Vangelislam

Gaming PC 500 ευρω

Recommended Posts

Βαγγέλη καλωσόρισες :)

Σε τι ανάλυση θα παίζεις. Νομίζω ότι συστημα που μας δείχνεις δεν "στέκεται" και πολύ καλά αφενός γιατί επιλέγεις το τελειωμένο LGA1155 (γιατί όχι 1150) αφετέρου, γιατί με τις κάρτες γραφικών που κοιτάς ίσως μια FM2 λύση να είχε νόημα για εσένα.

Link to comment
Share on other sites

εε φιλε caution δν στεκεται ? μα τα εχω ελενξει ... ( ετσι νμζ ) ....! εε δν ξερω για την διαφορα LGA1155 που μου λες γιαυτο εκανα το thread για να μ προτείνετε λυσεις ...!! αν θες μπορεις να μ προτεινεις κατι ....

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις περιθώριο να περιμένεις λιγάκι, και επιμένεις για Intel κοιτάζεις αυτά

SHARKOON REX8 VALUE EDITION WHITE - ΚΟΥΤΙΑ - CASES -

CORSAIR VS SERIES VS450 - 450W POWER SUPPLY - ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ -

ASUS B85M-E RETAIL - ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΡΤΑ -

GEIL GEV38GB1600C9DC 8GB (2X4GB) DDR3 PC3-12800 1600MHZ EVO VELOCE DUAL CHANNEL KIT - ΜΝΗΜΗ RAM -

που κοστίζουν ?250 και περιμένεις τους LGA1150 i3 (τον Core i3-4225 ας πούμε) για να συμπληρώσεις το σύστημα.

Από την άλλη μπορείς σήμερα να πας σε αυτά

SHARKOON REX8 VALUE EDITION WHITE - ΚΟΥΤΙΑ - CASES -

CORSAIR VS SERIES VS450 - 450W POWER SUPPLY - ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ -

GEIL GEL38GB2133C11DC 8GB (2X4GB) DDR3 PC3-17000 2133MHZ EVO LEGGERA DUAL CHANNEL KIT - ΜΝΗΜΗ RAM -

ASUS F2A85-M LE RETAIL - ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΡΤΑ -

AMD A10 6800K 4.10GHZ BOX - ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ - CPU -

και με κάτω από ?400 (!) να έχει μοντέρνο και clockάτο σύστημα με τιμιότατες 3D επιδόσεις. Για χαλαρό gaming που καταλαβαίνω ότι το θέλεις είναι ότι πρέπει, και αν κάποτε σου έρθει η όρεξη βάζεις και μια ψύκτρα και clockάρεις κιόλας :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ...εε για AMD δν εχω ακουσει καλα λογια σε θεμα gaming ! εε εμενα μ ενδιαφερει πιο πολυ να στο πω απλα ... να παιζω NFS the run ....τετοια παιχνιδια με λιγα λογια αυτα που εχουν βγει τωρα σε καλα γραφικα και να μην κολαει το PC... μετα για RAM δν ξερω θα αξιζει η GEIL ? μετα απο θεμα μητρικης αν γινετε θα ηθελα ποιο πολλες θυρες για USB 3.0 γιαυτο επελεξα αυτη πιο πανω ! εε οσο αναφορα τις καρτες γραφικων π ανέφερα για πες μ λιγο την γνωμη σ !

Link to comment
Share on other sites

Το AMD που σου προτείνω έχει "μέσα του" κάρτα γραφικών, που κινείται πάνω κάτω στα επίπεδα των καρτών που αναφέρεις.

Δες εδώ περίπου για επιδόσεις -> AMD Richland A10-6800K AND A10-6700 Review

Οι Geil είναι μια χαρά και σε προσφορά. Και με Lifetime εγγύηση.

Μην μένεις στα "άκουσα" και μου είπαν. Διάβασε μερικά review για τον 6800K και θα καταλάβεις ότι είναι ιδανική λύση στην περίπτωσή σου. Το επόμενο "σκαλοπάτι" που να αξίζει τον κόπο, είναι κάποιος i5 intel με μια 650ti/660. Αλλά εκεί, έχεις πάει +200ευρώ πριν καν ξεκινήσουμε...

Link to comment
Share on other sites

ωραια ολα αυτα αλλα βοηθαμε λιγο πιο πολυ ...! μπορεις να μ προτεινεις ενα πακετο με Intel και ενα με Amd γύρος στα 500 ευρω το πολυ ! ( αν μπορεις απο eshop )

Link to comment
Share on other sites

AMD σου έχω προτείνει. Αν θέλεις να εξαντλήσεις το προϋπολογισμό σου, δεν αξίζει να το κάνεις με μια entry κάρτα γραφικών, πάρε έναν SSD καλύτερα για το λειτουργικό.

Σε Intel δεν μπορώ να σου προτείνω γιατί τα φθηνά LGA1150 cpu (i3) δεν έχουν έρθει ακόμα και με τα ακριβά δεν βγαίνει το budget σου. Και για LGA1155, πλέον, δεν θα μπορούσα να κάνω πρόταση.

