kino37

7870 XT + Q6600 QUAD + FAR CRY 3

Recommended Posts

Παιδιά μια βοήθεια ...

Πρόσφατα αναβάθμισα την VGA μου σε 7870 ΧΤ (Powercolor 7870 MYST Edition)

και διαπιστώνω κάποια περίεργα θέματα με το FAR CRY 3.

Η cpu μου είναι Q6600 QUAD στα 2.4Ghz με 4ΜΒ DDR2 1066Mhz σε μητρική ASUS P5Q Deluxe .

Την κάρτα γραφικών την ανέβασα με MSI Afterburner σε 1200Mhz core και 1600Mhz memory (θερμοκρασίες άψογες).

Παίζω FAR CRY 3 για μισή ώρα και όταν βγαίνω και βλέπω το GPU utilization στο Afterburner δεν ξεπερνά το 50% .

Κάνω OC την cpu στα 3.6Ghz και το GPU utilization ανεβαίνει ελάχιστα αλλά στο παιχνίδι έχω περίπου 20 frames

παραπάνω (MSI Screen Display) και εξαφανίζεται το stuttering .

cpu throtlling συμβαίνει σίγουρα όπως το αντιλαμβάνομαι ,αλλά μήπως και το FAR CRY 3 είναι κακογραμμένο ;

(Τα settings είναι βελτιστοποιημένα για ATI σε ανάλυση 1680)

Με έναν 3570Κ θα έχω τεράστια διαφορά ;

Thanx

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε φιλε μου..διαφορα θα δεις αλλα οχι τεραστια πιστευω.

Μεχρι πριν 1-2 μηνες ημουν με παρομοιο συστημα (q6700@3,5ghz, p5q deluxe ,4gb ddr2 ) και σε πολλα παιχνιδια ειχα την gpu να βαραει 99%..hitman absolution , f12012 , assasins creed το τελευταιο και διαφορα αλλα παιχνιδια αλλα το far cry 3 η αληθεια ειναι οτι δεν το ειχα δοκιμασει .. τωρα θα μου πεις αλλο η 560gtx και αλλο η 7870..

Εχω παρατηρησει μια αυξηση απο τοτε που πηγα στον 3570k ειδικα στο f1 2012 το οποιο ειναι ιδιαιτερα απαιτητικο σε cpu..αλλα στα αλλα παιχνιδια οχι τοσο ιδιαιτερα..

Στην θεση σου θα πηγαινα πρωτα για εναν ssd αν δεν εχεις ηδη ( μακραν η καλυτερη αναβαθμιση που μπορεις να κανεις ) και μετα θα κοιτουσα για αλλαγη πλατφορμας..

Link to comment
Share on other sites

Ό,τι ακριβώς είπε ο Billys ^^

Αρχικά πάρε έναν 128άρη SSD (ακόμα και μεταχειρισμένο αν δεν παίζουν πολλά χρήματα) να δώσει αέρα στο σύστημά σου. Είναι μακράν η καλύτερη αναβάθμιση που θα μπορούσες να κάνεις αυτή την περίοδο.

Έπειτα σιγά σιγά μάζεψε χρήματα, και πούλα τον Q6600, την P5Q Deluxe και τις μνήμες σαν πακέτο, με απώτερο σκοπό να πας σε κάνα μικρό Ivy Bridge και H77/Z77 μητρική και 8GB DDR3 μνήμη :)

Link to comment
Share on other sites

Γρηγορότερα loading times και πολλές φορές γλιτώνεις "σπασίματα" σε ορισμένα online games (πχ Lineage). Το βασικότερο όμως είναι ότι θα βελτιώσεις πολύ την ταχύτητα και τα loading times του συστήματός σου στην καθημερινότητα.

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Μονο σε κααααποιες περιπτωσεις γλυτωνεις λιγο απο loading time της πιστας..απλα εγω στο ειπα οτι ετσι οπως ειναι τωρα το συστημα σου καλυτερα ειναι να βαλεις εναν ssd πανω και μετα να πας σε αλλη πλατφορμα αν το θελεις..

α με προλαβε ο Γιωργος..:P

Edited by Billys
Link to comment
Share on other sites

Ο SSD βελτιωνει γενικα την αποκρισημοτητα ολοκληρου του υπολογιστη και οχι μονο των παιχνιδιων.

Στα παιχνιδια πχ.

1) εκει που επαιζες αν ακουγες στιγμιαια ενα κλακ και freezare το παιχνιδι και αμεσως συνεχιζε? αν το χεις προσεξει αυτο οφειλοταν στον απλο μηχανικο δισκο

2) το load που σε μερικα επαιρνε "ωρες" και σου την "εδινε" στα νευρα...? ξεχνα το, ή καμια σχεση με οσο περιμενες...

Ο τοπος εχει βουηξει τα τελευταια 3-4 χρονια (μη σου πω για παραπανω) για τους SSD, δοκιμασε το και δεν θα χασεις σε καμια περιπτωση.

Edited by E||hnas
με προλαβαν...
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now