PetranGR

Νέος υπολογιστής για σαλόνι/δωμάτιο - 650?

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Μιας που πούλησα το λάπτοπ μου και έχω κάποια χρήματα στην άκρη, συνολικά το ποσό ΔΕΝ ξεπερναέι τα 650? ,τώρα αν βγεί 660? δεν πειράζει αλλά πιο πάνω δεν θα το ήθελα.

Ποσό που διαθέτουμε : 650?

Χρήση υπολογιστή : Gaming - Ταινίες σύνδεση με 50" LED TV Samsung

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: Κανένα.

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε και αν σκεφτόμαστε να αγοράσουμε μελλοντικά μια άλλη. : Ναι,χρειαζόμαστε.

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? Πληκτρολόγιο και ποντίκι προς στιγμή έχω με καλώδιο μελλοντικά θα πάρω ασύρματα γιατί θέλω να κάθομαι στον καναπέ και να ασχολούμε με τον υπολογιστή που απο πάνω θα έχει την 50" οθόνη.

Ήχεία όμως θα χρειαστώ. Δεν ξέρω προτιμότερο ,αν είναι το 2.1 ή το 5.1 ,γιατί παλιά είχα τα X-530 και ήμουν ευχαριστημένος αλλά πολύ καλώδιο ρε παιδί μου.

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος). Θεσσαλονίκη

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα?Δεν με ενδιαφέρει θα τα κάνω όλα μόνος ακόμα και αν είναι απο εξωτερικό.

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο? Απο εμένα.

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο .- Κανένα θα βάλω δικό μου.

Γενικότερα αυτά, ο υπολογιστής θα παίζω κυρίως παιχνίδια και λίωσιμο σε μουσική θα το συνδέσω με HDMI στην οθόνη και θα ήθελα όταν πάρω πληκτρολόγιο με ποντίκι ασύρματο να αράζω στον καναπέ 2 μέτρα μακρία και να το χειρίζομαι και να παίζω απο τον καναπέ.

ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ : Αν χωράει στο σύστημα ηχεία ,και ποντίκι και πληκτρολόγιο ασύρματό κτλ . ΔΕΝ θα με χαλάσει καθόλου και θα το εκτιμήσω.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε τιποτα απο τα δυο οχι. Ουτε κουτι με ενδιαφερει ουτε αν ειναι απο θεσσαλονικη.Σκεφτομαι για mindfactory και hardwareversand μεσω γερμανιας γιατι εχει πολυ καλυτερες τιμες...

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αφού το ποσό έιναι κοντά στα ~650? καλύτερα να πάρεις όσα περισσότερα μπορείς από το ίδιο κατάστημα να κερδίσεις μεταφορικά!

Επίσης να ρίξεις μια ματιά στις αγγελίες γιατι μπορεί να βρείς καλά πραγματάκια!

Που είναι η λύση που ετοίμασες?

Link to comment
Share on other sites

Σου εφτιαξα μια απο e-shop αλλα μπορεις να βρεις τα αντιστοιχα και απο αλλου ή και εξωτερικο και ποιο φθηνα

cpu αυτην την εχω και εγω τωρα στο συστημα μου AMD FX-4130 3.8GHZ 4-CORE BOX - ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ - CPU -

μητρικη ASROCK 970 PRO3 R2.0 RETAIL - ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΡΤΑ -

τροφοδοτικο COOLERMASTER RS-600-ACAB-D3 B600 600W PSU - ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ -

μνημες G.SKILL F3-2400C11D-8GAB 8GB (2X4GB) DDR3 2400MHZ CL11 ARES DUAL CHANNEL KIT - ΜΝΗΜΗ RAM -

καρτα γραφικων ASUS GTX760-DC2OC-2GD5 2GB DDR5 PCI-E RETAIL - ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ -

σκληρος WESTERN DIGITAL WD10EZEX 1TB CAVIAR BLUE SATA3 - ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ -

συνολο βγαινουν 587,50 και με τα υπολοιπα περνεις ενα κουτι απλο γυρω στα 60ε

για οθονη στην αρχη βαλε το στο σαλονι και με την πρωτη ευκαιρια που θα εχεις λεφτα περνεις και μια

Link to comment
Share on other sites

Πρόλαβα πριν την αλλαγή του έτους να γράψω ότι το σύστημα πλεόν αγοράστηκε και είναι λίγο διαφορετικό απο αυτά που είπαμε αλλά την δουλειά του την κάνει.

Τώρα μένει να αγοράσουμε και μια δεύτερη κάρτα γραφικών ! xexexe!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now