The Spirit

Bitfenix Led Lights

Recommended Posts

Καλησπέρα. Θα ήθελα να βάλω κάποια leds στο pc και έχω την εξής απορία.

Τι ακριβώς θα χρειαστώ και πως θα τα συνδέσω?

Είδα στο e-shop ότι έχει φέρει τα bitfenix E-SHOP.GR: LIGHTS αλλά δεν έχω ιδέα τι θα χρειαστώ απ αυτά τα προϊόντα. Περιμένω τη βοήθειά σας.

Το κουτί που έχω είναι αυτό THERMALTAKE VN300M1W2N CHASER MK-I FULL TOWER BLACK - - CASES -

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα..ανάλογα πόσα Les θέλεις να βάλεις πάει..

Δηλαδή..συνήθως βάζεις 3 σειρές Led στο side panel που έχει το Plexi glass ακριβώς δίπλα για να φωτίζεται ωραία :)

Εγώ σου προτείνω καλύτερα να πάρεις κάτι από το κάτω μαγαζί που στα έχει έτοιμα..

Θα σου δώσω 2 προτάσεις.

α) Η αγοράζεις 2 χ αυτές τις λάμπες που έχουν μήκος 60cm Η μία και βάζεις όπως βλέπεις το κουτί από τα πλάγια σαν να σχηματίσεις ένα σχήμα σαν το δίπλα |_| και θα έχει τρελό φωτισμό αρκετά έντονο.

Lamptron FlexLight Pro 30 LED White

Μήκος 2x60=120cm με 30χ2=60led's

επίσης για να σου δώσω να καταλάβεις πως είναι το καλώδιο αυτό δες την κάτω εικόνα :) κάπως έτσι είναι απλά σκέψου κάθε σειρά έχει 30Leds Και συνδέεται με 4pin molex.

απλά επειδή το κουτί σου το πλαϊνό δεν είναι ολόκληρο ανοιχτό Plexiglass θα χαθεί ο φωτισμός με αυτήν την λύση

dsc01717es.jpg

β) Δεύτερη λύση και καλύτερη στην προτείνω είναι να πας είναι να αγοράσεις

NZXT CB-LED20-WT 24 White LED Sleeved Kit

Όπου το καλώδιο είναι sleeved άρα Και να ανοίξεις το κουτί δεν θα φαίνεται το καλώδιο άσχημο αλλά μόνο τα Leds..

Μήκος έχει 2M αυτήν με 24Led

Το θέμα είναι πόσο χρειάζεσαι..όμως..επειδή το κουτί σου δεν έχει όλο το πλαϊνό Plexiglass δεν χρειάζεσαι πολύ..

μέτρησε αν μπορείς όπως στην κάτω φώτο..το μέρος γύρω από το Plexiglass..

Πιστεύω με την 2η λύση θα φανεί καλύτερο γιατί θα μπορέσεις να προσαρμόσεις το καλώδιο ακριβώς παράλληλα με το Plexiglass και θα είναι καλύτερο και θα έχεις και τον απαραίτητο φωτισμό :)

PER.650968_2.jpg

Αυτά από εμένα...ελπίζω να σε βοήθησα..

Ότι χρειαστείς ρώτησε :)

Θάνος

Edited by THANOSJ3
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς σε ευχαριστώ για τη βοήθεια. Επειδή το κουτί έχει από μόνο του κάποιους μπλε ανεμιστήρες δεν θέλω

τα led που θα βάλω να έχουν πολύ έντονο φωτισμό.

Καλή η ιδέα αυτή με το πλαϊνό αλλά σκεφτόμουν να αγόραζα δύο σειρές και να έβαζα μία στο κάτω και μία στο πάνω μέρος του κουτιού.

Με βολεύει αρκετά η λύση του eshop για να μην πληρώσω μεταφορικά.

Το ερώτημά μου είναι ότι άμα αγοράσω αυτό BITFENIX ALCHEMY CONNECT 15X LED-STRIP 30CM - BLUE - LIGHTS -

θα μπορώ να κάνω δουλειά μου συνδέοντας το απλά στο τροφοδοτικό ή θα χρειαστώ και κάποιον controller?

Και κάτι ακόμα ποια η διαφορά του BITFENIX ALCHEMY CONNECT με το BITFENIX ALCHEMY AQUA ?

Edited by The Spirit
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου τελικά θα παραγγείλω αυτό που μου πρότεινες NZXT CB-LED20-WT 24 White LED Sleeved Kit απλά με τα 12 LED.

Βρήκα σε αυτό το site και άλλα πραγματάκια που χρειαζόμουν και δε τα έβρισκα στο eshop.

Οπότε μπήκαν όλα μαζί στο καλάθι και αύριο θα κάνω την κατάθεση για να μου έρθουν.

Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια πραγματικά.

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα φίλε..απλά δες ποιο χρώμα σε βολεύει και πάρε αυτό.. επειδή είπες έχεις μπλε ανεμιστήρες.

Έχει μπλέ-κόκκινο-άσπρο-πρασινο

Θάνος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες,

@thespirit τα connect που βλέπεις, βγαίνουν σε κομμάτια των 12cm και έχουν στην άκρη connector για να μπορείς να συνδέεις πολλά κομμάτια των 12cm μεταξύ τους και να έχεις σε όλα κοινή παροχή ρεύματος. Όσα δεν έχουν την λέξη "Connect" στην ονομασία τους, είναι κομμάτια των 20cm και αυτό είναι όλο..

53068_large.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την εξήγηση φίλε μου. Τελικά παρήγγειλα αυτά που μου πρότεινε ο thanosj3, μου φάνηκε καλή και οικονομική λύση.

Όταν μου έρθουν θα σας πω εντυπώσεις... :)

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν έχω το ΝΖΧΤ 12 λευκό, αλλά έχω αγοράσει LED ταινία από μαγαζί με ηλεκτρονικά παράδειγμα και παράδειγμα2 .

Είναι καλύτερο το φως smd led από τα κλασσικά στρογγυλά στο NZXT, έχει σε διάφορα χρώματα, έχουν καλή κόλλα 3Μ, μπορείς να κόβεις ανά 3 LED και να συνδέσεις ξανά ώστε να έχεις σχήμα και μήκος που θες και είναι αρκετά φθηνότερες θα έλεγα. Εγώ πήρα 6 ευρώ το ένα μέτρο 7,2watt δηλαδή μεσαίας έντασης. Το μόνο που έχεις να κάνεις μετά είναι να συνδέσεις τα καλώδια της ταινίας σε fan ή molex βύσμα για να έχεις 12 volt. Ένα μικρό μειονέκτημα είναι ότι το χρώμα της "πλακέτας" της ταινίας είναι συνήθως το χρώμα των καλωδίων χαλκού και όχι μαύρο ή λευκό (αν και υπάρχουν και τέτοιες ταινίες), αλλά έτσι και αλλιώς την ταινία πρέπει να την έχεις κρυφή και όχι να μπορείς να κοιτάς κατευθείαν στα LED. Και στην τελική την καλύπτεις ή βάφεις με κάποιο τρόπο. Εγώ ενθουσιάστηκα πάντως με το φως της ταινίας και την θεωρώ πολύ καλή λύση. Και με τα ΝΖΧΤ βέβαια, σίγουρα θα μείνεις ικανοποιημένος! Απλώς ήθελα να ενημερώσω για την εναλλακτική.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now