The Spirit

MSI P67A-GD65 Πρόβλημα

Recommended Posts

Καλησπέρα. Έχω την παραπάνω μητρική και αντιμετωπίζω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα που δείχνει το βίντεο εδώ

Ανοίγει για 2-3 sec και μετά πάλι restart και συνέχεια το ίδιο πρόβλημα. Την πήγα στο Πλαίσιο αλλά μου λέει ο τεχνικός (ο Θεός να τον κάνει) ότι είναι στραβωμένα μερικά pins

στον επεξεργαστή. Του λέω το ξέρω αλλά η μητρική δούλευε κανονικά ακόμα και με στραβωμένα κανά 4 pins. Αλλά μου είπε κλασικά ότι δεν μπορεί να κάνει κάτι.

Τι μπορώ να κάνω? RMA στην MSI? Αλλά είδα ότι μόνο Ολλανδία έχει στην Ευρώπη και πάλι δεν έχω ιδέα τι να κάνω. :uncomfortableness:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Για στραβωμένα pin μυρίζει το πρόβλημα!

Με έναν μεγενθυτικό φακό, μια οδοντογλυφίδα και πολύ υπομονή μπορεις

να τα "φέρεις" τα πινάκια για να πάιξει!

Αλλιώς RMA εξω μάλλον :)

Link to comment
Share on other sites

Τα πινάκια τα είχες στραβώσει εσύ;

Επειδή την είχα αυτή την μητρική και το είχα πάθει κι εγώ αυτό το πρόβλημα, μπορεί να οφείλεται σε διάφορα πράγματα. Από αποτυχημένο overclocking και υπερβολικά σφιχτά timings στις μνήμες, μέχρι πολύ υψηλό διαιρέτη στις μνήμες και στραβωμένο pin. Στην περίπτωσή μου συνήθως οφειλόταν σε θέματα με τις μνήμες, πράγμα που δεν νομίζω να ισχύει στην δικιά σου. Δοκίμασες να την αφήσεις χωρίς μπαταρία για καμιά-δυο μέρες, να δεις μπα και; Επίσης, πότε ξεκίνησε να στο εμφανίζει αυτό; Πριν λειτουργούσε κανονικά το σύστημα;

Αν για οποιοδήποτε λόγο κάτσεις να ισιώσεις πινάκια, ο καλύτερος τρόπος είναι μεγενθυντικός φακός και μηχανικό μολύβι. Το μηχανικό μολύβι εννοείται κλειστό, χωρίς την μύτη έξω, ώστε να βάζεις το πινάκι μέσα του και να το ισιώνεις εύκολα. Σπαστική διαδικασία αλλά με πολύ υπομονή θα βγάλεις άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Πως να κάνω bios update αφού κλείνει κατευθείαν μόλις ανοίξει... :/

Δε διαφωνώ σε αυτό που μου είπε ο τεχνικός, αλλά του εξήγησα ότι η μητρική δούλευε πάνω από χρόνο με στραβωμένα τα pins

οπότε δεν έφταιγε αυτό. Απλά ήταν δικαιολογία για να μην την κοιτάξει καν, καθώς ούτε καν έκανε τον κόπο!

Link to comment
Share on other sites

Εσύ το έπαθες αυτό όταν έβγαλες και ξαναέβαλες κάποιον επεξεργαστή επάνω?

Γιατι αν έγινε έτσι, δεν έχει σημασία που δούλευε με 4 Pin στραβωμένα! Ίσως κουνήθηκαν πάλι!

Πάντως το RMA της MSI είναι τραγικό! Χρειάστηκα και εγώ κάτι προχτές και είχα θέμα

με στραβωμενα Pin και ο τύπος απλά μου απάντησε: Contact The Reseller.

Του είπα δεν έω απόδειξη. Μου λέει Contact the reseller και κλέιδωσε τελέιως το

παράθυρο επικοινωνίας μας (γιατι τα έχουν κάνει όλα online τώρα σε δικό τους site)

Link to comment
Share on other sites

Ναι παιδιά είχα έναν i5 2500 (sandy bridge) και δοκίμασα έναν i5 3450 (ivy bridge) ενός φίλου

αλλά από δική μου απροσεξία δεν είδα ότι ήθελε αναβάθμιση το bios για να λειτουργήσει.

Μόλις προσπάθησα να ξαναβάλω τον δικό μου CPU το pc από τότε έχει νεκρώσει.

Δοκίμασα σχεδόν τα πάντα αλλά άκρη δεν έβγαλα, γι αυτό παρήγγειλα απ' το eshop μία άλλη να κάνω δουλειά μου...

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα clear cmos, άλλαξα μπαταρία, έβγαλα την μπαταρία, προσπάθησα και ίσιωσα (όσο καλύτερα μπορούσα) τα pins στον επεξεργαστή,

καμμένο κάποιο πυκνωτή δεν έχει, άλλαξα τα πάντα από hardware μήπως έφταιγε τίποτα τέτοιο !!! Τι άλλο μπορώ να κάνω ?

Πιστεύω ότι είναι σφάλμα του bios και γενικά πολλοί αντιμετωπίζουν θέματα με τις mobo P67.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε σε ένα φλασάκι usb το καινούργιο bios σκέτο και άναψε το pc .

Η λειτουργία M-flash της MSI μπορεί να μπουτάρει με bios από usb

για να κάνεις την δουλειά σου .

fingers crossed :]

Link to comment
Share on other sites

Αφού βρε παιδιά λέει πως έχει 4 στραβωμένα Pins.

Ακόμα και αν έπαιξε μια φορά - δεν έχει σημασία αν έπαιξε για 1 ώρα ή για 10 χρόνια - από

την στιμγή που το CPU βγήκε και μπήκε άλλο, τα pin μπορει να μετακινήθηκαν

και το νέο CPU να χάνει κάποια επαφή!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με τον GoriLLako ,απλά σε περίπτωση που δεν φταίνε τα Pins

μπορεί να δοκιμάσει και κάτι άλλο πριν τα πετάξει .

Δοκίμασε πάντως και αυτό - σε μένα δούλεψε 2 φορές το κόλπο :

Βγάλε την μητρική από το κουτί και αφαίρεσε τα πάντα (cpu ,μνήμες κλπ)

Βγάλε την μπαταρία και βάλε το jumper στην θέση clear cmos και άφησε το

ένα ολόκληρο 24ωρο . (ναι μια ημέρα!)

Μετά βάλε μόνο cpu - μνήμες και vga (αφού εννοείται βάλεις μπαταρία και το jumper στην θέση τους)

και δοκίμασε να το ανάψεις .

Αυτό μου συνέβη 2 φορές και οφείλεται περιέργως στο γεγονός ότι η μητρική για κάποιο λόγo

κρατά φορτίο και δεν μπορεί να καθαρίσει το cmos chip .

Καλή επιτυχία

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όντως περάσανε οι 24 ώρες κατά πολύ μάλιστα, αλλά έχω δανείσει τον επεξεργαστή σε ένα φίλο για μία δοκιμή.

Οπότε μέχρι να μου την επιστρέψει θα περιμένετε νέα μου, καθώς τον i5 2500 δεν τον βγάζω απ' το καλό pc μην έχουμε κανά πρόβλημα πάλι...

Αναμένουμε.... :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now