gdp77

Μια ιστορία από αυτές που σε τρελαίνουν

Recommended Posts

1) Έπαιζα CoD4 χθες και ξαφνικά το ποντίκι Logite MX510 (αγορασμένο το 2004) σταματάει να αποκρίνεται. Το γυρνάω ανάποδα και βλέπω το led σβηστό. "Μάλλον τρεβήχτηκε το καλώδιο" σκέφτομαι και σκύβω να βγάλω και να ξαναβάλω το βύαμα του στο USB.

2) Κλείνω το CoD4 και έβαλα λίγο SupCom FA. Κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού στιγμιαία χανόταν και επανασυνδεόταν το ποντίκι (άκουγα και το χαρακτηριστικό ήχο των win όταν βγάζεις ή βάζεις USB συσκευή). "Θα έχει φάει φλασιά το session" σκέφτηκα, αλλά δεν ήθελα να αφήσω το παιχνίδι στη μέση για restart και έτσι συνέχισα ανεχόμενος το στιγμιαίο "χάσιμο" του ποντικιού σε ακανόνιστα χρονικά διαστήματα.

3) Σήμερα το πρωί, έβαλα να παίξω πάλι και το ποντίκι έκανε τα ίδια πάλι. Άρχισα να ανησυχώ... Δεν το έκανε μόνο στο gaming, αλλά και στο browsing. Τι να είναι πάλι τούτο;

α) Επανεγκατάσταση λειτουργικού (έχει βαρύνει απίστευτα μετά από 1 χρόνο και ΠΟΛΛΑ progs) ;

β) Μας αποχαιρετά το ποντίκι;

γ) Μήπως μας αποχαιρετά το USB hub της μητρικής;

Λίγο που δούλεψα σε Ubuntu δε μου έκανε τίποτα, αλλά μπορεί να ήταν και τυχαίο.

Συνδέω το G5 του αδερφού και έπαιξα για μισή ώρα απροβλημάτιστα. Βάζω στη συνέχεια το MX510 και άρχισε πάλι τα προβλήματα (σε άλλο port τώρα).

Πάω στο site του Πλαισίου και διαλέγω ποντίκι. Είμαι έτοιμος να πάω για αγορά και από τότε το γ@μημένο σταμάτησε να μου κάνει τα τρελά του.

Τώρα έχω συνδέσει και τα δύο ποντίκια και τα έχω στο mousepad πάνω. Θέλω να δω όταν (και αν) ξανακολλήσει το δικό μου, αν θα αποκρίνεται το G5 (θα πρέπει να κάνω γρήγορη κίνηση για να το προλάβω όμως) , ώστε να είμαι σίγουρος ότι το πρόβλημα είναι στο MX510.

Έχει τύχει σε κανένα κάτι παρόμοιο;

Υ.Γ. Το έβαλα στο offtopic μιας και δεν υπάρχει κατηγορία για ποντίκια, πληκτρολόγια ή input devices γενικά.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά με ποντίκια είχα δύο προβλήματα:

Το ένα, έκανε τέτοια κουλά κι έφυγε για RMA.

Το δεύτερο, ασύρματο, μου έκανε κουλά όταν υπήρχε κινητό/ασύρματο κοντά. Αλλάζοντας θέσεις τον δέκτη, βρήκα καλύτερη συμπεριφορά, αλλά όταν μιλάω στο κινητό, δε λειτουργούν τα buttons...

Link to comment
Share on other sites

Ενσύρματο και να κάνει τέτοια κουλά...

Το "αθάνατο" IntelliMouse Optical της MS, που το πήρε ένας @*(&*($@Υ* στις Εστίες και μου το γ@2#!?$ επειδή τραβούσε το καλώδιο τόσο δυνατά που κάποια στιγμή το χάλασε και πότε έκανε επαφή, πότε όχι.

Έτσι είχα τέτοιες διακοπές στη λειτουργία του και εν τέλει μου έμεινε στο ράφι :(

Επίσης, ένα περίπου παρόμοιο σκηνικό με το G5 μου:

Τα κλικ των Logi είναι ευαίσθητα (από νετ καφέ το ξέρω αυτό, μας έφευγαν πολλά έτσι επειδή τα κοπανούσαν οι βάρβαροι). Μια μέρα με έπιασε και μένα το βαρβαρικό μου και κοπάνησα το δεξί κλικ του G5 με δύναμη. Έκτοτε το ποντίκι έκανε κουλά - το δεξί κλικ δεν έπιανε σαν "πατημένο", έκανε διακοπές.

Για να πείσω το e-shop ότι ο πόντικας θέλει RMA, του άνοιξα το Paint και του έβαλα να ζωγραφίσει με το δεξί κλικ γραμμές - κάποια στιγμή χωρίς λόγο, γινόντουσαν διακοπές στις γραμμές.

Στο λέω όλο αυτό για να κάνεις κι εσύ μια δοκιμή - είναι ίσως το καλύτερο τεστ για όλα αυτά ;)

Link to comment
Share on other sites

το ποντίκι πρέπει να φταίει (ή το λίνουξ :hehe:)

τα 6-7 mx518 που μας έχουν χαλάσει όσο καιρό δουλεύει το μαγαζί εδώ, έτσι πέθαναν. ξαφνικά άρχισαν να σβήνει το λεντ τους κ να μην αποκρίνονται, υποψιάζομαι από τράβηγμα όχι κοπάνημα πάντως...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έλιωσα στο gaming και δε μου έκανε τίποτα. Τι να πω... Μάλλον "φοβήθηκε" που πήρα την απόφαση να το αλλάξω με το G9... :P

Πάντως έχω αποκλείσει να έχει θέμα το Usb hub της μητρικής, αφού την ίδια ώρα στο πληκτρολόγιο δε δημιουργήθηκε κάποιο πρόβλημα (G15 USB). Μάλλον το ποντίκι είναι αλλά κοίτα να δεις που "ήρθε στα ίσα του"...

Υ.Γ. Η αλήθεια είναι ότι είχα την κακιά συνήθεια να "τραβάω" με τα δάχτυλα των ποδιών μου το καλώδιο που ήταν κάτω από το γραφείο... Λέτε να το ξέκανα ;

Link to comment
Share on other sites

Το ποντίκι είναι κατά 99%.

Και μάλλον κάποιο θέμα στο καλώδιο όπως είπε και ο Denton.

Αν πάντως το καταφέρεις και το ξεκάνεις, πρίν το πετάξεις, κάνε μια μαγκιά και πιάσε μου please το κομματάκι που είναι υπεύθυνο για το middle click ( scroll click ) γιατί έσπασε στο δικό μου :(

Link to comment
Share on other sites

Αν μου ξανακάνει "νερά" θα το αλλάξω άμεσα. Σε τέτοια περίπτωση θα σου στείλω pm να συναντηθούμε και να στο δώσω όπως είναι και βγάλ' του τα μάτια :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now