effect

Ερώτηση για ss

Recommended Posts

Γεια σας και καλώς σας βρήκα. Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι. Ένας Ε6600 στα 4.2G με 1.6V κάτω από phase σε οrthos cpu stress τι θερμοκρασίες καλό θα ήταν να έχει?

Link to comment
Share on other sites

παρολο που καθε κομματι αποβαλει και διαφορετικο ποσο θερμοτητας οποτε υπαρχει ενα ποσοστο λαθος στην εκτιμηση μου με 1.6V κατα μεσο ορο νομιζω πως πρεπει να βλεπεις στο core με το με τα probe του board απο -15 εως και 0 αν ειναι πολυ ζεστο το κομματι σου.

υπαρχουν μητρικες που δεν δειχνουν κατω απο 0 και κολανε εκει, ελπιζω να μην εχεις πεσει σε τετοια παγιδα.

αν αναφερεσαι σε θερμοκρασιες evaporator τοτε εκει ειναι αναλογα το που εχεις το θερμοζευγος σου,

αν εχεις stock prommie/vapo τα οποια εχουν το θερμοζευγος στην εξοδο (στην επιστροφη) του evaporator τοτε μπορει να βλεπεις και -55 εως -65 , αν εχεις καποιο custom ss με το θερμοζευγος τοποθετημενο με τρυπα στον πατο τοτε γυρω στα -40

(ελπιζω να βοηθησα περισσοτερο απο οσο σε μπερδεψα :D )

Link to comment
Share on other sites

Είναι custom phase. Και από αυτά που μου είπες κατάλαβα ότι αποδείδει πολύ άσχημα. Μετά από 20 λεπτά orthos Core temp +4 ο κάθε πυρήνας, με το πρόγραμμα της μητρικής να δείχνει +9. Από θερμόμετρα δεν ξέρω απλά έχει ένα αναλογικό (για περίπου) στον σωλήνα επιστροφής όπου έχω θετική θερμοκρασία επιστροφής (+5)στο οrthos. Μιας και δεν έχω γνωστούς για να συγκρίνω αν ο 6600 μου είναι ζεστό κομμάτι, μια φορά που boot καταλάθως με την εργοστασιαή ψύκτρα στα 2,4 με 1,57V μέτα από λίγες ρυθμήσεις στο bios είχε πάει 95 βαθμούς(μου φαίνεται ζεστό αλλά όπως είπα δεν έχω δει άλλους για να συγκρίνω). Δεν με μπέρδεψες απλά από ότι βλέπω μάλλον δεν θα σηκώσω τον τετραπύρηνο.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως απλα εχεις ενα υπερβολικα ζεστο κομματι, με 1.57 και scythe infinity δεν βλεπω πανω απο 60 στο BIOS ουτε με τους quad core που εχω δοκιμασει!

Link to comment
Share on other sites

Είναι custom phase. Και από αυτά που μου είπες κατάλαβα ότι αποδείδει πολύ άσχημα. Μετά από 20 λεπτά orthos Core temp +4 ο κάθε πυρήνας, με το πρόγραμμα της μητρικής να δείχνει +9. Από θερμόμετρα δεν ξέρω απλά έχει ένα αναλογικό (για περίπου) στον σωλήνα επιστροφής όπου έχω θετική θερμοκρασία επιστροφής (+5)στο οrthos. Μιας και δεν έχω γνωστούς για να συγκρίνω αν ο 6600 μου είναι ζεστό κομμάτι, μια φορά που boot καταλάθως με την εργοστασιαή ψύκτρα στα 2,4 με 1,57V μέτα από λίγες ρυθμήσεις στο bios είχε πάει 95 βαθμούς(μου φαίνεται ζεστό αλλά όπως είπα δεν έχω δει άλλους για να συγκρίνω). Δεν με μπέρδεψες απλά από ότι βλέπω μάλλον δεν θα σηκώσω τον τετραπύρηνο.
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια

για να σε βοηθησω ακομα περισσοτερο...

το core temp σου δειχνει +4 γιατι δεν κατεβαινει παρακατω (σε αλλη περιπτωση σε εμενα εδειχνε +20 και ειμουν με cascade)

τι μητρικη εχεις? πολλες μητρικες και αυτες δεν δειχνουν κατω απο μια συγκεκριμενη θερμοκρασια οποτε μπορει να την εχεις πατησει και εκει

,εκτος αν εισαι με το sensorα απο το software της μητρικης -30πχ και μετα απο 20min orthos πας +9

το θερμομετρακι που εχεις το αναλογικο πρεπει να σου δειχνει ενδειξη απο κατι εντελως ασχετο με το evaporator και υπαρχουν 2 περιπτωσεις

1) να εχει αισθητηρα φορτισμενο με το ιδιο αεριο που εχει και το μηχανημα σου οποτε το αεριο του αισθητηρα να αλαζει πιεση λογο της θερμοκρασιας του σημειου που βρισκεται σε επαφη με το κυκλωμα και μετα να αντιστοιχει τις πιεσεις σε θερμοκρασιες στο κυκλωμα σου

2) να συνδεεται απευθειας στην επιστροφη και παλι να δειχνει την θερμοκρασια βαση πιεσης

και οι δυο παραπανω περιπτωσεις ειναι ασχετες με την θερμοκρασια evaporator:coffeetime:

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς load είμαι με -32 περίπου, με orthos πάω +9. Το θερμόμετρο δεν έχει σχέση με το evap και από ότι γνωρίζω συνδέεται στην επιστροφή. Απλά ψάχνοντας παλιότερα forum νομίζω ότι είχα διαβάσει ότι δεν πρέπει να έχεις θετική επιστροφή. Idle το θερμομετράκι δείχνει -32 με -25 ανάλογα τη θερμοκρασία δωματίου ενώ με load σιγά σιγά ανεβαίνει και μέχρι +5 κάποιες φορές. Παλιά με έναν Athlon X2 4200 στα 3,1 με 1,65V πάλι στο orthos είχα θετικές στο probe αλλά το θερμομετράκι στην επιστροφή δεν κουνιόταν καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now