wifferson

Στήσιμο / βοήθεια / προτάσεις για custom water-cooling .

Recommended Posts

Hello και από μενα .

Ανοίγω το thread για κάποιες ερωτήσεις σχετικές ένα custom σύστημα που θέλω να συνθέσω .

Τα κομμάτια είναι τα εξής :

-(EK-PSC Fitting 10mm - G1/4 Nickel) x 8

-EK-RES X3 250

-EK-CoolStream RAD XTX 360

-TUBE Masterkleer 12,7/9,5 CLEAR (2 meters)

-EK DCP 4.0 pump

-EK-Supremacy - Nickel

Κάποιες λεπτομέρειες και διευκρινήσεις . -Ο σωλήνας είναι transparent και το υγρό είναι κόκκινο :playful:.

-O χώρος δεν είναι πρόβλημα . θα στηθεί σε bench table.

FEEL FREE να εκφράσετε τις αντιρρήσεις για τα component του συστήματος και να αναπτυχθεί συζήτηση .

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ

-ποιοτητα coolant . προτείνετε κάποιο άλλο coolant ? ψάχνω κάτι σε κόκκινο και με διαφάνεια σαν υγρό . (και μακροπροθεσμα να μην μου καταστρέψει το σύστημα).

-κάποιες συμβουλές για το στήσιμο. Δεν εχω ξαναστησει οποτε δεν ξέρω. υπαρχει κατι που πρεπει να προσέξω ?

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας !!!

Link to comment
Share on other sites

Για υγρό κοιτας MAYHEMS. υπαρχουν και αλλα καλα, αλλα αν θες το απόλυτο, πας εκει... Και της ΕΚ δεν ειναι ασχημα (αποτι φανετε θα τα πάρεις ολα απο εκεί παρε και υγρά! Γιατι δεν κοιτάζεις και τα kit που έχει ο ΕΚ? δεν ξέρω απο πού θα τα πάρεις αλλα τι σύνολο έχεις στο μυαλό σου? Ισώς υπάρχουν καλύτερα προιοντα με αυτα τα λευτα...

ανεμιστήρες έχεις? και αν ναί ποιους?

παντα το ρεσερβοιρ πριν την αντλια... για θεμα εξαέρωσης αν μπορεις βαλε το ρεσερβοιρ στο ψηλοτερο σημείο του κυκλώματος σου, αν δεν μπορείς δεν πειραζεί, απλα θα πάρει περισότερο χ΄ρονο να φύγουν η φυσαλίδες .

οσο για την σείρα μπλοκ/ψυγεια/κτλ, το καλύτερο που μπορείς να κάνεις ειναι να δημιουργήσεις το μικρότερο κύκλωμα δυνατων. Δεν χρειάζετε το ψυγείο αν είναι πριν το μπλοκ απαραίτητα. ο λόγος είναι γιατι η θερμοκρασία του νερόυ εχει ΠΑΡΑ που μικρές αποκλείσεις θερμοκρασίας μολίς ξεκινήσει η ροή μεσα στο κύκλωμα, και πολυ σύντομα η θερμοκρασία γινεταί ενιαία σε όλο το κύκλωμα.

τα fittings μην τα σφήξεις με πένσα η κατί τετοίο, με το χέρι όσο μπορείς ειναι αρκετά...

αυτά :)

Welcome to the water world :D

Edited by barfastic
Link to comment
Share on other sites

thanks για την απάντηση !!! και για να τα έχω σε μια σειρά , μπορείς να μου πεις την σειρά που ακολουθεί το loop. δηλαδή ψυγείο pump ..... κτλ.

της ek λόγο budget. αν έχεις κάτι άλλο να προτείνεις.. μέχρι και 10 ο ένας.

Edited by wifferson
Link to comment
Share on other sites

παντα το ρεσερβοιρ πριν την αντλια...
\

ολα τα αλλα ειναι πως σου κάθονται στο μάτι λαμβανοντασ ΠΑΝΤΑ υποψιν σου τα OUT/IN στο κάθε μπλοκ. (τα ψυγεία δεν έχουν αλλα καλη πρακτική ειναι (αν ειναι ξαπλωτα) να μπαίνει το υγρο στο χαμηλοτερ port και να βγαίνει απο το ψηλότερο) ;)

μόλις τα στήσεις όλα θα κάνεις bleeding/leak testing

το οποιο ειναι το εξης:

1. με ενα συνδετήρα (το πράσινο καλώδιο του τροφοδοτικού με οποιοδήποτε μάυρο) η με ενα bridging plug μπορείς να ξεκινάς το τροφοδοτικό χώρις να έχεισ συνδέσει τίποτα αλλο εκτος του κυκλώματος... το κάνεις αυτο σε περίπτωση που υπάρχει διαρροή να μην τροφοδοτείται κανενα κομματι hardware και να αποφυγεις τυχον προβληματα.

