Nickolaos

BenchTables

Recommended Posts

Την καλησπέρα στο forum.Μιας και εχω πλεον αρκετό χρόνο(φοιτητής γαρ)Είπα να ασχοληθώ για καλά με αυτό το hobby.Υπάρχουν ήδη κάποια πράγματα που είναι στα σκαριά,αλλα παρατηρώ ότι καίγομαι για bench table.Ακούω προτάσεις!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι τα dimas είναι ακόμα το reference (ειδικά για το κομμάτι χρηστικότητας) αλλά τον τελευταίο καιρό έχει βγάλει η CoolerMaster, έχει βγάλει η Lian Li, έχει βγάλει η Phobia, έχει βγάλει ο LD, γενικά παίζουν άπειρα. Πρόσφατα είδα και m-atx!!!

Δες τι σου γυαλίζει και τι επιβάλουν οι απαιτήσεις σου πρώτα, imho.

Link to comment
Share on other sites

Είναι τσίμπημα το βασικό κουτί.Με το benchtable βαζωβγαζεις για πλάκα.Μάλλον θα μιλήσω με μικρό διάβολο,μιας και κάποτε είχα πάρει έναν evaporator απο δαύτον και πραγματικά κάνει και γαμώ τις δουλειές

Link to comment
Share on other sites

DimasTech? Bench/Test Table Easy V3.0 Spicy Red

Καλό και φτηνό,αλλα αυτό το καινό για την αλαγή ψύκτρας δεν είναι καλό.Αυτή η θωράκιση με μέταλλο πίσω απο το cpu παίζει μεγάλο ρόλο....

Λές έ?

Τα τελευταία χρόνια πάντως ότι κουτί βγαίνει έχει τρύπα και δεν έχει ακουστεί πουθενά θάνατος από δαύτο!

Just Saying cause i think πως είναι πολύ τραβηγμένο το σκεπτικό σου!

Link to comment
Share on other sites

Είναι τσίμπημα το βασικό κουτί.Με το benchtable βαζωβγαζεις για πλάκα.Μάλλον θα μιλήσω με μικρό διάβολο,μιας και κάποτε είχα πάρει έναν evaporator απο δαύτον και πραγματικά κάνει και γαμώ τις δουλειές

Εννοώ το κουτί της μητρικής ρει. Δεν χρειάζεται benchtable για να benchάρεις. Τα βγάζεις όλα πάνω σε ένα τραπέζι, βάζεις το σύστημα πάνω στο κουτί της μητρικής και ξεκινάς :)

Link to comment
Share on other sites

Αφού το παιδί θέλει banchtable αφήστε τον να πάρει. Αφού το γουστάρει.Εγώ θα σου πρότεινα το χαμηλό το Ντίμας που το έχω και πιο παλιά με είχε βολέψει αρκετά πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Και αυτό με το κουτί της μητρικής λόγο το ότι δεν είναι μεταλικό υστερεί.Κύριος λόγος,ακτινοβολία απο διάφορες πηγές.Το γεγονός ότι όλες μα όλες οι μητρικές έχουν γειωμένες υποδοχές για τις βίδες δεν είναι τυχαίο.Preventing EMI interference

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, η αλήθεια είναι ότι όλοι όσοι έχουμε ασχοληθεί, άλλοι λιγότερο, άλλοι περισσότερο με το benching είτε σε νορμάλ καταστάσεις είτε σε extreme καταστάσεις δεν είδαμε να παθαίνει κάτι ο επεξεργαστής από τη μη μαγνητική θωράκισή του. Το μόνο ΙΣΩΣ και το λέω το ίσως έτσι γιατί δεν είναι τεκμηριωμένο από κάποιον από εμάς, είναι να χάνει μονοψήφιο αριθμό MHz, άντε πολύ μικρό διψήφιο στα πολύ μεγάλια ρολόγια στα όριά του με υγρό άζωτο. Μην σκας και μην αγχώνεσαι γι'αυτά εσύ. Όλοι έχουμε παίξει πάνω σε κουτιά ή χύμα και δεν πάθαμε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Θα φρόντιζα να το φτιάξω πρώτα.Αλλα θεώρησα ότι έπρεπε να το αναφέρω.Υπάρχει διαφορά στα mhz όντως.Αυτό που μου αρέσει όμως με το table είναι ότι όλα είναι οργανωμένα και ευδιάκριτα.Αυτό που μου πρότεινες τα σπάει.

Link to comment
Share on other sites

Με μητρικές τελευταίας τριετίας που έχουν 6+oz pcb (δεν μιλάω καν για τα 8άρια) δεν θα δεις ούτε μισό mhz διαφορά με ότι ψύξη σε ότι ρολόγια και να παίζεις ακόμα κι αν θωρακίσεις την μητρική με καθαρό μόλυβδο... κι άσε τα γατάκια από πάνω να νιαουρίζουν...

Link to comment
Share on other sites

Gorilla testαρέ το και τα λέμε.

Το έχω τεστάρει επι εποχές Dothan με τον μπαρμπα hipro που κότσαρε

κάτω από την μητρική ολόληρο αλουμίνιο με γείωση και τότε δεν υπήρχαν τα 6 και τα 8 oz.

Δεν ξέρω, νομίζω πως είσαι επηρεασμένος απο κάποιο μάθημα που παρακολουθείς

και αυτό όπως σου λένε και απο πάνω είναι πιο πολύ θεωρητικό και δεν ισχύει στην πράξη.

Εσύ όμως τι θέλεις να κάνεις και το τονίζεις τόσο πολύ?

To έχεις τεστάρει και έχεις χειροπιαστά αποτελέσματα και μου το λές έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now