Recommended Posts

Έχω στην κατοχή μου μια μητρική AOPEN AK79D-400 Max, η οποία υποστήριζει 3 IDE connectors και 2 SATA. Το πρόβλημα παρουσιάζεται σε μια συσκευή PATA που δεν αναγνωρίζεται από το λειτουργικό (Win 2003), ενώ στο bios την βλέπει κανονικά. Τι μπορώ να κάνω σε αυτή την περίπτωση.

Ενδεικτικά αναφέρω την συνδεσμολογία και τα jumpers.

IDE1 Master HDD (CS jumper), Slave HDD (Slave jumper)

IDE2 Master CD Recorder (Master jumper), Slave HDD (CS jumper)

IDE3 Master HDD (CS jumper), Slave HDD (Slave jumper) έχω δοκιμάσει όλους τους συνδιασμούς με jumpers (μιας και δεν μου αναγνωρίζει τον 2ο δίσκο). Μήπως υπάρχει κάποιο limit σε GB ανά γραμμή? Μιας και μεγαλύτερος δίσκος από 180 GB δεν υπάρχει, και αν υπάρχει είναι partitioned. Να αναφέρω πως αν συνδέσω μόνο του τον δίσκο, τον βλέπει κανονικά.

Επιπλέον έχω αλλάξει γράμματα σε όλους τους δίσκους, ώστε να ην υπάρχουν τυχόν προβλήματα εκεί. Μήπως τελικά είναι θέμα λειτουργικού? Πάντως με εξαίρεση τον 1 Pata μου εμφανίζει κανονικά τους υπόλοιπους 6 δίσκους (PATA & SATA) και 1 σε usb.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον το BIOS τους βλέπει όλους κανονικά, έχεις κάποιο software issue.

Είτε τα Windows δεν βλέπουν όλα τα κανάλια ( δεν έχω ακριβής ιδέα του setup σου ) [ ένα screenshot από το IDE/ATA ATAPI Controllers του device manager σου θα βοηθούσε ].

Δοκίμασες να αλλάξεις τα "ζευγάρια" δίσκων ? Να βάλεις αυτόν τον δίσκο σε άλλη καλωδιοταινία με άλλον δίσκο για συντροφιά ?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, από δίσκους:

1χ80 gb WD

1x120 gb seagate

1x160 gb WD

1x250 gb WD

1x320 gb WD

2x640 gb WD (sata)

Μητρική αυτή που αναφέρω παραπάνω, AK79D-400 Max, athlon xp 2700 +, 1,5 Gb ram, GeForce 5500 LE.

Και το ss που ζήτησες:

attachment.php?attachmentid=1649&stc=1&d=1219143465

Υ.Γ. Άλλαξα και τους δίσκους, και δεν μου αναγνωρίζει αυτόν που βάζω ως slave στο τελευταίαο IDE channel.

sata.JPG

sata.JPG

sata.JPG

sata.JPG.b3e95ee7f6f4ccc0f4f2b347c08903e

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ούτε έκανε δουλειά...έκανα αφαίρεση και cleaning, αλλά δεν τον είδε. Μπορεί να έχει περιορισμό ο Promise Controller που έχει πάνω, αν και στο manual αναφέρει πως παίρνει 6 IDE συσκευές.

Τώρα παρατήρησα, πως όταν κάνει boot, ελέγχει τις συσκευές πάνω στον Promise, βλέπει και τους 2 δίσκους, αλλά λέει master IDE drive enabled, μήπως αυτό σημαίνει πως δεν μπορεί να δεί τον άλλον?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now