Πάντως ακόμα δεν έχει απαντήσει σε τι ανάλυση θα παίζεις, και ενδέχεται να φας πίκρα αν έχει υποθέσει κάτι λάθος, εκεί.

Link to comment
Share on other sites

FullHD οθονη εχεις αρα η μεγιστη αναλυση σου ειναι 1920x 1080. Σε αυτην την αναλυση επιδιωκεις να τρεχουν τα παιχνιδια μια χαρα?

έχουν έρθει μόνο i5 και i7 (1150) αλλά όπως σου είπε ο Τάσος θα ξεπεράσεις κατά πολύ το budget σου

Link to comment
Share on other sites

1920 x 1080 (link)

Ναι... δεν θα μπορείς να παίζεις maxed ούτε με τις κάρτες που αναφέρεις ούτε με τον 6800K τα "βαριά" παιχνίδια σε αυτή την ανάλυση.

Link to comment
Share on other sites

δλδ φταιει η οθονη ? εγω επιδιωκω τα παιχνιδια π ανέφερα πιο πανω να τρεχουν στο medium και οχι στο low ! τεσπα παντως στο eshop γινετε να τα αγορασω αφου τα εχει ... εε και ποτε ερχονται ?

Link to comment
Share on other sites

i3 (1150) αρχές Σεπτέμβρη

μάλλον δεν τα περιέγραψα σωστά

σε ρώτησα σε τι ανάλυση θέλεις να παίζουν στο medium αυτά τα παιχνίδια 1024x768? 1600x900? 1920x1080?

Link to comment
Share on other sites

εγω θελω σε αναλυση που να μην κολαει το PC αλλα να μην ειναι και το low !

ενταξει επειδη δν ξερω και καλα εσεις τι μ προτεινεται να κανω ?

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου αρεσει αυτη η επιλογη του Τασου ~330?

SHARKOON REX8 VALUE EDITION WHITE - ΚΟΥΤΙΑ - CASES -

CORSAIR VS SERIES VS450 - 450W POWER SUPPLY - ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ -

GEIL GEL38GB2133C11DC 8GB (2X4GB) DDR3 PC3-17000 2133MHZ EVO LEGGERA DUAL CHANNEL KIT - ΜΝΗΜΗ RAM -

ASUS F2A85-M LE RETAIL - ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΡΤΑ -

AMD A10 6800K 4.10GHZ BOX - ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ - CPU -

αν θες να διαθεσεις και επιπλεον λεφτα παρε εναν SSD και εισαι super

βεβαια σου δινεται η επιλογη για Hybrid Crossfire με μια 6670 αν θελησεις κατι επιπλεον

Edited by aRkA$
Link to comment
Share on other sites

μμ θα το εχω υπόψιν μ αλλα ... απο τα λιγα που ξερω στο gaming οι Intel εχουν καλυτερες επιδοσεις σε σχεση με Amd ...!! Η μητρικη λιγο με προβληματιζει ... αμα ειναι θα το ψαξω λιγο ...! δλδ εσυ μ πρεοτεινεις amd για gaming ?

Link to comment
Share on other sites

μα και οι i3 1150 2 core θα ειναι αλλα συνεχιζω να μην πιανω γιατι δεν θελεις 2 core επεξεργαστη

αν θελεις μπορεις να μου πεις τον λογο?

Link to comment
Share on other sites

CPU: Intel Core 2 Duo E4500 2,2ghz (socket LGA775)

RAM: Crusial 1GB DDR2 SDRAM 5-5-5-15 @333mhz x2

GPU: Nvidia GeForce GT 220 (512MB)

HDD: Seagate Barracuda ST3250410AS SATA 250GB

κοιτα εχω αυτο το PC ...! το σκεπτικό μου ειναι να φτιαξω ενα αλλο pc που να σηκωνει τα τελευταια παιχνιδια και να ειναι στο budget που ανεφερα ! τι να κανω?

Edited by Vangelislam
Link to comment
Share on other sites

CPU: Intel Core 2 Duo E4500 2,2ghz (socket LGA775)

RAM: Crusial 1GB DDR2 SDRAM 5-5-5-15 @333mhz x2

GPU: Nvidia GeForce GT 220 (512MB)

HDD: Seagate Barracuda ST3250410AS SATA 250GB

κοιτα εχω αυτο το PC ...! το σκεπτικό μου ειναι να φτιαξω ενα αλλο pc που να σηκωνει τα τελευταια παιχνιδια και να ειναι στο budget που ανεφερα ! τι να κανω?

Κράτα τον υπολογιστή για δουλειές γραφείου και κάνε pre-order το ps4. Με το budget σου αυτό είναι το καλύτερο, αλλιώς συμβιβασου με 6800κ και την ενσωματωμένη και μάζεψε λεφτά να πάρεις μια καλή κάρτα γραφικών ώστε να καλύπτει τις ανάγκες σου σε ποιότητα γραφικών.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now