2. γεμίζεις το ρεσερβοιρ, συνδέεις μονο την αντλία στο τροφοδοτικο, και το αναβείς. θα τραβήξει το νερο. προτού το τραβήξει όλο το σταματάς (σβήνοντας το τροφοδοτικο)

3. συμπληρώνεις το ρεσερβοιρ, και το ξανακανεις μέχρι να υπάρχει ροη, οπου συμπληρώνεις το υπόλοιπο του ρεσερβοιρ, και το αφήνεις περίπου 24 ώρες. να φύγουν φυσαλίδες, και σιγουρευτεί οτι δεν έχεις διαρροές.

Μόλις είσαι σίγουρος, μπορείς να συνδέσεις και τα υπολοιπα κομματια σου (μητρικη, καρτα γραφικων, σκληροι, κτλ κτλ

παραθέτο ενα βιντεακι της διαδικασίας

Link to comment
Share on other sites

άψογος ! thanks για την άμεση απάντηση. λογικά αυριο θα παραγγείλω τα πραγματα και σε ενα 15 ημερο θα εχουν ερθει. μολις το setαρω θα ενημερώσω με photos .

Link to comment
Share on other sites

αφου το στηνεις απο την αρχη, γιατι δεν πας σε λιγο μεγαλυτερες διατομες?

δεν εχει και τοσο μεγαλη διαφορα στα λευτα

Link to comment
Share on other sites

αφου το στηνεις απο την αρχη, γιατι δεν πας σε λιγο μεγαλυτερες διατομες?

δεν εχει και τοσο μεγαλη διαφορα στα λευτα

λόγο μητρικής. Έχω την maximus v και νομίζω οτι αυτο το μέγεθος υποστηρίζει το block της

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Edited by Astalavista
Link to comment
Share on other sites

Η παραγγελία έγινε . Η λίστα έμεινε ως έχει. Λογικά τελος του μηνα θα τα εχω και θα ενημερώσω το συγκεκριμένο thread για οποιαδήποτε διευκρίνηση χρειάζομαι καθως και τις εξελίξεις του "project".

thanks.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από ένα μήνα αναμονής από την ek για το backplate ( μιας και έλειπε από την συσκευασία του block ) κάποιες φωτογραφίες από το σύστημα. Είναι ακόμα work in progress μιας και θέλει λίγο νερό ακόμα και να κοντύνω λίγο τους σωλήνες.

Σαν πρώτη μου υλοποίηση ήταν αρκετά εύκολο (βλέποντας άπειρα tutorials ) και ευχάριστο … οι θερμοκρασίες στην καυτή Αθήνα είναι idle 39-42C και foul load (3770K @ 3,9) 59-65C (600 rpm ). Θα ακολουθήσουν μερικές χάλια φωτογραφίες και feel free να επισημάνετε διορθώσεις.

https://www.dropbox.com/sc/7n8pv8snmcbs08a/zeuaCXyUE-

Link to comment
Share on other sites

BenchTable Dimas σε μαυρο matte και σύστημα χύμα? :D

Ωραίο φάίνεται αν και θα μπορουσες να βγάλεις καλύτερες photos :)

Αυτό έιναι το καθημερινό σου σύστημα ή benchομηχάνημα?

Θα γεμίσει σκόνες και θα τρέχεις! :D

5T2i5Yb3ZoGTjjBI88W2JLWEYf2jTFVe0CgPu6DTRlI?size=1280x960

Link to comment
Share on other sites

Θα γίνει το 24 /7 (προς το παρόν θα παίξω λίγο να δω τι σηκώνει η ψύξη )… με την σκόνη δεν εχω θέμα και ας είμαι με ένα swiffer στο χέρι . εξάλλου δεν θα μπορούσα να κρύψω την μητρική. Για αυτό το πήρα το dimas. Μόλις ολοκληρωθεί θα βγάλω κάποιες καλύτερες φωτογραφίες και θα τις ανεβάσω .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now