boudito

βοηθεια για overclock

Recommended Posts

καλησπερα παιδια εχω εναν i7 2600k και σημερα για πρωτη φορα ασχοληθηκα τον υπερχρονισμο.εβαλα 44 multiplier,εκλεισα το turbo boost και αρχισα να τρεχω το prime95.o υπολογιστης δεν κρασαρει και οι θερμοκρασιες δεν ξεπερνανε τους 70 βαθμους αλλα συχνα ο χρονισμος του cpu αρχιζει να 'παιζει' μεταξυ 3,4 και 4,4 Ghz(οταν το prime τρεχει φυσικα) ειναι φυσιολογικο αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Αν εκείνη την στιγμή πέφτει το load (αλλαγή test) τότε ναι, φυσιολογικό πρέπει να 'ναι.

Απλά επειδή το 70 μου ακούγεται πολύ καλό ( ψύξη; ) βεβαιώσου ότι έχει AVX enabled prime :)

Link to comment
Share on other sites

για ψυξη εχω την corsair A70 δεν ξερω αν οι θερμοκρασιες ειναι φυσιολογικες ή οχι.το θεμα ειναι οτι η συχνοτητα ειναι 5 δευτερολεπτα στα 3,4 και αλλα 5 στα 4,4 και αλλαζει σχεδον συνεχεια,οχι πχ 1 φορα το 10λεπτο.η μεγιστη θερμοκρασια τωρα που το ειδα ειναι στους 73 μετα απο 5 ωρες

Edited by boudito
Link to comment
Share on other sites

Κάνε δεξί κλικ πάνω στο cpuz και δες αν "πέφτουν" όλοι οι πυρήνες... τα c1e/eist πρέπει να στην κάνουν την δουλειά λογικά αλλά αν παίζεις 70άρες δεν μπορεί να είναι throttling για να ανησυχείς :)

Link to comment
Share on other sites

ναι ολοι οι πυρηνες ριχνουν συχνοτητα απενεργοποιησα και τα C1/EIST κτλ αλλα τιποτα.ειδα ομως οτι οταν αρχιζει το prime πευτει και το core voltage

Link to comment
Share on other sites

Αν πέφτει λίγο το vcore - είναι φυσιολογικό vdroop και ανάλογα με την μητρική που έχεις λογικά μπορείς να το μετριάσεις (llc).

Για την χαμηλή συχνότητα... να 'ναι κανένα power saving χαρακτηριστικό που μου διαφεύγει; Για ποια μητρική μιλάμε; Είσαι σε latest bios;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now