Spirosssss

Δεν τις ανεβάζει τις ρουφιάνες!!!

Recommended Posts

250? μνήμες και δεν παίζουν ούτε το XMP Profile τους. Τι να πω..

Δοκίμασα και χειροκίνητα τα settings του XMP, τίποτα. 2400 με 10-11-11-31 2Τ τα χαλάρωσα κ άλλο με όλα 11ρια και όλα 12αρια τπτ

Μόνο 1600 με 10ρια μπούταρε αν θυμάμαι καλά αλλά δεν το άφησα.

Any ideas? εκτός από VRAM είχα τσιμπήσει κ λίγο το IMC αλλά τπτ.

Z77X-UD5H και Dominator Platinum 2400 latest stable BIOS

Link to comment
Share on other sites

Οι 5.12 είναι!

Στα CAS βάλε +1 σε όλα γιατί από μαμά ειναι 10-12-12-31. Λάθος τα έγραψα πριν από τα νεύρα μου. Δοκίμασα μέχρι και 13 σε όλα αλλά πτ. Μήπως καποια δευτερεύοντα timings παίζουν ρόλο? Δεν χαλάρωσα άλλο τα κύρια γιατί δεν θα έχει νόημα από ένα σημείο και μετά.

Edited by Spirosssss
Link to comment
Share on other sites

Ρε γαμώτο ότι μας δείχνεις είναι πολύ normal timings... δεν βλέπω κάτι για χαλάρωμα. Μπας και ο IMC δεν παίρνει αρκετή τάση; Μπας και παίζεις με κανένα παλιό BIOS;

Link to comment
Share on other sites

Σπύρο μάλλον κάποιο κόλλημα έχει φάει η μητρική σου, κανε clear cmos, βαλε παλι το xmp probile με 1.7v dram και 1.15v vccio & vccsa, αν δεν παίξουν ουτε έτσι το πιο πιθανό ειναι να εχει prob ο imc σου :(

εχω πετύχει 2x3770k που οριακά έπαιζαν στα 2133 οτιδήποτε πιο πάνω no boot :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Και γω αρχίζω να φοβάμαι το CPU :( Θα δοκιμάσω και με "extreme" τάσεις και βλέπουμε. Αλλιώς θα χαμηλώσω συχνότητα. BIOS είναι το τελευταίο, στη μητρική δεν έσκυψα να δω τι βγάζει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μπήκα windows με το XMP χωρίς να πειράξω τίποτα άλλο, μετά από αλλαγή στο τελευταίο BETA BIOS όπου αναφερόταν enhanced memory compatibility. Εγώ είχα μείνει και πάλευα με το latest stable αλλά στην απελπισία πέρασα και το BETA και όλα βαίνουν καλώς προς το παρόν! :D

Edited by Spirosssss
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now