ArMeD

Καθαρισμός κάρτας γραφικών

Recommended Posts

Η κάρτα γραφικών μου έχει μαζέψει πάρα πολύ σκόνη. Γενικά δεν έχω ξαναανοίξει PC αλλά πρέπει να την καθαρισω. Πείτε μου πως είναι πιο ασφαλές να το κάνω.

Έχω διαβάσει σε φόρουμ για πιστολάκι (να βγάζει βέβαια κρύο αέρα) και έχω δει στο youtube να την καθαρίζουν με πινέλο. Εσείς ποια θεωρείτε πιο ασφαλή λύση ;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Πινελάκι φίλε μου είναι η καλύτερη λύση .

Αν όμως χρησιμοποιήσεις αέρα από ηλεκτρικό φυσητήρα πρόσεχε

να κρατάς με κάτι την έλικα του cooler να μην πάρει πολλές στροφές

και την κάψεις .

Link to comment
Share on other sites

πινελακι και με το χερακι σιγα σιγα...γενικα να δουλεψεις το πινελο, μπορεις να καθαρισεις σημεια που το χερι ή το χαρτι δεν φτανουν, ειναι πολυ πρακτικο!

Link to comment
Share on other sites

Πάρε ένα σπρέι πεπιεσμένου άερα και καθάρισε το απο μακριά και προσεκτικά για να φύγουν τα χοντρά!

Μετά με ένα μαλακό πινέλο καθάρισε την όλη πάλι προσεκτικά και μετά πάλι με αέρα!

Το πινέλο καθαρίζει καλύτερα απο τον αέρα σίγουρα γιατί η σκόνη κολλάει επάνω στο PCB και σε

διάφορες μικρές εσοχές!

Link to comment
Share on other sites

Πάρε ένα σπρέι πεπιεσμένου άερα και καθάρισε το απο μακριά και προσεκτικά για να φύγουν τα χοντρά!

Μετά με ένα μαλακό πινέλο καθάρισε την όλη πάλι προσεκτικά και μετά πάλι με αέρα!

Το πινέλο καθαρίζει καλύτερα απο τον αέρα σίγουρα γιατί η σκόνη κολλάει επάνω στο PCB και σε

διάφορες μικρές εσοχές!

μιας και ανεφερες αυτο το κολπακι με τον πεπιεσμοενο αερα, ποσο παει το μαλλι εδω? αξιζει να αγορασεις αερα??? χαχα :P

Link to comment
Share on other sites

Πάρε ένα σπρέι πεπιεσμένου άερα και καθάρισε το απο μακριά και προσεκτικά για να φύγουν τα χοντρά!

Μετά με ένα μαλακό πινέλο καθάρισε την όλη πάλι προσεκτικά και μετά πάλι με αέρα!

Το πινέλο καθαρίζει καλύτερα απο τον αέρα σίγουρα γιατί η σκόνη κολλάει επάνω στο PCB και σε

διάφορες μικρές εσοχές!

Αυτό που λες είναι το πρόβλημα μου. Ότι όπως το βλέπω (δεν έχω προλάβει να το ανοίξω ακόμα) μου φαίνεται ότι η σκόνη θα έχει κολλήσει.

Επειδή τα μπερδεύω, το σπρευ αυτό είναι το ίδιο που χρησιμοποιούμε για τα πληκτρολόγια ;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now