mike19

Ρυθμιση timing Μνημων

Recommended Posts

Καλησπερα

Εχω το εξης συστημα WIN7 Ultimate sp1, Intel Core i7-2600K@3,4Ghz ,M/B GA-Z68X-UD4- B3,ψυκτρα Noktua NH-D14, Ram 2x4GB Kingston's KHX1600C9D3K GeForce GTX560 [1024 MB] , Σκληρους 1 OCZ-AGIL3 Sata3, 1 ST 750 GB Sata III, 2 WDC IDE, PSU 650W CoolerMaster Gold series. Θα ηθελα να μου υποδειξεται καποιες χονδρικες ρυθμισεις για τις μνημες, και για τον υπολογιστη ,διοτι απο την αρχη το μηχανημα σερνεται.Σας επισυναπτω και τα cpuz-64 .

Ευχαριστω.

copy1τλο.png

copy1τλο.png

copy1τλο.png

57fd0895501d5_copy1964955959.png.49d0d22

Edited by mike19
Link to comment
Share on other sites

αρχικα δεν φαινεται καποια επισυναψη ! κοιταξε το μια ! επισης τι εννοεις σερνεται? μηπως εχεις κολλησει κανα ιο?

καλως ηρθες στην παρεα !

edit*** τωρα ειδα οτι λες πως σερνεται το συστημα απο την αρχη :D

my fault

Link to comment
Share on other sites

Με τις συγκεκριμενες ρυθμισεις που φαινονται,εστω στον τομεα των μνημων,γινεται δουλεια η πρεπει να αλλαξω καποια τιμη? Και επειδη τον υπολογιστη τον εχω μονταρει μονος μου,οπως και τους προηγουμενους,υπαρχει καποιος φιλος να του τον παω για ρυθμιση,και θα τον πληρωσω για την εργασια του, διοτι δεν θελω να πεσω σε επαγγελματια μιας και πιστευω οτι υπαρχουν ατομα στο φορουμ με τεραστιες γνωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Από την αρχή σερνότανε.

Αυτό είναι μάλλον κάποιο πρόβλημα κατά τη συναρμολόγηση, ή ότι κάτι ήταν προβληματικό εξ' αρχής. Πόσο καιρό έχεις το PC;

Θα πρότεινα για αρχή να δεις θερμοκρασίες (CPU, MoBo incl. VRM, GPU) βάζοντας stock ρυθμίσεις (αν δεν είναι ήδη) στο σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Οι μνήμες είναι 1600άρες CL9 και τώρα δουλεύουν στα 1333 8-8-8. Για να το φτιάξεις αυτό, απλά μπες στο BIOS ανέβασε τον διαιρέτη τους κατά ένα (ώστε να παίξουν στα 1600) και βάλε τους timings 9-9-9-27. Και να το κάνεις αυτό όμως δεν πρόκειται να σου δώσει κάποιο ουσιαστικό boost. Το ότι σέρνεται το μηχάνημα σχετίζεται με κάτι άλλο.

Για γίνει λίγο πιο λεπτομερής πάνω στο που και πότε σέρνεται.

Link to comment
Share on other sites

Δ εν πιστευω οτι ειναι θεμα συναρμολογησης,αλλωστε ξεκινησε με την πρωτη και δεν εχω προβληματα επανακινησεων,μαλλον πρεπει εχει να κανει με ρυθμισεις στο Bios η καπου αλλου. Τωρα οταν λεω σερνεται,εννοω οτι σε διαφορα Benchmark και συγκριτικες δοκιμες με αλλους υπολογιστες ισοδυναμους σε διαφορα sites, εχω απο τις μικροτερες βαθμολογιες ,εαν οχι την μικροτερη. Θερμοκρασιες Μ/Β 30C CPU1 30C CPU0 39C GPU 29C υστερα απο 8ωρη λειτουργια. Θα πειραξω τις μνημες και το ξανασυζηταμε.Ευχαριστω WIN7 Ultimate sp1, Intel Core i7-2600K@3,4Ghz ,M/B GA-Z68X-UD4- B3,ψυκτρα Noktua NH-D14, Ram 2x4GB Kingston's KHX1600C9D3K GeForce GTX560 [1024 MB] , Σκληρους 1 OCZ-AGIL3 Sata3, 1 ST 750 GB Sata III, 2 WDC IDE, PSU 650W CoolerMaster Gold

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now