TheBluesman

enermax σε χαμηλής κατανάλωσης pc

Recommended Posts

παιδιά καλημέρα.

Εχω ένα pc με κατανάλωση 36watt idle (corsair 430cx psu) και έπεσε στα χέρια μου ένα enermax noisetaker ii 600w το οποίο και ήθελα να δοκιμάσω.

Κάνα-δυο φορές το pc άναψε κανονικά αλλά έχανε τις ρυθμίσεις του bios (αλλαζω λοιπόν μπαταρία στο m/b αλλά πάλι έχανε τις ρυθμίσεις).

Mετά τις 1-2-3 φορές που άναψε κανονικά το pc δεν άναβε παρά έπρεπε να βγάλω το καλώδιο για κάνα 10λεπτο και μετά οκ.

Βγάζω το enermax και το μετράω με πολύμετρο....τα volts όλα είναι άψογα.

το δοκιμάζω σε ένα άλλο pc με 40watt κατανάλωση idle και δεν ανάβει.

Παίζει το enermax να μην ξεκινάει λόγο χαμηλής κατανάλωσης των pc?

Κιαν ναι τότε πώς ξεκινάει σκέτο με βραχυκυκλωμένη μόνο τη φύσα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Όταν δεν ανάβει δοκίμασε να κάνει cycle μερικές φορές τον διακόπτη του, περιμένοντας να αδειάσει κιόλας.

Μπας και σκάει κανένα protection κατά λάθος... πάντως όχι δεν θα έπρεπε να το νοιάζει το χαμηλό φορτίο.

Link to comment
Share on other sites

Η κατανάλωση είναι ύπερ-αρκετή για κάθε μεγέθους τροφοδοτικό. Δεν θα απέδιδε σωστά σε τόσο χαμηλή κατανάλωση, αλλά δεν πάει να πει σε καμία περίπτωση πως δεν θα δούλευε.

Το τροφοδοτικό έχει πρόβλημα στο pwr_on check του, δεν δίνει σήμα στις μητρικές για να ανάψουν, γι'αυτό δεν ανάβει παρά μόνο αν γεφυρωθεί ή αν μείνει εκτός ισχύος για λίγο (που κάνει reset).

Link to comment
Share on other sites

χμμμ...ωραίος ρε Θεέ!....και πώς γιατρεύεται ο ασθενής ξέρουμε?

btw εγκυκλοπαιδικα...με το corsair έχω 36-37w (5-6 μηνών) idle και με το enermax 41-42w και λογικά αρκετά δουλεμένο...μια χαρά τα πάει για 600watt σε τόσο Low consumption pc.

Edited by TheBluesman
Link to comment
Share on other sites

χμμμ...ωραίος ρε Θεέ!....και πώς γιατρεύεται ο ασθενής ξέρουμε?

btw εγκυκλοπαιδικα...με το corsair έχω 36-37w (5-6 μηνών) idle και με το enermax 41-42w και λογικά αρκετά δουλεμένο...μια χαρά τα πάει για 600watt σε τόσο Low consumption pc.

Δεν υπάρχει γενική λύση αλλά 95 στις 100 περιπτώσεις απλά δεν "γιατρεύεται". Στο άλλο 5% μπορεί να είναι κανένα ξεκολλημένο SMD, κανένα πυκνωτάκι, τέτοια πράγματα.

Εκτός βέβαια από την λύση της πατέντας, όπου γεφυρώνεις το PS_ON του τροφοδοτικού με μία γείωση μέσω ενός σταθερού on/off διακόπτη και ανοιγοκλείνεις τον υπολογιστή από εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now