thenextcornerman

Σε αναζητηση για 8αρες ddr3

Recommended Posts

χαιρετω !

σκοπευω στο κοντινο μελλον να αναβαθμισω τις ram, εχω τις corsair dominator 2000 (ναι, overkill I know) των 6gb, αυτη τη στιγμη στα 1700mhz+.

θελω να ανεβω στα 8gb η αν ειναι δυνατο/οικονομικο στα 12gb, απλα επειδη ψαχνοντας στο skroutz χανομαι-δεν εχω ιδεα για τις εταιριες (περα απο kingston και corsair) και δεν θελω να επιλεξω αλλα ντ'αλλα της παρασκευης το γαλα, σκεφτομουν πως ισως να μπορουσατε να με βοηθησετε λιγακι στο ψαξιμο προτεινοντας μου μερικες.(σιγουρα απο 1600mhz και πανω)

edit: ξεχασα να αναφερω πως ειναι για gaming με αρκετα requirements (bf3 κλπ)

Edited by thenextcornerman
Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά! :)

Σε έχασα λίγο και θα πρέπει να κάνω ερωτήσεις.

Τις παλιές θα τις αφήσεις και θές να πάς σε νέο kit?

Έχεις 6GB επειδή έχεις Triple Channel μητρική?

Θέλεις 2x4GB ή 3x4GB?

Ρίξε μια ματιά εδώ :)

DDR3 SDRAM Computer Memory Modules & Upgrades for Desktop Computers

Link to comment
Share on other sites

μαλλον εγω ημουνα ελλειπης !

λοιπον, καταρχας τις παλιες λυπαμαι να τις αφησω σε ενα ραφι οποτε εαν αλλαξω μαλλον θα προσπαθησω να τις πουλησω μιας και ειναι σε αριστη κατασταση. οποτε οσον αφορα την πρωτη ερωτηση σου, ναι σκεφτομαι να παω σε νεο kit.

η μητρικη μου ειναι asus p6t deluxe v2. ομολογω δεν καταλαβα την δευτερη ερωτηση σου, η μητρικη ειναι triple channel ομως δεν καταλαβα τι σχεση εχει με τα 6gb. απλα ειχα αναβαθμισει στα 6gb γιατι τα 3 που ειχα πιο παλια δεν μου εφταναν.

εαν βρω 12gb σε φυσιολογικα επιπεδα τιμων με δυνατοτητες να τρεχουν στα 1700+mhz τοτε τις τσιμπαω χωρις δευτερη σκεψη. απλα επειδη κυκλοφορουν αρκετες εταιριες και οπως προειπα ειμαι ασχετος οσον αφορα λεπτομερειες, ζητω την βοηθεια του φορουμ !

οποτε οι απαντησεις που ψαχνω ειναι του στυλ : "αυτη ειναι οτι καλυτερο μπορεις να παρεις με τα κριτηρια σου"

ελπιζω να μην ζηταω πολλα ! θα τσεκαρω το site φαινεται αρκετα ενδιαφερον, ευχαριστω για την απαντηση και οτι αλλη πληροφορια θελετε πειτε μου να παραθεσω.

edit: ξεχασα να απαντησω στο 3ο ερωτημα σου. για 8gb 2χ4 ειναι μια χαρα καθως και για 12 το 3χ4 ειναι οτι πρεπει !

Edited by thenextcornerman
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, και να μην πας σε triple channel λύση, δεν θα χάσεις και τόσο πολύ σε καθημερινές επιδόσεις, ειδικά από την στιγμή που η συνολική χωρητικότητα RAM θα αυξηθεί από 6GB σε 8GB. Άσε που αν πας σε νέο triple-channel kit τώρα, θα δυσκολευτείς να το πουλήσεις "μεθαύριο" λόγω του ότι απευθύνεται σε κατόχους X58 και μόνο. Ακόμα και το τωρινό που έχεις, παρόλο που είναι σε άριστη κατάσταση θα δυσκολευτείς να το πουλήσεις γιατί απευθύνεται σε συγκεκριμένο κοινό.

