Christopher

Αναβάθμιση υπολογιστή

Recommended Posts

Καλησπέρα σας! Έφτασε το καλοκαίρι και έτσι είπα να κάνω μια μικρή αναβάθμιση τώρα που έχουμε και ρευστό :P

Θέλω να αλλάξω μητρική,cpu και το κουτί μου(καθώς 4 χρόνια τώρα έχει φθαρεί και είναι κάπως μικρό) και επίσης να προσθέσω και μια αρκετά καλή ψύκτρα για τον επεξεργαστή, γιατί ανεβάζει λιγουλάκι θερμοκρασίες..

Επίσης αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει για το airflow του καινούριου κουτιού ώστε να μην μπορώ να ψήσω αυγά πάνω στο σύστημα :/ . Το ποσό που διαθέτω για όλα είναι έως 450-500 ευρώ.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Προς το παρόν από επεξεργαστή έχω βρει αυτό από επεξεργαστές:

Intel Core i5 4670 - 3.40 GHz - Public.gr: υπολογιστές, τηλεφωνία, gaming, περιφερειακά, βιβλία & comics, μουσική & ταινίες

και αυτό:

PROCESSOR :: Intel Core i5 4430 3.0 GHz Quad Core Socket 1150 84W Box (BX80646I54430) - Visionstudio.gr

Μητρική: MOTHERBOARD :: Asus Socket 1150 Z87-C GLan Audio Raid - Visionstudio.gr

Προτάσεις - βοήθειες πάνω σε αυτά που έχω βρει ευπρόσδεκτες φυσικά!

Κουτί και ψύκτρα ψάχνω ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε την χάρη στο εαυτό σου και πάρε τον 4670Κ - για κουτί πες μας ποια σου αρέσουν, γιατί εκεί παίζει πολύ το θέμα αισθητικής :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Είδα και τον 4670K ,αλλά δεν πρόσεξα εμφανείς διαφορές. Αλλά για να το λες ,κάτι θα ξέρεις!

Για κουτί Πχ: CASE :: Thermaltake Overseer RX-1 VN700M1W2N Full Tower no PSU Black - Visionstudio.gr

Τέτοια!! Thermaltake,Coolermaster!

Link to comment
Share on other sites

Θα σου προτείνω τα εξής:

Κουτί: CoolerMaster Scout II Advanced

CPU: PROCESSOR :: Intel Core i5 4670K

MB: Asrock Socket 1150 Z87 Extreme4

Ευχαριστώ για τις ιδέες σου! Για τον cpu είμαστε σύμφωνοι! μπορείς να μου πεις το σκεπτικό σου για τις επιλογές σου στα Κούτι/MB? Δεν ξέρω ,γι αυτό σε ρωτάω!!

Πχ από τις λίγες γνώσεις που έχω, πιο πολύ γνωστές μου είναι οι asus/gigabyte mobo παρά οι asrock!

Το κουτί είναι πολύ ωραίο και βλέπω ότι λέει superior cooling που με ενδιαφέρει πάρα πολύ. Μπορείς από την εικόνα να καταλάβεις αν έχει καλό air flow?

Γενικά έχω ένα θεματάκι με την θερμοκρασία καθώς έχω "καεί" πολλές φορές με προβλήματα .

Επίσης, ψάχνω και μια επιπλέον ψύχτρα για τον cpu, δεν θέλω τον default που έχει.

Αυτός λέει τίποτα?COOLER :: Cpu Cooler Arctic Alpine 11 Plus for Intel Socket 775 / 1155 / 1156 - Visionstudio.gr

Δεν βρίσκω εύκολα ψύχτρα για 1150 socket!

