paris_rx8

Επιλογη δευτερης καρτας για cf

Recommended Posts

Καλημερα σε ολους...Εχω ηδη παραγγειλει μια 7870 club3d tahiti le κ θα ηθελα σαν πρωτο γνομωνα συγκρισης αποκλειστικα για αρχη στο crysis 3 να κανω ενα cf..

Το θεμα ειναι οτι για το crysis 3 ακομα κ το cf θα αποδιδει χαμηλα νουμερα κ με μια δευτερη 7870 ομως ειμαι αναμεσα σε δευτερη 7870 η 7950...

Θα κανει την παραπανω διαφορα το 1 gb της 7950 σε ενα monitor με 1920 αναλυση η δεν αξιζει η διαφορα παραπανισιας τιμης της κ να κουμπωσω αλλη μια 7870?

Αξιζει να δωθουν 70 γιουρω παραπανω κ αν ναι πια 7950 προτεινετε?

Η καρτουλες θα ειναι σε νερακι κ σιγουρα θα φανε clocia κ οι δυο..

Τα παιχνιδια που παιζω κατα προσεγγιση ειναι κλασσικα bf3 /metro/dmc/hawk/tomb raider/far cry 3 κ πολλα απαιτητικα παιχνιδια....

Edited by paris_rx8
Link to comment
Share on other sites

Το crysis 3 στην 680 μου στα 1080 βγάζει τέρμα 37fps χωρίς ίχνος msaa.στα 2560 που παίζω είναι καρφωμένο στα 30fps η 7870 δεν υπάρχει καμία πιθανότητα να το παίζει τέρμα εκτός απο δύναμη πυρήνα και απο μνήμη! Στο gpu-z βλέπω χρήση μνήμης μέχρι 1941mb!!

Επίσης ούτε η 7950 δεν θα το παίξει τέρμα οπότε μην χαλάσεις άσκοπα τα χρήματα σου..ίσως αργότερα με κάποιον καλύτερο driver ή με κάποιο patch να φτιάξουν λίγο τα πράγματα αλλά αυτή την στιγμή δεν νομίζω οτι θα καταφέρεις τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα με το χρηματικο budget δεν υπσρχει θεμα προσδοκιας να θελω να παιξω το crysis στο τερμα.

Απλα αν με μια 2η 7870 να μπορουσα να επαιζα στα 35/40 frame στα 1920x1080 full oc.

Καπου εκει για αρχη κ πσντα ξεροντας οτι κ μολις βγουν τα modes του crysis ακομα κ με 7870 cf θα ειναι unplable......

Φανταζομαι με 1 τι θα γινεται...

Οποτε ηθελα εξ αρχης για μην ξανα λυνω υδροψυξεις να κοτσαριζα κ τις δυο πανω μια κ καλη..

Ουτως η αλλως εξ αρχης ηθελα να παρω μια 7970 αλλα τελικα κατεληξα να κανω cf περνοντας το ρισκο με τυχον προβληματα σε διαφορα game εξ αιτιας του cf....

Αλλα να ειμαι λογικα κ πανω απο μια 7970 εξαιροντας τα 3 gb ram της 7900 που μαλλον στα 1920x1080 δεν τα πολυχρειαζομαι...

Σωστα?

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας...

Edited by paris_rx8
Link to comment
Share on other sites

Είδα 20fps πριν λίγο έκλεισα το vsync και πήγε 31!!Αλλά δεν με ενοχλεί καλά κάνει, έσβησε τα γραφικά του far cry 3 και του hitman λες κ έχουν περάσει χρόνια...α ρε crytek....

Με 1gb μνήμη και 4 να βάλεις πάλι το ίδιο θα βλέπεις, Θέλω να πω δεν έχει νόημα, ακόμα κ δεύτερη να βάλεις τα περισσότερα games εδώ και αρκετό καιρό θέλουν πάνω απο 1gb μνήμης.

Δική μου άποψη είναι να την δώσεις κ να πάρεις μια δυνατότερη κάρτα με περισσότερη μνήμη.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά λάθος μου..είχα την εντύπωση ότι έχουν 1! Οπότε βγάζει νόημα το cf έτσι, sorry για το μπέρδεμα φίλε! :)

Δεν πειραζει φιλε μου σιγα το θεμα...:)

Νομίζω ότι για τα 1080p σε συμφέρει περισσότερο να πας σε μονή 7950 :)

George εχω την εντυπωση οτι σαν single card αν εξαιρεσεις το 1 παραπανω gb μνημης οι 7870 tahiti le ειναι ιδιες οι κ λιγο πανω απ της 7950 αν κλοκαριστουν.Οποτε κ σαν value for money την θεωρω καλυτερη αγορα.

Ομως επειδη εχω ηδη κ το full block της 7870 δεν θα ηθελα να μπω σε διαδικασια πωλησης κ ξανα αγορας γτ καιγομαι να παιξω το crysis..

Οποτε στην παρουσα θελω νσ βγαλω ενα συμπερασμα αν θα αξιζει ενα cf κ αν ναι με τι.....