Η γνώμη μου είναι λοιπόν να πας σε ένα 2x4GB 1866MHz ή 2133MHz kitάκι. Μπορείς ακόμα να πας και σε ένα οικονομικό 2x8GB 1600MHz. Μην ανησυχείς για τα 1600MHz, δεν πρόκειται να σε κόψουν καθόλου στην καθημερινότητα όταν έχεις 16GB RAM. Αν φοβάσαι μην τυχόν και σε κόψουν μπορείς ακόμα και να στήσεις RAM Drive και να γίνει πανικός στο σύστημά σου :D

Εν ολίγοις, αν θες 2x4GB θα σου πρότεινα κάτι τέτοιο:

- G.Skill RipjawsX F3-17000CL11D-8GBXL | Skroutz.gr

- G.Skill Ares 8GB DDR3-1866MHz (F3-1866C9D-8GAB) | Skroutz.gr

- G.Skill SNIPER F3-17000CL11D-8GBSR | Skroutz.gr

- Geil 8GB DDR3 PC3-17000 CL11 Hot-rod Red Evo Veloce | Skroutz.gr

- Geil EVO Corsa 8GB DDR3-2133MHz CL11 Dual Channel | Skroutz.gr

Αν θες κάποια από αυτές βιάσου αρκετά γιατί οι τιμές δεν λένε να σταματήσουν - θα ανέβουν κι άλλο ακόμα. Πριν από 6 μήνες αγόραζες Kingston 2x4GB 2400MHz Predator με 55? και τώρα το φθηνότερο 1866 kingston κοστίζει 80?+.

Αν συμφωνείς μαζί μου για τα 2x8GB 1600MHz, θα σου πρότεινα κάτι τέτοιο:

- Geil 16GB DDR3 PC3-12800 Gaming Evo Two | Skroutz.gr

- Corsair Vengeance CMZ16GX3M2A1600C9 16GB 1600MHz CL9 DDR3 Memory Kit | Skroutz.gr

Με 10? παραπάνω πας και σε 2x8 1866

- G.Skill RipjawsX F3-14900CL10D-16GBXL (8Gx2) | Skroutz.gr

- G.Skill Sniper 16GB (2x8GB) DDR3-1866MHz Dual Kit | Skroutz.gr

Καλές αγορές και ελπίζω να μην σε ζάλισα :D:T:

Link to comment
Share on other sites

δεν με ζαλισες καθολου ! σε ευχαριστω πολυ για την λεπτομερη απαντηση σου :D

λοιπον νομιζω πως κατεληξα σε αυτες

G.Skill Ares 8GB DDR3-1866MHz (F3-1866C9D-8GAB) | Skroutz.gr

καθως σκεφτομαι πως 16gb ειναι σχετικα "αχρειαστα" για αρκετα χρονια ακομα αν αναλογισθει κανεις ποσα χρονια ηταν τα 4gb standard πριν γινουν τωρα τα 8gb.

αυτο που με προβληματιζει ειναι πως, οι ram μου τωρα τρεχουν στα 1724mhz και στην προσπαθεια μου να παω για 1800+mhz τρωω bsod στο IntelBurnTest.

θα ηθελα λοιπον οταν με το καλο παραλαβω τις κανουριες ram να εχω στα χερια μου καποιες συμβουλες για να τις φτασω στις max δυνατοτητες που το συστημα θα ειναι stable. παραθετω λοιπον τις ρυθμισεις που εχω στα bios και θα ηθελα να μου πειτε τι να πειραξω για να ανεβασω τη συχνοτητα λιγακι ακομα.

