Recommended Posts

Υποτίθεται οτι αυτό είναι οτι πιο γρήγορο υπάρχει αλλα και πάλι 830 MB/s maximum read δεν με εντυπωσιάζει δες πόση ώρα έκανε να φορτώσει ενα level Battlefield 3, ώρες ώρες σκέφτομαι πως γενικά είμαστε "πίσω" σε ότι αφορά το storage σε σχέση με τα CPU GPU και RAM που υπάρχουν και που θα βγούν στο κοντινό μέλλον (DDR4).

Link to comment
Share on other sites

θα κανω την ερώτηση κλειδι :hehe:

εχεις ssd ?και αν ναι ποιον

στο λεω γιατι ο ssd ειναι απο τα λιγα εξαρτηματα στα pc που καταλαβαίνεις αμέσως διαφορά.

Edited by antonis
Link to comment
Share on other sites

θα κανω την ερώτηση κλειδι :hehe:

εχεις ssd ?και αν ναι ποιον

στο λεω γιατι ο ssd ειναι απο τα λιγα εξαρτηματα στα pc που καταλαβαίνεις αμέσως διαφορά.

Δεν έχω SSD αλλα στο προηγούμενο post αναφέρομαι συγκεκριμένα στα 36 second που χρειάστηκαν για να φορτωθεί ενα level απτον RAIDR Express.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε ssd και σου εγγυώμαι ότι μετά δεν θα μπορείς να κάτσεις σε pc που δεν έχει ssd!

Γενικά σε overall χρήση βλέπεις ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορα! Μονο στα games δεν θα δεις μεγάλη διαφορα...

Link to comment
Share on other sites

Βάλε ssd και σου εγγυώμαι ότι μετά δεν θα μπορείς να κάτσεις σε pc που δεν έχει ssd!

Γενικά σε overall χρήση βλέπεις ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορα! Μονο στα games δεν θα δεις μεγάλη διαφορα...

πέραν από το loading time δεν βλέπεις τίποτα άλλο στα games συντοπίτη!

Link to comment
Share on other sites

αν ειδες ο μηχανικος δισκος εκανε περιπου ενα λεπτο οποτε τα 36sec ειναι μια χαρα ,

οδηγίες εγκατάστασης ενος ssd

συνδέουμε τον ssd

ρυθμίζουμε τον controller απο ide σε achi

κάνουμε install το λειτουργικό

μαζεύουμε το σαγόνι απο το πάτωμα

μερναμε ολους τους drivers και στο προτο reboot ξανα μαζεύουμε το σαγόνι απο το πάτωμα η απο το γραφείο ανάλογα ποσα sec θα παρει το reboot .

περνάμε διαφορα games και προγράμματα και κανουμε 3-4 reboot να συνηθίσουμε το ποσο γρήγορα bootραει πλεον το pc μας

αφου τα κάνουμε ολα αυτα αποφεύγουμε να καθόμαστε πολυ ωρα σε pc χωρις ssd γιατι νευριάζουμε που δεν πανε ολα αερα όπως στο δικο μας .

ελπίζω να βοήθησα :hehe:

παντα ήθελα να το γραψω αυτο :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Το πόσο γρήγορα bootάρει με ενδιαφέρει ελάχιστα αν σκεφτείς οτι το pc μου τρέχει όλη μέρα (παλιότερα και όλη νύχτα), αυτό που με καίει εμένα είναι πόσο γρήγορα φορτώνει παιχνίδια και levels και 36 second για ενα level είναι απογοήτευση.

Ούτως η άλλως αποφάσισα να περιμένω άλλο ένα χρόνο πριν τα σκάσω για νέο pc ωστε να έχουν βγεί τα DDR4 sticks ελπίζω μέχρι τότε να υπάρξει ακόμα βελτίωση στα maximum reads.

Link to comment
Share on other sites

πέραν από το loading time δεν βλέπεις τίποτα άλλο στα games συντοπίτη!

Πολύ σωστά Πάνο! Γι αυτό μονο το LOL έχω στον SSD.Πιστεύω είναι το μονο που αξίζει...

Ειδικά σε laptop αν πας από τον 5400 σε SSD νομίζεις ότι πήρες νέο laptop 10 φορες καλύτερο...

Εγώ που δουλεύω και κάποια προγράμματα όπως netbeans eclipse κτλπ που είναι σχετικά βαριά, δεν άντεξα και πήρα και στο laptop ssd...

Το πόσο γρήγορα bootάρει με ενδιαφέρει ελάχιστα αν σκεφτείς οτι το pc μου τρέχει όλη μέρα (παλιότερα και όλη νύχτα), αυτό που με καίει εμένα είναι πόσο γρήγορα φορτώνει παιχνίδια και levels και 36 second για ενα level είναι απογοήτευση.

Ούτως η άλλως αποφάσισα να περιμένω άλλο ένα χρόνο πριν τα σκάσω για νέο pc ωστε να έχουν βγεί τα DDR4 sticks ελπίζω μέχρι τότε να υπάρξει ακόμα βελτίωση στα maximum reads.

Αν το μονο που κανεις είναι να παίζεις games τότε ίσως να μην αξίζει να βάλεις ssd.

Αλλα σε κάθε άλλη περίπτωση νομίζω είναι η καλύτερη αναβάθμιση που μπορεί να κάνει κάποιος.

Edited by JackSparrow21
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now