7 που φορουσε πανω(οπως ηρθε δηλαδη) πηγα στο F18 ..δεν εβαλα το F 19 γιατι ηταν beta..παρολα αυτα δεν νομιζω οτι εφταιγε το bios απο την στιγμη που ηταν rock stable με ενα κιτακι...βεβαια ποτε δεν ξερεις οκ..

Τωρα περιμενει αυτες τις μερες το παληκαρι απο το service να του στειλουν ενα bios απο την gigabyte μπας και παιξει το mobo και με τα 4 dimms αλλιως παω σε αγορα 2x8..

Δεν την παλευω αλλο χωρις το rig μου..

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το custom bios απο την gigabyte δουλεψε.Ολο το σ/κ την ειχανε στο παγκο και δεν εκανε κιχ με 4x4 πανω..δοκιμασμενη και με memtest.

Εχθες την πηρα οτι bench και να ετρεξα το εβγαλε κανενα προβλημα ,ολα μια χαρα..αυτο που σκεφτομαι ομως ειναι σε περιπτωση που γινει corrupt για διαφορους λογους το συγκεκριμενο bios παλι θα τρεχω...:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Το f19e έβαλες?εμένα μια φορά τώρα πρόσφατα στα καλά καθούμενα σκαλωσε και είχαν παγώσει όλα μέσα στο βίος δεν δεχόταν τίποτα.έβγαλα μπαταρίες πατούσα τα κουμπιά power κλπ να αδιασουν καλά οι πυκνωτές φλασαρα σε f18 και μετά σε f19e και στα δύο βίος.τώρα πάει τάπα μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

Το f18 περασα εγω..το f19 επειδη ηταν beta ειπα να δοκιμασω ενα προηγουμενο.. οταν ηρθε φορουσε το f7...στειλαν απο την gigabyte bios για να δουλεψει με 4x4 dimms..

Βεβαια παλι σαν f18 το αναγνωριζει τωρα.. το θεμα ειναι οτι δουλευει..

το ανεβασα εδω σε περιπτωση που το χρειαστει καποιος μελλοντικα..:)

custom giga bios ud3h.rar download - 2shared

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος:T:

Αφου δουλευει πλεον κομπλε.Το f19e αλλαζει λιγο το βιος σε εμφανιση ξεκλειδωνει μια επιλογη για να επιλεγεις os και να αναβαθμιζει την orom απο 11.1 σε 11.6.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now