ArMeD

Seagate Laptop Thin SSHD για αναβάθμιση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά !

Βλέπω ότι ο SSD μου έχει γεμίσει. Είναι δυστυχώς 60αρης οπότε καταλαβαίνετε ενώ δεν βάζω τίποτα τιγκάρει από μόνος του πότε λόγω αρχείων cache πότε για λόγους που δεν καταλαβαίνω ( :P ).

Θέλω να κάνω μια αναβάθμιση και κυρίως έψαχνα για κάτι μεταχειρισμένο, αλλά και έτσι ακόμα τα ποσά είναι σχετικά μεγάλα. Θέλω να σας ρωτήσω λοιπόν μια ιδέα που μου ήρθε επειδή είχα κερδίσει σε ένα διαγωνισμό. Έχω έκπτωση 40% (από συγκεκριμένο κατάστημα) για δίσκο Seagate Laptop Thin SSHD. Αυτοί είναι οι υβριδικοί αλλά το θέμα είναι ότι προορίζονται για λαπτοπ. Άμα τους πάρω θα είναι συμβατοί σε desktop ; Αν ναι, αξίζει ή επειδή είναι για λάπτοπ οι ταχύτητες είναι πολύ χαμηλές ;;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι γρήγοροι όσο ένας SSD ρει, οπότε ξανασκέψου το. Στα laptop φυσικά και βλέπεις διαφορά με τον SSHD, αφού τα περισσότερα έχουν 5400RPM δίσκους που είναι πιο αργοί από το θάνατο :P Αλλά μιας και έχουν πέσει τόσο οι τιμές στους SSD, γιατί απλά δεν παίρνεις έναν μεγαλύτερης χωρητικότητας;

Link to comment
Share on other sites

Για να πάρω SSD θα πάρω 120 GB. Κάτω από 80? δεν έχω βρει κάτι. Τα μεταχειρισμένα είναι στα 90? που έχω βρει εγώ στο ιντερνετ. Με την έκπτωση παίρνω 500GB με 42?. Γι'αυτό κοιτάω αν μπορεί να "συγκριθεί" σε επιδόσεις. Χειρότερος θα είναι. Το θέμα είναι μήπως είναι πολύ χειρότερος και δεν διαφέρει από έναν απλό σκληρό ...

Link to comment
Share on other sites

Φαντάσου τον σαν ένα απλό σκληρό δίσκο που λειτουργεί σαν SSD στα cached data μόνο. Αλλά από 'κει και πέρα δεν είναι SSD, είναι ένας απλός δίσκος με ότι συνεπάγεται αυτό ;)

Link to comment
Share on other sites

Άρα λες να μην τον πάρω, ε ; Όχι τίποτε άλλο αλλά λήγει στις 10 του μηνός το κουπόνι οπότε πρέπει να αποφασίσω γρήγορα. Ευχαριστώ για τον χρόνο σου !

Link to comment
Share on other sites

Sata 3 θα πάρω αν είναι να πάρω. Αν είναι να τα δώσω η διαφορά στα λεφτά δεν υπάρχει. Το θέμα είναι ότι μου την δίνει τα μεταχειρισμένα να είναι στα 80-90 όταν με 88? παίρνεις τον samsung που μου δείχνεις. Στα μεταχειρισμένα πας για καλύτερη τιμή σε κάτι καλύτερο από το να έπαιρνες καινούργιο. Αν είναι 5-10? η διαφορά πιο το νόημα να πάρεις μεταχειρισμένο ;;; Τεσπα. Θα το σκεφτώ ...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ οτι δεν αξίζει ο SSHD αλλά απο την άλλη δεν καταλαβαίνω γιατί το σκέφτεσαι τόσο για 5-10? ? σίγουρα πάνω απο 70? δεν αξίζει μεταχείρα! Για μένα πούλα τον 60ρη που έχεις 40? για βάλε άλλα τόσα και πάρε τον Samsung 840 120gb που είναι τρελό value for money :T:

Link to comment
Share on other sites

Τα 5-10? είναι για μεταχειρισμένο - καινούργιο SSD. Αυτή τη στιγμή παίρνω με 40? τον SSHD. Για SSD θέλω τα διπλά. Αλλά βλέπω ότι μου λέτε πως δεν αξίζει. Άρα θα προσπαθήσω να μαζέψω λίγα χρήματα γιατί θέλω κάποιες αναβαθμίσεις ....

Link to comment
Share on other sites

Με το κουπόνι πάρε έναν 500άρη και πούλησε τον. Με τα λεφτά πάρε μεταχειρισμένο SSD 120 ή βάλε κάτι ακόμα και πάρτε 240GB :D

Το σκέφτηκα και αυτό ! :)... :)... Αφού λήγει το κουπόνι μεθαύριο δεν θα μπω στη διαδικασία. Αν κάποιος στο φόρουμ το θέλει (πραγματικά όμως) να του το δώσω ....

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αυτή τη στιγμή ξαναγυρίζω στα παλιά. Προέχει η κάρτα γραφικών. Παίζω GRID 2 ρε παιδιά στα low settings και φτάνει 85 βαθμους ........

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now