Ai Overclock Tuner.....................[Manual]

CPU Ratio Setting......................[21.0]

Intel® SpeedStep™ Tech............[Disabled]

BCLK Frequency.........................[172]

PCIE Frequency.........................[100]

DRAM Frequency.........................[DDR3-1724MHz]

UCLK Frequency.........................[3448MHz]

QPI Link Data Rate.....................[Αuto]

CPU Voltage............................[1.27500]

CPU PLL Voltage........................[1.80]

QPI/DRAM Core Voltage..................[1.30000]

IOH Voltage............................[1.14]

IOH PCIE Voltage.......................[1.50]

ICH Voltage............................[1.10]

ICH PCIE Voltage.......................[1.50]

DRAM Bus Voltage.......................[1.64]

DRAM DATA REF Voltage on CHA...........[0.500]

DRAM CTRL REF Voltage on CHA...........[0.500]

DRAM DATA REF Voltage on CHB...........[0.500]

DRAM CTRL REF Voltage on CHB...........[0.500]

DRAM DATA REF Voltage on CHC...........[0.500]

DRAM CTRL REF Voltage on CHC...........[0.500]

Load-Line Calibration..................[auto]

CPU Differential Amplitude.............[auto]

CPU Clock Skew.........................[normal]

CPU Spread Spectrum....................[Disabled]

IOH Clock Skew.........................[normal]

PCIE Spread Spectrum...................[Disabled]

C1E Support............................[Disabled]

Hardware Prefetcher....................[Enabled]

Adjacent Cache Line Prefetch...........[Enabled]

Intel® Virtualization Tech...........[disabled]

CPU TM Function........................[enabled]

Execute Disable Bit....................[Enabled]

Intel® HT Technology.................[Enabled]

Active Processor Cores.................[All]

A20M...................................[Disabled]

Intel® SpeedStep™ Tech............[Disabled]

Intel® C-STATE Tech..................[Disabled]

Link to comment
Share on other sites

Κλείσε και το Execute Disable Bit, δεν σε βοηθά πουθενά.

Το Load Line Calibration τι επιλογές έχει; Βάλε το στο high ή στο very high ή όπως λέγεται τελοσπάντων, για να έχεις όσο το δυνατόν μικρότερο vdroop σε μεγάλα loads.

Απ' ότι θυμάμαι από το P55/X58, το VTT (QPI/DRAM) μέχρι 1.31-1.33 το ανεβάζαμε για 24/7, οπότε καλά είσαι και στα 1.3V, δεν σε κόβει αυτό.

Δοκίμασε το IOH να το αυξήσεις λίγο μέχρι και τα 1.19 σε περίπτωση που φας κάνα άλλο σκάλωμα στο μέλλον.

Στις μνήμες δώσε 1.67V ή 1.68V, να έχεις λίγο μια αβάντα γιατί πάντα οι ASUS δίνουν λιγότερο στην πραγματικότητα.

Από 'κει και πέρα θα δοκίμαζα να παίξω 20 x 200 που ήταν το στάνταρ της εποχής, με τις μνήμες είτε στα 1800 ή στα 2000. Όλες οι 2x4GB που σου παρέθεσα παραπάνω, με ένα μικρό χαλάρωμα στο tRCD (το δεύτερο timing να το πας +1) θα παίξουν κανονικά στα 2000 με 1.68V, οπότε μην σε ανησυχεί αυτό.

Δεν έχεις πει και τι CPU έχεις, αλλά δεν θυμάμαι κάποιον που να μην μπορούσε να κάνει 20 x 200 για 24/7, εκτός αν είναι κάνα παλιό revision.

Link to comment
Share on other sites

sorry ! ! !

cpu ---> i7 930 @ 2.80ghz currently @3.6ghz

edit: δοκιμασα τις ρυθμισεις που προτεινες αλλα failαρει το oc. επισης με multiplier 20 και bclk freq 200 οι επιλογες για ram ειναι 1600 και μετα απευθειας 2000+ ουτε λογος για ~1800mhz.

απο τις προτασεις σου κρατησα αυτο για το exec dis bit που το disable-αρα, και το load line cal που δεν εχει επιλογες high η very high απλα auto-enabled-disabled(το enable-αρα).

Edited by thenextcornerman
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now