Με αλλη μια 7870 η με 7950 που θα εχει κ το 1 gb ram......

Link to comment
Share on other sites

Ουyyy my bad δεν είχα διαβάσει καλά τι και πως. Δεν έχω ιδέα ούτε έχω διαβάσει τι παίζει με CF 7870+7950 αλλά γενικότερα αυτά τα υβριδικά ποτέ δεν μου άρεσαν, γιατί δεν ξέρω τι ακριβώς συμβαίνει με τους drivers :P Καλύτερα μια δεύτερη 7870.

Link to comment
Share on other sites

Παίζει κανονικά CF με τις 79ΧΧ

Club 3D HD 7870 jokerCard Tahiti LE 2 GB Review | techPowerUp

γιατί επί της ουσίας 79ΧΧ είναι και αυτή. Αν βρεις φθηνή 7950, μπορείς να προχωρήσεις κανονικά και μετά δες αν χρειάζεται να κάνεις ένα "balance" με τα clocks για να έχεις μέγιστο utilization και στις δύο. Έχω δει με τον ίδιο τρόπο 4850+4870 και 5850+5870 με μια χαρά αποτελέσματα...

Link to comment
Share on other sites

:o Αλχημειες στο full ενα πραμα....

Anyway οντως οι tahity le 7800 μπορουν κ κανουν cf μονο με tahity le ανεξαρτητων σειρας..6870/6950/6970

Με pitcairn δεν κανουν..

Παντως ευχαριστω για την απαντηση....:T:

Link to comment
Share on other sites

Παίζει κανονικά CF με τις 79ΧΧ

Club 3D HD 7870 jokerCard Tahiti LE 2 GB Review | techPowerUp

γιατί επί της ουσίας 79ΧΧ είναι και αυτή. Αν βρεις φθηνή 7950, μπορείς να προχωρήσεις κανονικά και μετά δες αν χρειάζεται να κάνεις ένα "balance" με τα clocks για να έχεις μέγιστο utilization και στις δύο. Έχω δει με τον ίδιο τρόπο 4850+4870 και 5850+5870 με μια χαρά αποτελέσματα...

Στο game θα μπορεσει να εκμεταλλευτει το 1 gb μνημης της 7950 γιατι καπου εχει παρει το αυτι μου οτι πιανει το μικροτερο δυνατο αποτελεσμα στο cf οποτε θα ειναι ασκοπο.

Ειδα screenshots της 7970 στο crysis 3 με το afterburner νσ δειχνει καταναλωση μνημης 2318 mhz.....:eek:

Επεισης οταν λες φιλε μου balance τι εννοεις?

Τελικα καμια ιδεα για 2η 7950 η 7870?Θα μπορεσει να αξιοποιησει το περισσοτερο vram της 79xx σε ενα monitor με full hd αναλυση η θα ειναι πεταμενα λεφτα κ να καταληξω σε 7870....

Edited by paris_rx8
Link to comment
Share on other sites

Στο game θα μπορεσει να εκμεταλλευτει το 1 gb μνημης της 7950 γιατι καπου εχει παρει το αυτι μου οτι πιανει το μικροτερο δυνατο αποτελεσμα στο cf οποτε θα ειναι ασκοπο.

Ειδα screenshots της 7970 στο crysis 3 με το afterburner νσ δειχνει καταναλωση μνημης 2318 mhz.....:eek:

Επεισης οταν λες φιλε μου balance τι εννοεις?

Τελικα καμια ιδεα για 2η 7950 η 7870?Θα μπορεσει να αξιοποιησει το περισσοτερο vram της 79xx σε ενα monitor με full hd αναλυση η θα ειναι πεταμενα λεφτα κ να καταληξω σε 7870....

Αν κάνεις CF με 7950 θα έχεις 2GB μνήμης, με ότι αυτό συνεπάγεται. Τo CF σε αφήνει να παίξεις με "συγγενικές" κάρτες, σε αφήνει να παίξεις με διαφορετικά clocks, αλλά στις μνήμες θα αξιοποιεί το ίδιο ποσό και στις δύο κάρτες.

Όταν λέω balance εννοώ ότι στο σενάριο που έχεις μια 7870 Joker και μια 7950 μπορείς να τρέχεις την πρώτη στα π.χ. 1100 και την δεύτερη στα 1000, οπότε να τις φέρεις "στα ίσα" και όταν το scaling είναι καλό να έχεις full utilization και στις δύο, και όχι την μία να περιμένει την άλλη.

Για το Crysis, όσο το κοίταξα, την καημένη την 5870 μου την ξεφτιλίζει από μνήμη με το καλημέρα, ακόμα και στο medium... :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Εγινε κι ολας οποτε η παραγγελια για την 2η 7870...Οποτε σε καμια βδομαδουλά με το καλο κ κομπλαριστει το setup με το νερακι θα ανεβασω νουμερακια να δουμε τι ψαρια πιανουν σε cf ...

Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας....:T:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now