Recommended Posts

Χτίζω έναν νέο υπολογιστή και σκοπεύω να βάλω τον ι5-4670Κ

Είμαι ανάμεσα στις παρακάτω μητρικές

Asrock Z87 Extreme4 | Skroutz.gr

Gigabyte GA-Z87X-D3H | Skroutz.gr

Asus Z87-Plus (C2) | Skroutz.gr

Η χρήση θα είναι καθαρά για gaming και άντε κανένα ελαφρύ o/c χωρίς να είναι βέβαιο

Έχω μια αλλεργία στις GB από παλιά βέβαια για τη σταθερότητα τους γενικά και την υποστήριξη (αναβαθμίσεις BIOS)

Πάντως με μια πρόχειρη αναζήτηση και την συγκεκριμένη asus πολλοί την θάβουν

Τι προτείνεται;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς να δώσεις λίγα παραπάνω λεφτά τότε στα 178 ευρώ παίζει η Maximus VI Gene που με διαφορά είναι καλύτερη από όλες αυτές και σαν ROG έχει καταπληκτικό BIOS support. Αν φτιάξεις το pc για να το κρατήσεις καιρό τότε αξίζει η Gene αν θα αλλάξεις σε λίγο καιρό πάλι τότε πάρε την Asrock που είναι η πιο φτηνή.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς να δώσεις λίγα παραπάνω λεφτά τότε στα 178 ευρώ παίζει η Maximus VI Gene που με διαφορά είναι καλύτερη από όλες αυτές και σαν ROG έχει καταπληκτικό BIOS support. Αν φτιάξεις το pc για να το κρατήσεις καιρό τότε αξίζει η Gene αν θα αλλάξεις σε λίγο καιρό πάλι τότε πάρε την Asrock που είναι η πιο φτηνή.

Αυτή εδώ είναι;

Asus Maximus VI Gene | Skroutz.gr

Το pc σίγουρα δεν θα το αλλάξω στα επόμενα 3 χρόνια σίγουρα

Απλά πιο πολύ ήμουν ανάμεσα στην asus z87 plus c2 ή την asrock και λιγότερο την gigabyte

Από αυτές πιο καλή πια θεωρείται; Με ενδιαφέρει σταθερότητα και αξιοπιστία πιο πολύ βασικά

η Maximus VI Gene είναι c2 ή παλαιότερη;

Βασικά κοιτάω και αυτή :

http://Asus Socket 1150 Z87-Pro C2 GLan Audio Raid

Έχει περισσότερες pci και δεν ξέρω αν καλό είναι να υπάρχουν για μελλοντικά

Τι λες;

Edited by lsavvaid
Link to comment
Share on other sites

Αυτή εδώ είναι;

Asus Maximus VI Gene | Skroutz.gr

Το pc σίγουρα δεν θα το αλλάξω στα επόμενα 3 χρόνια σίγουρα

Απλά πιο πολύ ήμουν ανάμεσα στην asus z87 plus c2 ή την asrock και λιγότερο την gigabyte

Από αυτές πιο καλή πια θεωρείται; Με ενδιαφέρει σταθερότητα και αξιοπιστία πιο πολύ βασικά

η Maximus VI Gene είναι c2 ή παλαιότερη;

Βασικά κοιτάω και αυτή :

http://Asus Socket 1150 Z87-Pro C2 GLan Audio Raid

Έχει περισσότερες pci και δεν ξέρω αν καλό είναι να υπάρχουν για μελλοντικά

Τι λες;

To C2 είναι το πιο καινούργιο stepping σε αυτές τις μητρικές.

Γι' αυτή μιλάω.

Asus Maximus VI Gene (C2) | Skroutz.gr

Όντως περιορίζεσαι στα pci αλλά 2 vgas παίρνει και κάρτα ήχου έχει πιο καλή από τις απλές εκτός και αν ήδη έχεις ξεχωριστή κάρτα ήχου οπότε ναι τότε καλά κάνεις και είσαι δυστακτικός.

Από τις 3 που είχες ποστάρει θα έπερνα την ASRock. H αλήθεια είναι όμως πως με καμία από τις 3 δεν θα δεις διαφορά απλά εμφανισιακά κάτι μου αρέσει σε αυτούς τους χρυσούς πυκνωτές της ASRock και το πως ταιριάζουν με τις μαύρες ψύκτρες.

Link to comment
Share on other sites

To C2 είναι το πιο καινούργιο stepping σε αυτές τις μητρικές.

Γι' αυτή μιλάω.

Asus Maximus VI Gene (C2) | Skroutz.gr

Όντως περιορίζεσαι στα pci αλλά 2 vgas παίρνει και κάρτα ήχου έχει πιο καλή από τις απλές εκτός και αν ήδη έχεις ξεχωριστή κάρτα ήχου οπότε ναι τότε καλά κάνεις και είσαι δυστακτικός.

Από τις 3 που είχες ποστάρει θα έπερνα την ASRock. H αλήθεια είναι όμως πως με καμία από τις 3 δεν θα δεις διαφορά απλά εμφανισιακά κάτι μου αρέσει σε αυτούς τους χρυσούς πυκνωτές της ASRock και το πως ταιριάζουν με τις μαύρες ψύκτρες.

Ίσως είναι υπερβολή για μένα μια τέτοια μητρική κυρίως λόγω έξτρα που εμένα θα είναι άχρηστα και δεύτερον η απουσία pci είναι μείον για μένα.

Δυο κάρτες γραφικών αποκλείεται να βάλω οπότε σκέφτηκα αυτές που ανέφερα. άντε να πάω στην asus z87 pro c2

Για κουτί έβαλα corsair 330 αλλά δεν μου άρεσαν κάποια πράματα που διάβασα και εδώ (μπάζει πολύ σκόνη)

Κάποιο άλλο κουτί μέχρι 90-100 ευρώ το πολύ που να μην είναι χριστουγεννιάτικο δέντρο μπορείς να μου προτείνεις;

Στα θετικά του 330 είναι ότι έχει όλους τους ανεμιστήρες οπότε γλιτώνεις τουλάχιστον 25 ευρώ σε σχέση με ένα χωρίς

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και χαρα σας!

Για μητρικη θα πηγαινα στην GB καλη εταιρια, με 3 χρονια εγγυηση! και ειχαμε δει και σαν ειδηση σε πιο παλιο thread οτι ειχε βγει πρωτη εταιρια ως το καλυτερο RMA, εμενα μου λεει αρκετα αυτο.

Αλλα κατα τα αλλα και τι σου αρεσει, στο gaming δεν νομιζω να δεις διαφορες, περα του O/c.

για κουτι εδω http://www.e-gate.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=52595 ερωτας!!! :kiss:...

πολυ ομορφο κουτι! με αρκετο χωρο και για δευτερη καρτα γραφικων και για νερακι μαζι με πολυ ωραια τιμη, εχει και αλλα πραγματα αξιζει να το ψαζεις αν σου αρεσει. εχει και στο πανω μερος χωρο να αφηνεις τα λεφτα και τα κλειδια και αλλα πολλα!!!

Edited by ChameZX
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now