Wizard!

4870, 280, ή άλλη?

Ποιά κάρτα γραφικών?  

15 members have voted

  1. 1. Ποιά κάρτα γραφικών?



Recommended Posts

Είμαι σε φάση να πάρω καινούρια καρτούλα. Θέλει ένας φίλος τη δική μου, οπότε είναι ευκαιρία (πριν φτάσει η 280 τα 100? και μετά αναγκαστώ να βρω χώρο στο έντερό μου :()

Βασικά προτιμώ τις ΑΤΙ, αλλά τώρα έχω nVidia. Τι πιστεύετε ότι είναι καλύτερη αγορά αυτή την εποχή? Μια 4870 στα 230? ή μια 280 στα ~340? που θα πέσει?

Μήπως καμία? Μήπως να περιμένω κι άλλη πτώση αφού ο Gorillakos είπε ότι η nVidia θα τις ρίξει κι άλλο σταδιακά μέχρι να γίνουν ανταγωνιστικές?

Αξίζει η nVidia τα παραπάνω χρήματα για το πλεονέκτημα του CUDA?

Link to comment
Share on other sites

Περιμένεις Γιώργη, γιατί και θα πέσουν οι τιμές, αλλά και θα βγάλει η nVIDIA κάρτα απάντηση στην HD4870X2.

Το πολύ 5 Σεπτ. θα έχει κυκλοφορήσει η κάρτα ( λογικά θα βγεί πρίν το τέλος του Αυγούστου )

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πήγαινα σε ATI τώρα. Πολύ δυνατή κάρτα και σε καλή τιμή.

Προσωπικά το να περιμένω σε τέτοια θέματα δε μου πολυ-αρέσει...

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν είναι θέμα πολιτικής.

Ποτέ δεν ήταν.

Απλά η AMD αυτή την φορά έβγαλε καλή κάρτα ( HD4870 ) σε καλή τιμή με παραπλήσιες επιδόσεις με την ήδη κορυφαία στην αγορά από την nVIDIA.

Τώρα φτάσαμε στο "point of no return" όμως.

Και οι δύο εταιρίες έδειξαν τα χαρτιά τους, κρίθηκαν και πήρανε τις κατάλληλες τιμές ( στην ξένη αγορά τουλάχιστον ).

Και τώρα αν πάνε όλα σύμφωνα με αυτά που έχω μάθει, θα βγάλει μια κάρτα λίγο καλύτερη της HD4870X2 ώστε να πάρει και τυπικά τα σκήπτρα.

Φυσικά η τιμή θα είναι απλώς λίγο πιο πάνω από την HD4870X2.

Μόνη περίπτωση να δούμε πάλι κάρτα στα 550 ευρώ ή και παραπάνω αν βγάλει τελικά κάτι άλλο, αρκετά καλύτερο της HD4870X2.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το να περιμένω σε τέτοια θέματα δε μου πολυ-αρέσει...

Δε διαφωνώ, αλλά είναι και βλακεία να αγοράσεις κάτι σήμερα και 1-5 μέρες μετά να είναι 20% κάτω... Δε θα περιμένω ένα μήνα, αλλά μην ετοιμάζεται μεγάλη αλλαγή σύντομα και την πατήσουμε

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου.

Απλά για μένα και να πέσει η 280GTX στα 340 όπως λένε από τα 400? που είναι τώρα, πάλι η ΑΤΙ είναι καλύτερη αγορά...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου.

Απλά για μένα και να πέσει η 280GTX στα 340 όπως λένε από τα 400? που είναι τώρα, πάλι η ΑΤΙ είναι καλύτερη αγορά...

I ati τον 420-440 ευρω?? μαλλον τον 230 ευρω λες

Έμενα με απασχολούν και οι drivers το department τις Nvidia δίνει ρέστα πάντα

ξέρω μερικούς που έχουν 3870χ2 και επειδή δεν υπάρχει profile για το game τους

να τρέξει crossfire κάνουν rename το exe σε farcry και λοιπα..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now