evnaftilos

Intel XEON & Θόρυβος σαν Σκούπα.

Recommended Posts

PC PART Description

Mainboard:Intel Server Board S5000XVNSATA, Dual Socket 771, Dual Gbit LAN

CPU:2 x Quad Core Intel Xeon 5310 1.66 GHz

RAM:4 x Kingston KVR667D2D8F5/512 Mb ECC Fully Buffered dimms at 667MHz "Quad DDR2"

Hard Drive:WD 3200KS 320GB 18 MB Cache SATAII

Optical: LG GSA H-22L, Multi Recorder, Lightscribe

Chassis: Intel Server Chassis SC5299WS + 670 Watt PSU

Graphics: nVidia Quadro FX 540, Entry Level, PCI-X 16x, 128 Mb DDR2

Παιδιά θέλω βοήθεια. Τα stock ανεμιστηράκια των CPU ειναι ψιλομεταλλικά και κάνουν Παρα πολύ θόρυβο. Πριν βγάλω και τα μεγάλα ανεμιστήρια του κουτιού έκανε στην κυριολεξία σαν ΣΚΟΥΠΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ. Τα ανεμιστηράκια των CPU 2 x Quad Core. Οταν δουλεύει idle το Core Temp έδειχνε 49~42 σε όλα τα CPU (8). Μετα από πολύωρο Render με Cinema 4D το πολύ 2-3 βαθμούς πάνω από Idle temps. Τωρα. Το μηχάνημα ΔΕΝ κάνει για περιβάλλον σπιτιού. Πολυ Θορυβώδες. Δεν αντέχεις να το ακούς. Τώρα Θέλω βοήθεια να βρώ μια αθόρυβη λύση. Γιατί ο XEON είναι socket 771 και στην αγορά δεν υπάρχει τίποτα. Ευχαριστώ για την βοήθεια. Παρακαλώ απάντηση στο email mou: evnaftilos@freemail.gr. Βαγγέλης

Link to comment
Share on other sites

όσους intelserver έχω δει σα σκούπες κάνουν πάντως.

Τι να σου πω? Λογικά δεν έχει εφαρμογή διαχείρισης των ανεμιστήρων? Υποτίθεται πως μετά από το boot που θα κάνει σαν ελικόπτερο πρέπει να πέσουν σε λογικά επίπεδα. Του κουτιού delta ήταν?

Ψάξε αν έχει τπτ χρήσιμο από πλευράς λογισμικού η intel για το μοντέλο σου και πέρασε το

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now