Link to comment
Share on other sites

Το Scout II Advanced μπορεις να το πάρεις από αλλού που είναι μέχρι και ~40? φθηνότερο

CoolerMaster Storm Scout 2 Advanced | Skroutz.gr

Με το superior cooling εννοεί τις θέσεις που έχει για ανεμιστήρες που είναι οι κάτωθι:

Top: 120mm fan x 2 (optional)

Front: 120mm red LED fan x 2 (with LED on/off function)

Rear: 120mm black fan x 1

Bottom: 120mm fan x 1 (optional)

Side: 120mm fan x 2 (optional)

HDD cage: 120mm fan x 1 (optional)

Link: CM Storm » Products: Scout 2 Advanced

Η μητρικές οι Asrock είναι εξίσου καλές με τις Asus και τις Gigabyte.

Μην φοβάσαι τίποτα.

Η τιμή από το Vision είναι η καλύτερη εάν κοιτάξεις στο skroutz.

Η ψύκτρα που κοιτάς πιστεύω δεν θα έχει καμία διαφορά απο την μαμά.

Όποια ψύκτρα μπάινει σε 1155/1156 μπαίνει και σε 1150 Socket.

Θεωρώ πως η πιο value for money αυτή την στιγμή έιναι η CM Hyper 212 Evo.

Link to comment
Share on other sites

Το Scout II Advanced μπορεις να το πάρεις από αλλού που είναι μέχρι και ~40? φθηνότερο

CoolerMaster Storm Scout 2 Advanced | Skroutz.gr

Με το superior cooling εννοεί τις θέσεις που έχει για ανεμιστήρες που είναι οι κάτωθι:

Link: CM Storm » Products: Scout 2 Advanced

Η μητρικές οι Asrock είναι εξίσου καλές με τις Asus και τις Gigabyte.

Μην φοβάσαι τίποτα.

Η τιμή από το Vision είναι η καλύτερη εάν κοιτάξεις στο skroutz.

Η ψύκτρα που κοιτάς πιστεύω δεν θα έχει καμία διαφορά απο την μαμά.

Όποια ψύκτρα μπάινει σε 1155/1156 μπαίνει και σε 1150 Socket.

Θεωρώ πως η πιο value for money αυτή την στιγμή έιναι η CM Hyper 212 Evo.

Από το e-gate έχει μια καλή διαφορά, τα άλλα καταστήματα δεν τα εμπιστέυομαι και αφού έχω αγοράσει ξανά από το e-gate θα το προτιμήσω!

Για τα fans,γράφει Optional. Άρα δεν περιέχονται στο κουτί, αν θέλω εγώ αγοράζω και τα βάζω? Αυτό σημαίνει?

Αξίζει να αγοράσω 6 ανεμιστηράκια?

Τις εγκρίνεις δηλαδή τις asrock?

Τον cpu που είδα, πιο φθηνός είναι στο e-gate παρά στο vision. Την μητρική δεν μου την βγάζει, για έναν περίεργο λόγο.

Αυτήν την ψύχτρα λες?

Υπολογιστές & Hardware :: Modding & Συστήματα Ψύξης :: CPU Cooler :: CoolerMaster Hyper 212 Evo RR-212E-16PK-R1 - E-Gate | Computer Store

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πρότεινα τον Core i7 4770(ΟΧΙ τον Κ) για να έχεις όλα τα features (HT, vPro, TSX κλπ). Μπορείς να τον ανεβάσεις κοντά στα 4.0GHz (39 x 102-3MHz), πάρε και την ASUS Z78-K και είσαι κορυφή με 8-Threads στα 4GHz και όλα τα features.

Link to comment
Share on other sites

Το κουτί έχει μπροστά ήδη δυο ανεμιστήρες.

Μην πάρεις 6άδα γιατί θα κάνει σαν αεροπλάνο.

Πάρε άλλον έναν να τον βάλεις πίσω για να έχεις ροή αέρα.

Μετά εάν δεν είσαι χαρούμενος με τις θερμοκράσίες, μπορείς να προσθέσεις.

Για ψύκτρα η 212 EVO είναι οκ.

Εγώ τις βλέπω κανονικά τις μητρικές. Και την ASUS και την Asrock :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now